Kominek z płaszczem wodnym, czy to ekonomiczne rozwiązanie ?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki kominek zainstalowany w domu, byłby najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem ze wszystkich. Na rynku jest naprawdę sporo różnych rodzajów kominków, więc wybór jest jak najbardziej ogromny. Niektórzy decydują się na kominek najzwyklejszy, tradycyjny, ale coraz więcej osób szuka innego rozwiązania. Coraz częściej właściciele domków decydują się na zakup kominka z płaszczem wodnym, bo chociaż sam zakup takiego sprzętu nie jest najtańszy, to jednak w dłuższym okresie można zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy na opale. Co takiego sprawia, że kominek z płaszczem wodnym jest tak dobrym rozwiązaniem?

Zalety posiadania kominka z płaszczem wodnym

Ogromną zaletą posiadania kominka z płaszczem wodnym, jest dostępność i niska cena surowców, którymi w takim kominku się pali. Poza tym, takie kominki są naprawdę szczelne, ponieważ są solidnie zespawane. Warto też zwrócić uwagę na to, że taki kominek nie tylko sprawia, że w domu jest ciepło, ale także pozwala na wrażenia wizualne – członkowie rodziny mogą widzieć przez szybkę to, w jaki sposób spala się drewno. Zdecydowanie jest to bardzo uspakajające i relaksujące.

Aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto jest do kominka z płaszczem wodnym podłączyć kocioł gazowy lub olejowy. Wtedy odpadnie potrzeba dokładania drewna co kilka godzin do kominka. W przypadku takiego połączenia można mieć pewność, że w domu temperatura pozostanie na odpowiednim poziomie aż do końca dnia i nie będzie potrzeby, dokładania opału.

Aby kominek z płaszczem wodnym był opłacalny, powierzchnia, którą ogrzewa nie powinna być większa niż 250 mkw. W takich domach tego typu kominek będzie bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, które szybko się zwróci, będzie dawać dobry klimat w domu i posłuży naprawdę wiele lat.

Wady posiadania kominka z płaszczem wodnym?

Tak, jak i wszystko, tak też i kominki z płaszczem wodnym mają swoich przeciwników i swoje wady. Dużą wadą jest to, że bez podłączenia kociołku gazowego lub olejowego, osoba posiadająca komin z płaszczem wodnym będzie zmuszana dodawać opału (w tym przypadku drewna) co kilka godzin, aby w domu nie zrobiło się chłodno i by temperatura nie spadła.

Warto także pamiętać o tym, by do kominka wstawiać wyłącznie drewno w pełni suche, ponieważ wilgotne drewno słabo się pali, daje niewielki płomień, natomiast całkiem sporo sadzy. Przy takiej ilości sadzy, niezbędne będzie mycie ekranu w kominku co kilka dni, tak by nadal mieć widok na palące się drewno. Warto jednak to czynić, ponieważ efekty wizualne są warte tej pracy, którą trzeba w nie włożyć.

Kolejnym minusem, który u wielu ludzi przeważa, jest cena samego kominka z płaszczem wodnym. Na początku trzeba zainwestować nieco więcej pieniędzy, niż w kominek tradycyjny, przez co niektórzy ludzie sądzą, że jest to nieekonomiczne rozwiązanie. Niemniej jednak kominek z płaszczem wodnym szybko się zwraca, ponieważ drewno używane w nim do spalania, jest materiałem opałowym znacznie tańszym od innych, dostępnych na rynku.

Podsumowanie

Aby w domu było ciepło, zdecydowanie potrzebny jest kominek. To, jaki osoba wybierze model, jest oczywiście kwestią indywidualną, ale najlepiej jest inwestować w sprzęt, który pozwoli na oszczędności i posłuży na lata. Dzięki temu cała inwestycja szybko się zwróci.

Kominki z płaszczem wodnym są właśnie taką inwestycją. Co prawda na samym początku trzeba wydać nieco więcej pieniędzy, niż przy zakupie kominka tradycyjnego, jednak ta inwestycja szybko się zwraca, z powodu używania taniego opału, jakim jest drewno. Drewno nie jest tak drogie, jak inne rodzaje opałów, które dostępne są na rynku.

To właśnie dlatego kominek z płaszczem wodnym jest świetnym pomysłem. Nie dość, że da tyle ciepła, ile dana osoba sobie zażyczy, to jeszcze dzięki szybce, będzie możliwość oglądania płomienia. Świetnie się sprawdzi dla osoby, która lubi sobie czasem usiąść i popatrzeć w ogień.

Kominki z płaszczem wodnym dostępne w sklepie Bofoco.pl