Wzrok należy do podstawowych zmysłów człowieka. Pełni on wiele funkcji w naszym życiu. Dzięki niemu poznajemy świat i zbieramy o nim informacje, pomaga nam w nawiązywaniu kontaktów, informując o mimice twarzy oraz gestach innych ludzi, czyli pozawerbalnych środkach komunikowania się. Umożliwia w przypadku małych dzieci obserwowanie dorosłych i naśladowanie ich w procesie uczenia się różnych zachowań. Dzięki niemu możemy zachwycać się pięknem otaczającego świata. Trudno uczestniczyć w kulturze bez możliwości obserwowania i postrzegania szeroko pojętych obrazów. Jednak co w sytuacji, gdy nasz wzrok słabnie?
Człowiek odbiera w ponad 80% informację o otaczającym go świecie właśnie za pomocą zmysłu wzroku. Poprawienie komfortu życia osób słabowidzących umożliwi im odpowiednie funkcjonowanie w społeczeństwie z zachowaniem godności. Obecnie co czwartego Polaka dotyka problem upośledzenia wzroku lub niewidzenia, dlatego jedynym wyjściem dla osób słabowidzących jest skorzystanie z pomocy, które ułatwią lub wręcz umożliwią przede wszystkim czytanie. Skorzystanie ze specjalistycznego sprzętu, umożliwi im normalne funkcjonowanie.
Pomoce optyczne dla słabowidzących
Rynek pomocy optycznych oferuje szeroki asortyment tego typu produktów od klasycznych po nieco bardziej specjalistyczne modele, dopasowane do złożonych lub nietypowych wad wzroku, z którymi nie radzi sobie klasyczna optyka okularowa. Wśród oferowanych pomocy znajdują się okulary lornetowe, lupy oraz okulary lupowe z filtrem krawędziowym przeznaczone dla osób cierpiących na retinopatię cukrzycową, AMD lub inne centralne uszkodzenia siatkówki. Ułatwiają one codzienne funkcjonowanie osobom słabowidzącym i sprawdzają się idealnie przy czytaniu książek lub gazet, czy oglądaniu telewizji.
Pomoce dla słabowidzących upraszczają także poruszanie się w przestrzeni miasta, co znaczenie ułatwia i poprawia komfort życia. Nabyć je można w salonach optycznych w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia, co zdecydowanie obniży koszt ich zakupu.
Jakie pomoce optyczne dla słabowidzących są dostępne na rynku?
Dostępny na rynku sprzęt dla osób niedowidzących oraz oprogramowanie umożliwia im odnalezienie się również na rynku pracy. Obok tradycyjnych pomocy rynek oferuje nowoczesne urządzenia dedykowane osobom z niedowidzeniem. Wśród nich można wyróżnić: urządzenie lektorskie dla osób niewidomych i słabowidzących, laska z GPS, Google Glass, programy udźwiękawiające, książka mówiona.
Lupy
Lupy używać można nie tylko do czytania lub pisania, ale również do wykonywania innych czynności domowych, wymagających precyzyjnego widzenia, jak na przykład szycie. W sklepie dzięki nim odczytamy informacje na produkcie, a na przystanku rozkład jazdy. Przydadzą się wszędzie tam, gdzie wielkość liter jest zbyt mała, aby osoba z wadą wzroku mogła odczytać tekst. Rynek oferuje różnego rodzaju lupy powiększające, między innymi z podświetleniem diodowym, które wzmacniają kontrast, ułatwiając w ten sposób odczytywanie informacji, a także lupy oraz powiększalniki elektroniczne, a także kamery. Pomoce te umożliwiają użytkownikowi ustawienie koloru dla większego kontrastu i lepszego widzenia.
Okulary lupowe
Okulary lupowe są lupami włożonymi w tradycyjne oprawy do okularów. Umożliwiają one nie tylko duże powiększenie tekstu pisanego, ale również szerokie pole widzenia. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w czytaniu tekstów, ale ułatwiają także obserwacje blisko położonych obiektów, przedmiotów. Stosowane są u osób z AMD.
Okulary lornetkowe
Okulary lornetkowe umożliwiają obserwację przedmiotów położonych zarówno blisko, jak i daleko. Ułatwiają oglądanie telewizji, obserwację sceny w teatrze, czy ekranu w kinie. Dzięki nim codzienne czynności domowe, takie jak: przygotowanie posiłku, włączenie różnego rodzaju sprzętu, na przykład pralki nie będzie stanowiło problemu dla osoby słabowidzącej.
Monookular
Monookular pozwala widzieć z bliska i daleka, umożliwiając w ten sposób orientację w terenie. Dzięki niemu użytkownik może odczytywać nazwy ulic, szyldy sklepów, kolor światła na przejściu dla pieszych, oglądanie otoczenia.
Urządzenie lektorskie dla osób niewidomych i słabowidzących
Urządzenie lektorskie służy do czytania na głos tekstu zapisanego i drukowanego. Syntezator mowy umożliwia odczytanie zeskanowanego tekstu, co sprawi, że osoba niedowidząca będzie miała możliwość czytania książek. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, ale niestety droższe, pozwalają odczytywać tekst z nośników USB, płyt DVD, czy internetu, dzięki czemu użytkownik będzie mógł korzystać z zasobów sieci.
Google Glass
Google Glass jest urządzeniem posiadającym wbudowaną kamerę, dzięki której osoba słabowidząca lub niewidoma będzie mogła zobaczyć otaczającą rzeczywistość. Okulary opiszą jej otoczenie, w jakim się znajduje, odczytają tekst widziany przez kamerę oraz spełnią rolę nawigacji, dzięki funkcji rozmów video.
Programy udźwiękawiające
Programy udźwiękawiające umożliwiają kilkukrotne powiększenie tekstu wyświetlonego na ekranie, a także zwiększenie kontrastu i jasności, a bardziej zaawansowane z nich, dzięki specjalnej klawiaturze, wyświetlają tekst Brajlem.
Książka mówiona
Książka mówiona to urządzenie odtwarzające tekst książki. Dzięki ogromnym zasobom biblioteki udostępnia się różne pozycje, które można odtwarzać w domu, czy podróży.
Wykorzystanie nowoczesnych technologii zdecydowanie poprawiło komfort życia osób niepełnosprawnych.