Od czego zacząć ćwiczenia logopedyczne z małym dzieckiem?

Dzieci nie zawsze są chętne do poprawiania swojej wymowy. Nie jest to zbyt trudne do zrozumienia – ćwiczenia logopedyczne na powtarzanie coraz to bardziej skomplikowanych głosek nie są same w sobie zbyt interesujące. Jednak jest bardzo prosty sposób, by to zmienić. Rozwiązaniem staje się… zabawa! Wbrew pozorom okazuje się, że istnieje całkiem dużo sposobów na zachęcenie małego uparciucha do współpracy i to tak, że oboje nie będziecie się przy tym nudzić.

 

Najważniejsze jest odpowiednie podejście

Pamiętasz te czasy, gdy siedziałaś w szkolnej ławce i tak bardzo nie chciałaś wykonać jakiegoś zadania? Bo za nudne, bo za trudne, bo za długie, bo słońce świeci… każda wymówka była dobra, by się wymigać. Reakcją była natomiast złość nauczycieli, presja, straszenie karą w postaci złej oceny, uwagi i tym podobne. Nietrudno się domyślić, że nie było to zbyt motywujące. Ważne jest zatem nastawienie.

Ćwiczenia powinny być zabawą, wspólnym czasem, jaki spędzasz z dzieckiem. Dobrze jest, gdy dziecko w ogóle nie uświadamia sobie, że wykonuje jakiekolwiek ćwiczenie logopedyczne.

Sympatyczni przyjaciele, czyli jak szukać wsparcia u pacynek

Zdarza się, że dziecko nawet w zabawie nie za bardzo chce ćwiczyć najtrudniejsze dla niego głoski. Może być tak, że się wstydzi. Czy jednak nie przełamie się przed uroczym misiem, czy nie zechce udowodnić przemądrzałemu króliczkowi, że lepiej wymawia skomplikowane słowo? Dzieci chętnie ożywiają w wyobraźni swoje ulubione misie i lalki, istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że podejmą dialog z sympatycznymi, ruchomymi pacynkami logopedycznymi. Możesz udawać sepleniącego misia, który bardzo chce się nauczyć wyraźnej mowy i prosi malca o pomoc. Możesz też wcielić się w inną postać, która „wie lepiej”, lecz tak naprawdę wciąż się myli i potrzebuje pomocy. Dziecko staje się tu „ekspertem”, które musi wykazać się pewnymi umiejętnościami, by dobrze pomóc.

Uruchom wyobraźnię lub skorzystaj z gotowych opowiastek

Jesteś kreatywna, a tworzenie opowiastek to dla Ciebie pestka? Spróbuj ułożyć króciutki wierszyk i nauczyć go swoją pociechę. Samodzielnie ułożona treść ma to do siebie, że w zabawny sposób może dotyczyć was samych, co znacznie podniesie poziom zaangażowania dziecka w ćwiczenia. Jeśli zaś wolisz gotowe rozwiązania, skorzystaj z książeczek z gotowymi opowiastkami.

Aura tajemniczości przyciągnie każde dziecko

Wykorzystaj dowolne pudło, pamiętaj tylko, by nie było zbyt małe i odpowiednio je udekoruj. Do środka włóż różne zabawki, które będziesz wykorzystywać do poszczególnych ćwiczeń. Powiedz, że dostałaś niespodziewany prezent i potrzebujesz pomocy w jego otwarciu.

Jednak, by móc wyjąć określoną rzecz, trzeba wykonać pewne proste zadanie. Zróbcie je razem, po czym pozwól dziecku wylosować rzecz z pudełka. Na spodzie możesz ukryć nagrodę.

Przykładowe ćwiczenia dla dziecka

  • Dmuchanie baniek
  • Dmuchanie w wiatraczek
  • Naśladowanie odgłosów zwierząt
  • Naśladowanie śmiechu różnych osób – jak brzmi śmiech kobiety, a jak mężczyzny? Poproś dziecko, by imitowało śmiech osoby starszej lub postaci z bajki.
  • Śpiewajcie proste piosenki – warto, by co jakiś czas przeplatało się w nich jakieś trudne dla dziecka słowo – może łatwiej mu będzie je wyśpiewać?

Przykłady można dowolnie mnożyć, najważniejsze jest jednak obserwowanie dziecka i kierowanie się tym, co lubi. Gdy jeden zestaw ćwiczeń mu nie odpowiada, nie trzymaj się go kurczowo, tylko pomyśl, jak go uatrakcyjnić. Lub zamień na inny. Przydatne akcesoria do przeprowadzania ćwiczeń z dzieckiem znajdziesz na stronie liger.net.pl.