Najpopularniejsze rodzaje rowerów wśród Polaków

Szukasz dla siebie lub kogoś bliskiego nowego roweru? A może jesteś pasjonatem tych wehikułów i chcesz znać najnowsze dane na ich temat? Niezależnie od odpowiedzi, zapraszamy do lektury naszego zestawienia najpopularniejszych rowerów w Polsce. Jakie rodzaje rowerów Polacy wybierają najczęściej? Czy jeżdżą w mieście, czy też wolą wyjazdy w nieco bardziej dzikie tereny? Odpowiemy na te oraz wiele innych pytań.

Najpopularniejsze rowery

Nie ma wątpliwości, że Polacy chętnie jeżdżą na rowerach. Widać to na co dzień, zarówno na drogach, jak i w parkach oraz w górach i innych miejscach wypoczynkowych, czy nawet przeznaczonych do jazdy wyczynowej. Wiele osób w sezonie wiosenno-letnim zamienia nawet samochód czy komunikację miejską właśnie na rower i przemieszcza się w ten sposób na co dzień do pracy, czy też na małe zakupy do pobliskich sklepów lub w odwiedziny do bliskich. Niektórzy robią to z myślą o środowisku naturalnym, a inni chcą poprawić swoją kondycję czy też zażyć świeżego powietrza.

Oprócz tego popularne jest również rekreacyjne jeżdżenie na rowerach, czyli wycieczki rowerowe nad pobliski staw, do parku czy na innych terenach zielonych. Z kolei osoby zajmujące się jazdą na rowerze profesjonalnie czy wyczynowo wybierają miejsca idealne do codziennych ćwiczeń. Każda z wymienionych grup rowerzystów wybiera innego rodzaju modele rowerów, które odpowiadają ich potrzebom i preferencjom. Jakie zatem rowery są wybierane najczęściej?

 

Rowery miejskie

Z całą pewnością największą popularnością cieszą się rowery miejskie. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Ponieważ większość ludzi korzysta z rowerów mających podstawowe funkcje, a takie są właśnie rowery miejskie. Chcąc przemieszczać się po mieście czy też w pobliskim parku, rowerzyści potrzebują rowerów sprawnych, ale nie wyczynowych, ponieważ pokonywane odległości oraz dane miejsca nie stanowią dużych wyzwań. W rowerach miejskich wystarczą przerzutki, dzwonek rowerowy  oraz dobre koła, bo to dzięki nim jazda jest swobodna. Oprócz tego wielu ludzi wybiera również rowery miejskie, które posiadają koszyk rowerowy z przodu lub niewielki bagażnik rowerowy z tyłu  – można tam włożyć torebkę, plecak czy też drobne zakupy. Ze względu na podstawowe użytkowanie takich rowerów, są one również tańsze niż rowery posiadające dodatkowe funkcje i specyficzną budowę. Osoby, które potrzebują roweru właśnie do standardowej jazdy wolą nie przepłacać i wybierają wehikuły w stosunkowo przystępnych cenach.

Rowery górskie i trekkingowe

Nieco mniej popularne są tym samym rowery górskie i rowery trekkingowe, a kolejne miejsce zajmują zazwyczaj rowery crossowe. Te poszczególne rodzaje są przeznaczone do nieco bardziej zaawansowanej pod względem wysiłku i manewrów jazdy. Rowery górskie, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do poruszania się po terenach górskich i podobnych. Ze względu na swoje przeznaczenie charakteryzują się też inną budową. Rower górski ma nieco inną ramę, niż rower miejski i jest to spowodowane tym, że w trudniejszych terenach ciało musi być ułożone w inny sposób, aby jazda była wygodna i płynna.

Oprócz ramy charakterystyczne w rowerach górskich są również grube opony rowerowe, które muszą być odporne na wyzwania podłoża, po którym się poruszają. Wyboisty teren górski narzuca również potrzebę posiadania w rowerze amortyzatorów, dzięki którym podczas lądowania po wybiciu się rower może wylądować tak, aby nic nie zostało uszkodzone i aby rowerzysta był bezpieczny i mógł kontynuować jazdę. W ten sposób przedstawia się podstawowy ranking rowerów najpopularniejszych wśród Polaków.

Sprawdź PMBIKE