Obrazy do salonu – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wybór obrazu do salonu nie powinien być trudny. Zwłaszcza, jeżeli mamy pomysł. Oczywiście nie musimy ograniczać się tylko do jednego obrazu na cały salon. Jest to oczywiście uzależnione od wielkości pomieszczenia. Przy wyborze obrazu/obrazów, powinniśmy brać pod uwagę szczególnie fakt, czy dzieła wpasują się w konwencję domu i przede wszystkim salonu.

Kolor, styl i technika obrazu musi być odpowiadająca naszym potrzebom. Jeśli mamy obrazy w innych pomieszczeniach, dobrze by było, gdyby styl był utrzymany w całym domu, a nie tylko w jednym pomieszczeniu.

Jaka ilość obrazów w naszym salonie jest odpowiednia?

Jeżeli mamy bardzo duży salon i dość liczną rodzinę, goście przyjeżdżają do nas co tydzień – warto zakupić więcej obrazów. Obrazy duże dodadzą naszemu salonowi podniosłego stylu i podkreślą wystrój, w jakim udekorowane jest mieszkanie. Trzy duże obrazy, które będą zajmować całą jedną ścianę, na której nie ma okien, wystarczą, aby pięknie udekorować nasz salon.

Gdy ściany w naszym salonie są koloru białego – obrazów może być o wiele więcej i najlepiej byłoby, gdyby owe dzieła były w małych rozmiarach. Salon wtedy będzie wydawał się większy. W przypadku, gdy mamy mniejszy salon i dużo elementów – jeden obraz w stylu klasycznym w zupełności wystarczy.

Obraz do salonu – starodawny czy nowoczesny?

Do wystroju eleganckiego i skromnego idealnie wpasuje się obraz w stylu starodawnym. Gdy w naszym mieszkaniu dominują kolory: biały, brązowy, czerń i beż – obraz powinien mieć ramy w jednym z tych kolorów. Wnętrze obrazu przy tle o takiej kolorystyce może być tak naprawdę różne.

Natomiast obraz nowoczesny pasować będzie do wystroju w tymże klimacie. Jeśli nasz upatrzony obraz będzie w tym samym stylu, co nasze nowoczesne meble i urządzenia – możemy go jak najbardziej wybrać. Kolory muszą być dopasowane, więc wystarczy, że przy wybieraniu kolorystyki pomieszczenia ustalimy jeden dominujący kolor – w ten sposób dobierzemy meble, odpowiedni kolor ścian i co najważniejsze – obraz na ścianę

obraz olejny Lato
Obraz olejny „Lato” dostępny jest na stronie obraznamiare.pl

Skąd najlepiej kupić obraz?

Obraz można zdobyć z wielu miejsc. Internet jest przodujący jeśli chodzi o wybór. Obrazy znajdziemy również w galeriach czy sklepach z antykami – w takich miejscach można dostać różne rodzaje obrazów. Wybór zawsze jest ogromny, więc będziemy mieli się nad czym zastanawiać. Nasz salon może także ozdobić obraz podarowany nam w prezencie.

Na co wrócić szczególną uwagę?

Na naszą szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim stan obrazu. Przy wyborze obrazu do naszego salonu musimy być pewni, że obraz, który najbardziej przykuł naszą uwagę nie jest uszkodzony. Jeśli jesteśmy koneserami dzieł sztuki – czy obraz nie jest sfałszowany.

Ważne jest również to, żeby rama obrazu była dostatecznie odpowiednia do naszego koloru ścian czy mebli. Musimy być również pewni co do stylu i kolorystyki naszego obrazu.