Jaki jest najlepszy sposób, aby przygotować się do egzaminu językowego?

Jednego, konkretnego i pewnego sposobu nie ma. Wszystko zależy od chęci, indywidualnych zdolności a także od tego ile pieniędzy możemy przeznaczyć na przygotowanie się. Można zapisać się na kurs przygotowujący do egzaminu, można uczyć się samemu z dostępnych książek i materiałów, można także połączyć obie te metody.

Ile się trzeba uczyć, aby zdać egzamin?

Oficjalnie podaje się, że do zdania na przykład egzaminu na poziomie FCE wymagane jest 600 – 650 godzin nauki języka angielskiego. Jednak należy traktować te liczby jako pewne przybliżone dane. Czas potrzebny do opanowania materiału zależy od indywidualnych zdolności każdego kandydata. Są osoby, które przyswoją materiał w ciągu 400 godzin nauki ale są i takie, którym potrzeba na to 1000 godzin. Czyli można przygotowywać się zarówno rok i zdać egzamin, jak i 4 lata aby uzyskać pozytywną ocenę. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji.

Jak często przeprowadzane są egzaminy?

Egzaminy FCE, CAE, CPE organizowane są dwa razy w roku: w maju/czerwcu i w listopadzie/grudniu. Kliknij tutaj, aby Sprawdźić najbliższe terminy.

Z ilu części składa się egzamin?

Egzaminy składają się z pięciu oddzielnych części (tzw. papers): Reading, Writing, Use of English, Listening and Speaking. Kliknij na interesujący Cie egzamin aby dowiedzieć sie więcej: FCE, CAE, CPE.

Jak oceniany jest egzamin?

Egzamin może być oceniony na jedną z trzech ocen pozytywnych, oznaczających zdany egzamin – A, B lub C oraz jedną z ocen oznaczających niezdany egzamin – D, E lub U (niekwalifikowany).

Ile trzeba mieć punktów, aby zdać egzamin?

Za każdą z pięciu części można otrzymac 40 punków. Tak więc całkowita liczba punktów do zdobycia wynosi 200 punktów. Osoba zdająca musi zgromadzić co najmniej 60% punktów (czyli 120) aby uzyskać ocenę C. Nie ma ocen za poszczególne części testu. Ocenę końcową określa suma punktów ze wszystkich części.

Zdecydowałem/am się przystąpić do egzaminu, co mam zrobić?

Przede wszystkim należy zgłosić się do jednego z centrum organizujących egzaminy British Council (kliknij tutaj aby zobaczyć listę). Należy pobrać z ośrodka odpowiedni blankiet pocztowy z numerem konta i wnieść opłatę na poczcie lub w banku. Następnie z dowodem wpłaty należy wrócić do ośrodka i dokonać rejestracji.

Mam problem, wplacilem pieniądze za egzamin, ale nie udałem się z kwitkiem do punktu, w którym mógłbym się zarejestrować (byłem wtedy chory, zapomniałem, itd.) Czy istnieje jeszcze możliwość, żebym mógł przystąpić do egzaminu (w końcu pieniądze są zapłacone!)?

Niestety, sama wpłata to jeszcze nie jest rejestracja (aby zarejestrować kandydata, potrzeba różnych danych, których nie ma na kwitku wpłaty). Należy skontaktować się z macierzystym centrum, na podstawie dowodu wpłaty zostanie zwrócona cała suma. Trzeba tylko wypełnić odpowiedni formularz, w którym będzie numer konta, na które ma zostać przelana należność, więc proszę mieć go przy sobie w czasie wizyty.

Czy jest jakiś limit zapisywania sie na FCE w danym mieście i czy kolejność zapisu ma jakieś znaczenie?

NIE MA żadnego limitu ilości zapisanych kandydatów! Numery kandydatów są przyznawane według kolejności zapisu, więc jeśli zapisze się Pani pod koniec, będzie Pani pod koniec listy, a że terminy części ustnych i słuchowych układa się według listy, będzie Pani pewnie pod koniec terminów. Oczywiście może się Pani zapisać w ostatnim dniu rejestracji, uprzedzam jednak lojalnie, ze podczas ostatnich 2-3 dni zwykle tworzą się spore kolejki i trzeba trochę poczekać.

Artykuł powstał przy współpracy z Yellow.