Badania dla sportowców to specjalistyczne zestawy badań, które mają na celu potwierdzenie stanu zdrowia osoby, która trenuje wyczynowo lub zawodowo. Przeprowadzenie takich testów i badań jest niezbędne nie tylko ze względu na rozsądne podejście do uprawianej dyscypliny i poznanie możliwości swojego organizmu. Bez ważnych badań lekarskich nie można zostać także dopuszczonym do wielu profesjonalnych zawodów i treningów. Jakie badania powinien mieć przeprowadzone sportowiec, aby móc świadomie i rozsądnie trenować oraz brać udział w zawodach? Na co warto zwracać uwagę i jakie badania muszą wykonywać sportowcy zawodowi, a jakie powinni przeprowadzać amatorzy, który regularnie i intensywnie trenują? Podpowiadamy!
Kto powinien wykonywać systematycznie badania dla sportowców?
Lista badań, jakie powinny być wykonywane przez profesjonalnych sportowców, jest naprawdę długa. Mimo iż mówi się, że sport to zdrowie i w rzeczywistości tak jest, ponieważ ruch i aktywność fizyczna dobrze wpływa na ludzki organizm, to jednak systematyczne treningi mocno obciążają ciało. Sport uprawiany wyczynowo i profesjonalnie przez zawodowców to zupełnie inna kwestia niż amatorskie bieganie czy uprawianie innej dyscypliny. Takie treningi są bardzo męczące oraz mogą powodować duże obciążenie organizmu, szczególnie jeśli okazałoby się, że sportowiec cierpi on na jakieś ukryte schorzenia lub problemy zdrowotne. Dlatego też profesjonalni sportowcy muszą obowiązkowo przeprowadzać systematycznie konkretne badania. W zależności od typu badań muszą być one wykonywane:
- raz na sześć miesięcy – np. badania ortopedyczne i ogólne badania lekarskie,
- raz na rok – np. EKG, morfologia i glukoza,
- raz na dwa lata – badanie laryngologiczne i okulistyczne.
Ten obowiązek został nałożony przez ministerstwo zdrowia i musi być przestrzegany. W przeciwnym razie sportowiec nie może zostać dopuszczony do profesjonalnych zawodów.
W przypadku osób, które amatorsko uprawiają sport, nie ma obowiązku wykonywania cyklicznych badań lekarskich, jednak jest to jak najbardziej wskazane. Często organizatorzy zawodów dla amatorów również oczekują dostarczenia aktualnych wyników badań, aby ograniczyć ryzyko jakichkolwiek wypadków podczas imprezy sportowej. Kontrolowanie swojego stanu zdrowia, jeśli uprawia się aktywnie jakiś sport i intensywnie trenuje, jest bardzo istotne i może uchronić nas przed naprawdę poważnymi problemami.
Ważne są między innymi systematyczne badania krwi oraz moczu, a także wizyty u ortopedy, który powinien skontrolować, czy kości i stawy nie są nadmiernie obciążone przez wykonywane ćwiczenia.
Jeśli tak by się stało, niezbędne jest włączenie do ćwiczeń specjalnej rehabilitacji oraz zmiana sposobu prowadzenia treningów, aby były one lepiej dopasowane do konkretnych potrzeb organizmu. Wtedy na pewno uda się zminimalizować ryzyko kontuzji oraz problemów zdrowotnych, na przykład ze stawami oraz z sercem czy układem krwionośnym.
Nie narażaj swojego zdrowia, zaufaj prawdziwym specjalistom
Jeśli jesteś aktywny fizycznie i systematycznie bierzesz udział w amatorskich zawodach sportowych, to na pewno zależy Ci na tym, aby dbać o swoje zdrowie. Dlatego nie warto ryzykować i czekać aż coś złego się wydarzy. Najlepiej regularnie wykonywać wszystkie istotne badania. Jest to ważne, ponieważ kontrola w tym zakresie pozwoli na unikanie potencjalnych kontuzji wynikających z nadmiernego obciążania układu kostnego oraz innych problemów, które mogą występować między innymi z powodu niedoborów witamin i minerałów oraz innych problemów zdrowotnych.
Warto więc udać się do dobrego ortopedy sportowego z Wrocławia, który będzie monitorował Twój stan zdrowia i w razie potrzeby doradzi Ci, jak zmienić typ treningów, aby były one dla Ciebie nie tylko efektywne, ale przede wszystkim bezpieczne.