Na czym polega dezynsekcja mieszkania?

Dezynsekcja mieszkania to procedura skupiająca się na wybiciu i usunięciu z mieszkania owadów, które mogły zadomowić się tam z powodu braku higieny lub zupełnym przypadkiem, przyniesione w siatkach z zakupami czy przywiezione z hotelu w podręcznym bagażu. Choć dezynsekcję można na małą skalę przeprowadzić samodzielnie, stosując różnego rodzaju sposoby domowe na wybicie robactwa, kompleksowy i skuteczny zabieg dezynsekcji powinna przeprowadzić profesjonalna firma specjalizująca się w tego typu zadaniach i posiadająca dostęp do odpowiednich środków owadobójczych. Na czym polega i jak przebiega dezynsekcja mieszkania?

Czym jest dezynsekcja i kiedy się ją wykonuje?

Określenia „dezynsekcja” używa się w stosunku do wszystkich działań, których celem jest zlikwidowanie obecności owadów w domu i pozbycie się inwazji tych, które należy uważać za szkodniki. Najczęściej kojarzona jest z przypadkami pojawienia się w domu karaluchów, prusaków lub pluskwy, ale w praktyce może celować także w mrówki, muchy, komary czy inne owady nękające mieszkańców. Przygotowanie się do profesjonalnej dezynsekcji jest kluczowe dla bezpieczeństwa mieszkańców i powodzenia całej operacji.

W pierwszej kolejności musimy zaznaczyć, że wykonanie profesjonalnej i kompleksowej dezynsekcji nie powinno być traktowane jako ostateczna deska ratunku gdy już całkowicie nie radzimy sobie z robactwem. Ze względu na różne choroby, jakie mogą przenosić robaki oraz higienę mieszkania, dezynsekcję należy przeprowadzić wcześnie, gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki problemu z robactwem.

Mieszkając w bloku problem taki należy zgłosić do spółdzielni – istnieje szansa, że sąsiedzi również mają problem z robactwem, a aby całkowicie się go pozbyć należy wykonać dezynsekcję całego bloku.

Dlaczego nie warto walczyć z robactwem samodzielnie?

Istnieje wiele sprawdzonych, mniej lub bardziej skutecznych metod domowej walki z prusakami, karaluchami, rybikami, muchami czy mrówkami. Niestety, w praktyce żadna nie ma długotrwałych efektów i nie pozwala mieć pewności, że problem robactwa nie powróci. Profesjonalna dezynsekcja to jedyny sposób na to, by specjaliści dobrali metodę dezynsekcji dopasowaną do rodzaju robactwa spotykanego w domu oraz do potrzeb lokalu i jego mieszkańców. Wszystko ma być przeprowadzone tak, by było bezpiecznie i skutecznie. Wśród najczęściej stosowanych metod dezynsekcji pojawiają się obecnie opryski i zamgławianie, skuteczne w walce z prusakami, mrówkami i karaluchami oraz wieloma innymi, domowymi owadami. Samodzielne przeprowadzenie takich prac bezpiecznie i skutecznie jest niemalże niemożliwe.

Wartą zauważenia kwestią związaną z częstym brakiem skuteczności domowych metod walki z robactwem jest przeprowadzanie ich w blokach mieszkalnych. Nawet jeśli ustawisz pułapki na prusaki i pozbędziesz się ich z domu, robaki wyemigrują do Twojego sąsiada lub przeniosą się tymczasowo do kanalizacji, szybów wentylacyjnych i piwnicy, powracając do mieszkania za jakiś czas w poszukiwaniu jedzenia. Problem będzie nawracał, bo skuteczna dezynsekcja mieszkania w bloku może odbyć się tylko i wyłącznie przy pełnej dezynsekcji całego budynku.

Jak upewnić się, że problem robactwa w domu nie wróci?

Najskuteczniejszym i najbardziej długotrwałym sposobem zwalczania robactwa w domu jest profesjonalna dezynsekcja wykonana przez odpowiednią, doświadczoną firmę, taką jak np. Vector. Zastosowane przez nią środki i metody dezynsekcji oraz skuteczność dotarcia do wszystkich zakamarków i ciasnych przestrzeni daje dużą gwarancję na długotrwałe efekty i pozbycie się robaków na wiele lat. W przypadku korzystania z metod domowych takiej gwarancji niestety nie uzyskasz.

Zwalczanie szkodników Łódź
W Twoim domu pojawiły się insekty? Zleć dezynfekcję pomieszczeń specjalistycznej i przeszkolonej ekipie

Decyzja o wyborze firmy prowadzącej dezynsekcję nie powinna być przypadkowa. Wykonująca pracę ekipa musi być doświadczona w tego typu procedurach, posiadać odpowiednie narzędzia, środki chemiczne oraz uprawnienia do korzystania z nich. Ważne jest też, by firma zadbała kompleksowo o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców, przekazując im informację o tym jak zabezpieczyć mieszkanie, jak zachowywać się po dezynsekcji czy kiedy wrócić do domu po zakończeniu prac. Pobieżne wykonanie dezynsekcji przyniesie, podobnie jak metody domowe, jedynie czasową ulgę w walce z robactwem. Jeśli faktycznie chcesz pozbyć się problemu, warto zainwestować w sprawdzoną i doświadczoną pomoc.