Jakimi pojazdami może kierować osoba posiadająca prawo jazdy kategorii C+E?

Osoby, które posiadają prawo jazdy C+E, mogą kierować samochodami ciężarowymi, potocznie znanymi jako tiry. Trzeba zdobyć odpowiednie prawo jazdy, by móc prowadzić samochód ciężarowy – wymaga to bowiem większej odpowiedzialności, niż w przypadku kategorii B. Tiry są samochodami ciężarowymi, które najczęściej służą do pracy. Kierowcy przewożą nim różnego rodzaju towary i dostarczają je do fabryk lub sklepów. Osoba kierująca tirem ma odpowiednie uprawnienia, by móc kierować tirem, który dodatkowo ma przyczepę. Jest to praktyczne rozwiązanie w przypadku rozwożenia większej ilości towaru w wiele miejsc. Kierowców samochodów ciężarowych najczęściej zatrudnia się do rozwożenia asortymentu firmowego do wielu sklepów na terenie danego miasta lub województwa. Często jednak kierowcy tirów odbywają bardzo długie trasy po całym kraju, a nawet i za granicą.

Jak zdobyć takie prawo jazdy?

kierowca CE AngliaWystarczy zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii C+E. W dzisiejszych czasach istnieje bardzo wiele różnych szkół, w których odbywają się kursy prawa jazdy. Istnieją jednak pewne zasady i wymagania – nie każdy bowiem może zdobyć prawo jazdy tej kategorii. Trzeba koniecznie posiadać prawo jazdy kategorii B oraz C. Przystępując do takiego kursu, musimy również mieć ukończone 21 lat. Dodatkowo, wymagane są wszelkie konieczne badania lekarskie oraz psychologiczne. Jest to konieczne w przypadku każdej kategorii i dotyczy wszystkich, bez wyjątku. Zdobycie prawa jazdy kategorii C+E nie powinno być trudne dla osób, które świetnie radzą sobie za kółkiem oraz mają bardzo dobry zmysł orientacji.

W jakich celach używa się samochodów ciężarowych?

Przede wszystkim tiry rozwożą ważne towary w danej lokalizacji. Najczęściej kierowcy tirów odbywają bardzo dalekie i długie trasy. Są oni bowiem dostawcami i najpierw przyjeżdżają do fabryki lub hurtowni danej firmy i otrzymują odpowiednią ilość towaru, który następnie mają rozwieźć do sklepów. Kierowcy samochodów ciężarowych muszą dodatkowo być odpowiednio przygotowani do takiej specyfiki pracy. Często bowiem równa się to długiej nieobecności w domu lub w kraju. Niekiedy możemy natrafić na oferty pracy, które oferują stałe zatrudnienie w Anglii. Wiele osób decyduje się na podjęcie pracy w Anglii – równa się to z bardzo dobrymi zarobkami oraz warunkami. Jednak by zdobyć pracę w Anglii jako kierowca tira, musimy dość dobrze znać teren i/lub mieć świetną orientację w terenie.

Co się dzieje gdy nastąpi wypadek lub stłuczka?

W przypadku stłuczki lub większego wypadku, mamy możliwość skorzystać z mobilnego serwisu tir, zwłaszcza jeżeli nasza stłuczka miała miejsce daleko od miasta. Mobilny serwis tir to nowoczesny sposób na szybkie zniwelowanie problemu. Pracownicy takiego serwisu to mechanicy samochodów ciężarowych, którzy w swoim samochodzie mają wszystkie potrzebne części zamienne. W momencie dotarcia na miejsce działają szybko, by kierowca tira mógł jak najprędzej powrócić na trasę.