Kiedy warto współpracować z zarządcą nieruchomości?

Zarządzanie nieruchomościami  może okazać się trudne, dla wszystkich osób, które nie mają w tym temacie doświadczenia. Jeżeli jesteśmy laikami, prawdopodobnie nie posiadamy odpowiednich kontaktów w branży i trudno będzie nam załatwić korzystną cenę rozmaitych usług, np. remontowych, systemów monitorujących, sprawdzanie instalacji technicznych.

Wszystkie te kwestie mogą okazać się trudne do zrealizowania dla osoby, która nie ma doświadczenia w pracy zarządcy. Kolejną trudnością może okazać się brak czasu, który skutecznie uniemożliwia realizację wszystkich zadań na bardzo wysokim poziomie. Jeżeli zależy nam na tym by uniknąć problemów tego rodzaju, dobrze jest pomyśleć o skorzystaniu z usługi profesjonalnego zarządzania nieruchomościami.

Dlaczego warto?

Profesjonalny zarządca nieruchomości zajmuje się zawodowo kwestiami dobrej organizacji budynku. Jest to o tyle istotne, że o wiele łatwiej może on poświęcić bardzo dużo czasu na wszystkie najważniejsze kwestie związane z naszą nieruchomością, ponieważ zajmuje się tym w swoich godzinach pracy.

Z uwagi na długoletnie doświadczenie osoba na stanowisku zarządcy nieruchomości ma rozliczne kontakty wśród firm remontowych, banków, umiejętnie pomaga w dostaniu kredytów, zna firmy zajmujące się zakładanie monitoringu. Warto sprawdzić czy firma, której chcemy powierzyć zarządzanie naszą nieruchomością ma długoletnie doświadczenie, zwykle gwarantuje ono, że firma zdobyła na rynku odpowiednie kontakty, które pomagają w sprawnym zarządzaniu oraz że przez wiele lat funkcjonowania na rynku wyrobiła sobie renomę wśród innych instytucji z którymi musi współpracować.berlin-325054_640

Firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomości często gwarantują pełną obsługę prawną nieruchomości. Dzięki temu, że mamy już zaufaną osobę – zarządce nieruchomości – która zajmuje się kompleksowo obsługą naszego budynku, nie musimy obawiać się, że w razie jakichś problemów nie będzie miał kto zająć się naszą nieruchomością. Chodzi tu np. o dochodzenie rękojmi i napraw  gwarancyjnych, umożliwcie renowacji i adaptacji strychów, opracowywanie aktów prawnych takich jak: statuty regulaminy.

Dzięki korzystaniu z usług firmy zajmującej się zarządzaniem nieruchomości nie musimy obawiać się również rozlicznych operacji finansowych. Wszystkie będą kontrolowane i weryfikowane przez zarządce, co zagwarantuje nam, że pieniądze które poszczególni właściciele mieszkań wpłacają na konto spółdzielni są wydawane rozsądnie i odpowiednio do potrzeb. Zarządca nieruchomości zajmuje się pełną obsługą finansową spółdzielni: pobiera opłaty czynszowe, monitoruje należności poszczególnym mieszkańców, w razie potrzeby również je windykuje i prowadzi rozliczenia z dostawcami mediów.

Nie można zapominać o obsłudze technicznej i administracyjnej, w ramach której firma zajmuje się m.in.: przyjmowaniem i archiwizowaniem dokumentacji technicznej, nadzorem nad pracami remontowymi, dbaniem o porządek w nieruchomości i w okół niej, zapewnia konserwacje placów i terenów zielonych, zajmuje się bezpieczeństwem użytkowania terenu spółdzielni w okresach jesienno-zimowych.

Naprawdę dla każdej osoby mieszkającej we wspólnej nieruchomości często wydaje się, że zadania, którymi zajmuje się spółdzielnia nie są trudne i można by je wykonać lepiej. Prawda jest jednak taka, że zadań tych jest bardzo duża ilość i często okazuje się, że jedynym sposobem by je poprawnie i dobrze realizować jest zatrudnienie zewnętrznej firmy, której zależy na tym by teren spółdzielni funkcjonował poprawnie i dba o wszystkie szczegóły. Jeżeli chcemy być zadowoleni z tego jak działa nasza wspólnota i jak wygląda nasza nieruchomość dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalnego zarządcy nieruchomości, np. z firmy Domator w Krakowie, która od wielu lat zajmuje się profesjonalną obsługą nieruchomości.