Od czego zacząć przygodę z wędkarstwem?

Potrzeba obcowania z naturą jest bardzo ważna dla spokoju ducha. Warto pomyśleć o zajęciach rekreacyjnych na świeżym powietrzu. Wybór jest szeroki – od roweru przez bieganie po kajakarstwo. Warto zastanowić się też nad spokojniejszym, bardziej wyciszającym zajęciem. Świetnym sposobem na złapanie oddechu od miejskiego zgiełku czy po prostu codziennej rutyny jest wędkarstwo.

Jak zostać wędkarzem?

Można by pomyśleć, że to nic prostszego i wystarczy zakupić wędkę i iść nad rzekę. Jeśli tak zrobimy, możemy spotkać się z pewnymi nieprzyjemnościami. Aby legalnie łowić ryby nad rzeką w Polsce, musimy posiadać kartę wędkarską, która uprawni nas do połowy ryb na wodach publicznych Rzeczpospolitej Polskiej. Karta wędkarska to tak naprawdę poświadczenie przynależności do koła wędkarskiego podległego Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu (PZW).

PZW powstał w 1950 roku i jego zadaniem jest nadzorowanie kół wędkarskich PZW, które mieszczą się w większości miejscowości w Polsce. Oczywiście istnieją również koła wędkarskie, które nie podlegają Polskiemu Związkowi Wędkarstwa. Jednak dołączając do PZW zapewniamy sobie swobodę w wędkowaniu.

Po dołączeniu do PZW należy zakupić sprzęt i ekwipunek niezbędny na ryby. Warto poczytać poradniki dotyczące wędkowania. Na pierwsze połowy najlepiej jest wybrać się z kimś znajomym, kto wprowadzi nas w tajniki tego sportu. Zastanów się, jaki rodzaj wędkarstwa cię interesuje. Oprócz zaawansowanych typów wędkarstwa, jak wędkarstwo: morskie, podlodowe czy trolling, istnieją też śródlądowe, spokojniejsze wersje, czyli – spinningowe, spławikowo-gruntowe oraz muchowe. Najlepszym wyborem na start jest wędkarstwo spławikowo-gruntowe, które odbywa się z brzegu lub łódki na spokojnej wodzie.

połowy ryb w norwegiiWędkarstwo spinningowe stosuje się głównie na rzece brodząc w wodzie. Zarzuca się wówczas przynętę i wyławia ja raz po tak, by bez przerwy pozostawała w ruchu.

Do wędkarstwa muchowego potrzebujemy specjalnego rodzaju wędki – muchowej, a rybę łapiemy na przynętę – muchówkę.

Zakup ekwipunku wędkarskiego

Wędkarstwo to sposób na spędzanie wolnego czasu, więc warto sprawić, by czas spędzony nad wodą był przyjemny. W dodatku to sport, a jak każdy sport – wymaga nieco sprzętu specjalistycznego. Dlatego zanim wybierzemy się na pierwsze połowy zastanówmy się najpierw nad kupnem wędki.

Wędka w skrócie składa się z: wędziska, uchwytu, kołowrotka oraz żyłki, do której doczepiamy haczyk i spławik. Dobierając pierwsze podzespoły do wędki – nie stawiajmy na najdroższe, ale nie kupujmy też najtańszych.

Z bardzo prostych przyczyn – jak każdego typu artykuły, te najtańsze, bywają awaryjne i może okazać się, że przyprawią nam więcej nerwów niż satysfakcji. Grubość żyłek, wielkość haczyka i rodzaj spławika są zależne od miejsca, w którym wędkujemy oraz ryby, którą chcemy złowić. Podstawowe informacje, takie jak to, że ryby drapieżne na przykład szczupaka – łowi się na przynętę typu Savage Gear, a karpia możemy na kukurydzę. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w zanęty, podbierak, siatkę na ryby.

Jeżeli nie przepadamy za siedzeniem na ziemi – dobrym wyborem jest zakup krzesła z plecakiem typu Daiwa Game, które pozwala także na łatwe przemieszczanie się z częścią ekwipunku, a więc zapewnia lepszą mobilność. Zanim wyruszymy na nasze wymarzone wędkowanie – sprawdźmy pogodę na najbliższe godziny, które mamy zamiar spędzić pod chmurką. W przypadku deszczu – zabierz ze sobą kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową. Na słoneczne dni przygotuj czapkę z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne. Jeśli planujesz przygotować ognisko – przydadzą się zapałki, zapalniczka lub krzesiwo.

połowy ryb w norwegiiWędkowanie to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Możemy nie tylko miło spędzić czas, ale też przywieźć do domu samodzielnie złowioną rybę lub upiec ją na ognisku w dozwolonym do tego celu miejscu. Pamiętajmy, by wcześniej zakupić odpowiedni sprzęt wędkarski. Oczywiście nie wszystko potrzebne jest nam w jednym momencie.

Sukcesywne dokupywanie sprzętu przyniesie wiele satysfakcji. Dodatkowo pamiętajmy o dołączeniu do Polskiego Związku Wędkarskiego, żeby legalnie móc łowić ryby na terenach należących do Rzeczpospolitej Polskiej. 

Istnieje też możliwość uczęszczania na łowiska komercyjne, na których do połowu nie potrzeba zezwolenia.

Wyjazdy na ryby za granicę

Wielu miłośników wędkowania często decyduje się na wyjazdy wędkarskie za granicę. Jest to opcja, która pozwala nabrać doświadczenia i przeżycia czegoś nowego, dlatego wyprawy na połowy za granicę są zarówno dla zawodowych wędkarzy, jak i dla amatorów. Ostatnimi czasy, szczególną popularnością cieszą się tereny wód Skandynawii. Wędkowanie na wybrzeżach Norwegii, Danii czy Szwecji pozwala złowić ciekawe i duże okazy ryb takich jak:

  • dorsz,
  • halibut,
  • plamiak,
  • zębacz,
  • żabica.

Łowienie ryb może być formą rozrywki niezależnie od wieku i obowiązków, jakie wykonujemy na co dzień. Decyzja o wyjeździe umożliwi nam odcięcie się od miejskiego zgiełku i pracy. Najczęściej, wyprawy wędkarskie trwają od jednego do dwóch tygodni. Obecnie, nie musimy samodzielnie ogranizować wyjazdów i zmartwić się o zakwaterowanie. Ze względu na zwiększającą się popularność wędkowania i rozwój technologii, każdy miłośnik wędkarstwa ma możliwość skorzystania z ofert biur podróży lub biur turystyki aktywnej.

Wyjazd na ryby za granicę jest dobrą opcją zarówno dla wędkarzy doświadczonych, jak i dla osób początkujących. Bazy wędkarskie zapewniają zakwaterowanie w pokojach niedaleko morza, dostęp do łodzi, do mroźni oraz do sprzętu wędkarskiego. Kilku lub kilkunastodniowy wyjazd to plan na urlop dla wszystkich tych, którzy relaksują się podczas wędkowania i są miłośnikami natury.