Pojawienie się pleśni w mieszkaniu to najczęściej wynik wilgoci, która może pojawić się zarówno z powodu przecieków, nieszczelnego dachu czy nieodpowiednio izolowanych podłóg i fundamentów, jak i z uwagi na brak właściwej wentylacji pomieszczeń. W każdym z przypadków, jeśli nie zadbamy o prawidłowe usunięcie wilgoci i jej zapobieganie, z czasem na ścianach może pojawić się grzyb. Pleśń jest nie tylko nieestetyczna – przy jej obecności w mieszkaniu panuje bardzo charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, a same grzyby są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Jakie są najczęstsze przyczyny występowania pleśni w mieszkaniu i jak sobie z nią radzić?
Najczęstsze przyczyny i miejsca pojawiania się pleśni w mieszkaniu
Przy prawidłowej wilgotności powietrza w mieszkaniu (w granicach 30-65% przy temperaturze 20-22°C) oraz odpowiedniej wentylacji, wilgoć i powodowana przez nią pleśń nie powinny stanowić dużego problemu. Do rozwoju grzyba potrzebne jest wiele dni ciągłej, bardzo wysokiej wilgotności powietrza lub zalanie, po którym ściany nie zostały dokładnie osuszone. Gdy w mieszkaniu jest jednak za zimno, zbyt wilgotno i nie ma prawidłowych warunków wentylacyjnych, pleśń potrafi przystosować się do naprawdę różnorodnych warunków i rozwijać dość szybko. Najwcześniej wyczujemy ją po charakterystycznym, zatęchłym zapachu oraz widzialnych plamach na ścianach, w okolicach sufitu lub podłóg, najczęściej w rogach mieszkania.
Drugą obok wilgoci najczęstszą przyczyną pojawienia się pleśni są wspomniane już zalania. Awarie rur, kanalizacji, przecieki z dachu, zalania przez sąsiada czy też podmakające fundamenty domu mogą spowodować silne, głębokie przemoczenie ścian i powierzchowne wysuszenie ścian czy podłóg może nie rozwiązać problemu – grzyb będzie rozwijał się pod tynkiem i może ujawnić się nawet po kilku latach. Znalezienie przyczyny wilgoci i grzyba nie zawsze jest łatwe, bo o ile zacieki spowodowane zalaniem są widoczne na ścianach dość szybko, grzyb spowodowany wilgocią trudniej wyeliminować.
Jak zapobiegać pleśni w domu?
Trudno zapobiegać wypadkom losowym takim jak zalanie przez sąsiadów czy awaria kanalizacji. Jako właściciel mieszkania często nie mamy też wpływu na stan techniczny dachu czy podpiwniczenia budynku, co również jest częstą przyczyną pojawienia się problemów z zalaniem.
Kwestią, którą możemy jednak kontrolować i z pomocą której można dość skutecznie zapobiegać pojawieniu się pleśni w domu jest kontrola wilgoci oraz prawidłowej wentylacji.
W pierwszej kolejności zadbaj o cyrkulację powietrza w mieszkaniu, przede wszystkim poprzez wietrzenie pomieszczeń oraz odpowiedni dobór okien – te nadmiernie szczelne sprawiają, że para wodna nie ma jak uchodzić z mieszkania, a zaczyna kondensować na ścianach i pod sufitem. Jeśli w mieszkaniu są zainstalowane plastikowe okna, warto pamiętać o ich rozszczelnieniu. Uniknięcie wilgoci jest znacznie ważniejsze, niż niewielkie obniżenie kosztów ogrzewania przez całkowite unikanie wietrzenia mieszkania zimą.
Walka z wilgocią w domu – co robić, gdy pojawi się pleśń?
Sposoby na usunięcie pleśni z domu zależą od przyczyny jej pojawienia się – jeśli winne jest zalanie ścian, konieczne może być wykonanie remontu umożliwiającego skuteczne osuszenie ścian od wewnątrz. Zatuszowanie problemu przez powierzchowne usunięcie pleśni pomoże, ale tylko na pewien czas. Jeśli natomiast winna jest nadmierna wilgoć, w pierwszej kolejności zadbaj o poprawę cyrkulacji powietrza i wentylację mieszkania, a następnie skorzystanie z preparatów przeznaczonych do odgrzybiania pomieszczeń.
Jeżeli grzyby pleśniowe pojawiły się jedynie na powierzchni ścian, dobrym początkiem będzie usunięcie ich mechanicznie przez czyszczenie ścian wodą i szczotką ze sztywnym włosiem umożliwiającą skuteczne zdrapanie całego grzyba. Po usunięciu widocznych śladów ścianę zabezpiecza się produktem grzybobójczym lub, jeśli widoczne jest że wychodzi spod tynku, zeskrobanie go i zabezpieczenie specjalistycznym preparatem od środka.
Małe wykwity pleśni na ścianach można spróbować likwidować samemu, jednak przy bardziej rozległych problemach lub pleśni pojawiającej się po zalaniach i dużych awariach wodnych zdecydowanie lepiej jest zostawić działanie profesjonalistom. Firmy sprzątające oferujące usuwanie pleśni Łódź dysponują specjalistycznym sprzętem do osuszania ścian oraz różnymi preparatami grzybobójczymi, które mogą skuteczniej dopasować do zaatakowanej pleśnią powierzchni oraz rodzaju grzyba.