Kiedy powstały fajerwerki?

Każdy z nas kojarzy fajerwerki z obchodzeniem nowego roku. Jednak mają one swoje zastosowanie przy wielu uroczystościach i wydarzeniach na przestrzeni kilkuset lat. Jaka jest zatem historia fajerwerków?

Pierwsze fajerwerki

Kiedy w VII wieku dotarły do świata arabskiego, nazwano je „chińskimi strzałami”. Chińczycy wymyślili je początkowo na potrzeby militarne – z drewnianych rakietnic wypuszczali strzały na wroga. Z czasem fajerwerki zdobyły popularność także w Europie, w XIV wieku dość często używano ich już jako efektownego ornamentu podkreślającego niezwykłość chwili. Na przykład w Anglii sztuczne ognie po raz pierwszy rozświetliły niebo podczas ślubu Henryka VII w 1486 r.

Ponad 100 lat wcześniej (w 1892 r.), w 400-setną rocznicę odkrycia Ameryki, fajerwerki nad mostem Brooklińskim obserwowało milion osób. Gdy Statua Wolności obchodziła setne urodziny (1986 r.), trzy amerykańskie firmy wystrzeliły w powietrze 22 tysiące fajerwerków z 30 barek, pokazały 18 tys. niskoziemnych sztucznych ogni oraz efektów pirotechnicznych. Użyto 350 km kabli, a uroczystość obsługiwało 100 pirotechników.
sklep z fajerwerkami i petardami

 

Pokazy fajerwerków w dzisiejszych czasach

Dzisiejsze pokazy to prawdziwe plenerowe spektakle. Zwykle są przygotowywane z ogromnym rozmachem. Im ważniejsza uroczystość, tym więcej starań dokładają organizatorzy, by widowisko malowane na niebie było jedyne w swoim rodzaju.
Prawdopodobnie największy i najbardziej kosztowny (3 miliony dolarów) pokaz sztucznych ogni odbył się w Australii podczas otwarcia olimpiady Sydney 2000. W Polsce najpiękniejsze pokazy fajerwerków odbywają się latem na plaży w Ustce podczas Festiwalu Ogni Sztucznych.

Jednak pokazy fajerwerków nie muszą ograniczać się wyłącznie do wielkich wydarzeń społecznych czy uroczystości itp. Pokazy fajerwerków cieszą się coraz większą popularnością również na takich wydarzeniach jak śluby i wesela. W ten sposób para młoda chce podkreślić wyjątkowość tego dnia i jednocześnie uatrakcyjnić noc weselną. Można coś takiego zorganizować na własną rękę, bo pomimo tego, że nie w sklepach stacjonarnych fajerwerki nie są tak popularne, jak przed nowym rokiem, to w internecie przez cały rok działają sklepy z fajerwerkami.