Korzyści płynące z programu Erasmus Plus

W programie Erasmus Plus wziąć mogą udział studenci, ale nie tylko. Obejmuje on również edukację szkolną oraz kształcenie i szkolenia zawodowe. Mogą się również zaangażować organizacje i instytucje prowadzące działania na rzecz rozwoju osób dorosłych. Obejmuje on więc bardzo wiele osób i niesie ze sobą ogromne korzyści.

Poznaj inny kraj

Studiowanie i życie za granicą to ogromny krok. Wydostanie się ze strefy komfortu nie zawsze jest łatwe, ale zdecydowanie zwiększa umiejętności osobiste i zawodowe. Program Erasmus to świetna okazja do przeżycia nowych doświadczeń, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się studiować, czy odbyć staż za granicą. Dzięki temu mamy możliwość naprawdę doświadczyć jak wygląda mieszkanie w danym kraju. Możemy mieć jakieś wyobrażenia jak wygląda codzienność w Turcji, Niemczech czy Włoszech, ale póki tego nie doświadczymy to nie będziemy w stanie naprawdę wiedzieć czy nam się to podoba.
Jednym z najpopularniejszych powodów zgłoszeń do programu Erasmus Plus jest możliwość poznania nowych miejsc. Niezależnie od tego czy podróżujemy w grupie, czy samodzielnie, odkryjemy bardzo szybko jak duży i niesamowity jest świat, w którym żyjemy.
Dodatkowo kiedy zaczniemy żyć w wielokulturowym środowisku, nauczymy się wiele od innych kultur. Codzienna współpraca z ludźmi z całego świata wyeliminuje niektóre mity o innych krajach i, miejmy nadzieję, wszelkie uprzedzenia dotyczące różnych kultur. Radzenie sobie z wieloma kulturami może pomóc być bardziej tolerancyjnym i wyrozumiałym. Jedną z zalet Erasmusa jest właśnie to: nauka bycia otwartym na innych ludzi.

Erasmus Plus pomoże Ci znaleźć pracę

Jest to jeden z głównych powodów i jedna z największych zalet programu wymiany Erasmus. Udowodniono, że program wymiany to dodatkowa, świetna pozycja w CV, która pomaga wyróżnić się na rynku pracy. Wielu pracodawców uważa międzynarodowe doświadczenie za ważne w procesie rekrutacji. Ponadto program wymiany zapewnia umiejętności miękkie takie jak zdolność adaptacji, podejmowanie inicjatywy i proaktywność.
Kiedy jesteśmy w nieznanym miejscu, z dala od bezpiecznego domu, uczymy się radzić sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami. Musimy uwierzyć w naszą zdolność do stawiania czoła problemom, które możemy napotkać. Oczywiście bywa to frustrujące i stresujące, ale kiedy wracamy stajemy się znacznie bardziej pewni siebie i lepiej sobie ze wszystkim radzimy. Każdy pracodawca to doceni.

spotkanie biznesowe

Zobacz jak wygląda edukacja w innych krajach

Kiedy uczymy się przez całe życie w jednym kraju to zazwyczaj znamy tylko jeden sposób nauczania. Gdy wyjeżdżamy za granicę zauważamy jak metody nauczania różnią się w zależności od kraju. Dzięki temu zaczynamy patrzeć na wszystko z innej perspektywy. Pozwala to też odkryć co pomaga nam przyswajać wiedzę, a co w naszym przypadku jest nieskuteczne.

Korzyści finansowe z Erasmus Plus

Program Erasmus Plus uatrakcyjnia każde zajęcia, jak i całe uczelnie. Kiedy zgłaszamy się do niego nie musimy płacić czesnego za nowy uniwersytet. Poza tym Komisja UE zapewnia nam grant, abyśmy mogli pokryć wydatki w czasie pobytu zagranicą. To jedna z największych zalet programu Erasmus.
Jak widać, korzyści z Erasmusa są nieograniczone. Pod koniec wyjazdu każdy uczestnik ma mnóstwo historii do opowiedzenia i wiele wspomnień, które na zawsze zachowa w sercu. Chociaż możemy się smucić, kiedy Erasmus się skończy, wszyscy zdają sobie sprawę, jakie mają szczęście, że mieli możliwość takiego wyjazdu.