Neurolog a migrena – jakie są sposoby leczenia tej choroby?

Migrena to przewlekłe schorzenie, które powoduje bardzo nieprzyjemne i uciążliwe dla wielu pacjentów dolegliwości. Problem ten jest o tyle poważny, że dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci. Ponadto migrena nie jest określana jako zwykła choroba, a poważne zaburzenie neurologiczne. Jakie są skutecznie sposoby na leczenie migreny i jak wygląda diagnostyka w tym przypadku? 

Jakie są przyczyny migreny?

Duży wpływ na występowanie migreny mają czynniki środowiskowe oraz genetyczne. Do najczęstszych przyczyn migreny zaliczamy:

  • zmiany w pogodzie,
  • silne światło,
  • duży stres,
  • zmianę rytmu snu,
  • spożywanie alkoholu,
  • nieprawidłową dieta,
  • silne zapachy, w tym również perfumy,
  • zbyt małą ilość pokarmu lub pozostawanie długi czas bez jedzenia.

Jako przyczyny migreny nie należy rozumieć wyłącznie te, które pierwotnie wywołują samą chorobę, lecz także czynniki prowokujące nasilanie się problemu tzw. wyzwalacze migreny. Na szczęście napady migreny nie trwają wiecznie, a więc w końcu dolegliwości te ustępują. Co więcej, w przypadku tej choroby liczy się szybka diagnoza i wdrożenie leczenia, które przynosi dużą ulgę pacjentom zmagającym się z tym zaburzeniem.

Diagnostyka migreny – jak wygląda?

Napady migreny mogą zdarzyć się w najmniej spodziewanym momencie, dlatego tak ważne jest jej szybkie zdiagnozowanie. Proces diagnostyczny migreny wymaga zaangażowania nie tylko ze strony pacjenta, ale również lekarza. Zebranie bardzo dokładnego wywiadu oraz badanie przez lekarza wszystkich niezbędnych pytań to ważny krok w kierunku rozpoznania choroby. Jeżeli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, częste bóle głowy trwające dłuższy czas, najlepszym specjalistą, który potwierdzi lub wykluczy schorzenie jest polecany neurolog z Jeleniej Góry.

W procesie diagnostycznym migreny wykonuje się badania tj.:

  • morfologia,
  • rezonans magnetyczny,
  • tomografia komputerowa,
  • badania naczyniowe,
  • badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Wyżej wymienione badania oczywiście nie służą konkretnie do rozpoznania migreny. Są one wykonywane w celu sprawdzenia, czy w nie doszło do pojawienia się zmian, które mogą powodować objawy. Co więcej, w ten sposób wyklucza się również inne poważne choroby mogące powodować bardzo silne bóle głowy.

Rozpoznanie migreny wbrew pozorom nie jest trudne z uwagi na charakterystyczne i zazwyczaj długo trwające objawy. Atak migreny składa się, aż z czterech faz (faza prodromalna, aura, faza bólu, faza postdromalna), jeżeli więc występują one u danego pacjenta lekarz, zyskuje pewność, że za dolegliwości bólowe odpowiedzialna jest migrena.

Zwlekanie z wizytą u lekarza jest złą decyzją, ponieważ bóle choroba ta nie przeminie, a specjalista może skutecznie poprawić komfort życia osób chorych.

Metody leczenia migreny

Migrena może być leczona w sposób doraźny lub profilaktycznie. To, jaka konkretnie metoda leczenia zostanie wdrożona, zależy od częstotliwości napadów oraz siły, z jaką występuje ból. Łagodzenie objawów i zapobieganie atakom opiera się głównie na farmakologii. 

W leczeniu doraźnym pacjenci przyjmują zazwyczaj leki przeciwbólowe, tryptany oraz pochodne ergotaminy.  Niekiedy może zajść potrzeba przyjęcia leku przeciwwymiotnego. 

Terapia wygląda zupełnie inaczej w momencie, kiedy pacjent przyjmuje leki profilaktycznie. Wtedy zalecone lekarstwa należy stosować regularnie. Ma to na celu zmniejszenie ilości napadów migreny oraz złagodzenie występowania ewentualnych objawów. Często efekty przyjmowania takich leków pojawia się dopiero po pewnym czasie stosowania ( czasem może być to nawet kilka miesięcy).

W leczeniu profilaktycznym podaje się najczęściej:

  • leki przeciwpadaczkowe,
  • leki kardiologiczne, 
  • leki przeciwdepresyjne

Pomimo dużej ilości leków, które wykazują skuteczność w walce z migreną całkowite wyleczenie tej choroby nie jest możliwe. Częstotliwość występowania migreny jest bardzo zróżnicowana. U niektórych osób bóle mogą pojawiać się nawet kilka razy w miesiącu, natomiast inni pacjenci ataki mają bardzo rzadko, nawet, co kilka lat.

Cały proces, jeżeli chodzi o leczenie tej choroby, wygląda zupełnie inaczej w przypadku dzieci. Mali pacjenci nie mogą przyjmować wszystkich środków leczniczych, które często przyjmują dorośli. Ważne jest więc tutaj łagodzenia objawów pojawiających się w czasie napadu i dokładna obserwacja dziecka.