Okulista – kiedy warto się do niego udać

Regularne wizyty u okulisty to bardzo dobry nawyk, który warto wyrobić sobie bez względu na to czy nosimy okulary korekcyjne czy też nie. Oczy to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka i jako bardzo wrażliwy narząd mogą być podatne zarówno na wady refrakcyjne, jak i różne choroby i dolegliwości wrodzone i nabyte. Wnikliwe badania okulistyczne pozwalają nie tylko odpowiednio wcześnie wykryć zmiany związane z zaćmą czy jaskrą, ale też znaleźć podłoże pogorszenia się ostrości widzenia, zawężenia pola widzenia czy dolegliwości bólowych nie znajdujących wyjaśnienia w innych chorobach. Kiedy warto udać się do okulisty i na jakie badania można liczyć w jego gabinecie?

Kiedy wizyta u okulisty może okazać się konieczna?

Jedną z podstawowych zasad dbania o zdrowy wzrok jest regularne kontrolowanie jego stanu w gabinecie okulistycznym – na regularne wizyty warto wybierać się co roku, szczególnie gdy w rodzinie pojawiały się wcześniej poważniejsze problemy ze wzrokiem (takie jak zaćma czy jaskra) i tym samym mamy większą szansę obciążenia genetycznego tego typu chorobami. Z reguły jednak większość osób wybiera się do okulisty dopiero wtedy, gdy jakość i ostrość ich wzroku znacząco się pogorszy. Objawy te mogą być związane z wadami refrakcyjnymi – krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, ale także innymi chorobami wzroku.

Do okulisty warto wybrać się, jeśli zaobserwujemy u siebie częstszą niż normalnie potrzebę mrugania, mrużenie oczu w czasie czytania i oglądania telewizji, nawracające stany zapalne oczu, częste bóle głowy nie mające przyczyny w innych dolegliwościach czy niepokojące bóle w okolicach oczu, mogące mieć związek z różnymi chorobami wzroku. Wizyta u okulisty będzie też konieczna w przypadku jakiegokolwiek urazu gałki ocznej, ropienia oczu czy wrażenia podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej.

Ostatnią ważną grupą powodów, dla których warto udać się do okulisty są klasyczne wady wzroku. Jeśli nosisz okulary lub też pracujesz przez cały dzień przed komputerem i Twój wzrok zdaje się pogarszać, wizyta u okulisty pozwoli dobrać odpowiednią moc okularów i sprawdzić, czy obecne szkła nie są za słabe w stosunku do korekcji, jakiej wymaga dana wada. Z okulistą warto skonsultować się też przed sięgnięciem po soczewki kontaktowe, których moc może różnić się od mocy szkieł w okularach.

okulista badania

Jakie badania wzroku przeprowadzi okulista?

Podstawowym zadaniem okulisty w trakcie wizyty będzie zdiagnozowanie przyczyn pojawienia się dolegliwości, na które skarży się jego pacjent. Jeśli więc pojawią się problemy z częstymi infekcjami, okulista może przepisać krople do oczu, zalecić odstawienie soczewek kontaktowych czy większą dbałość o higienę oczu. Zanim jednak będzie mógł stwierdzić jakiego rodzaju leczenie będzie potrzebne konieczne będzie wykonanie zarówno podstawowego badania wzroku, jak i badań pobocznych pozwalających na dokładniejszą diagnozę problemu. Do najbardziej popularnych badań wzroku w gabinecie okulistycznym można zaliczyć badanie ostrości wzroku, krzywizny gałki ocznej, ciśnienia wewnętrznego oka, oraz pola widzenia.

W przypadkach chorób takich jak jaskra czy zaćma pacjent może nie doświadczać żadnych objawów i to od okulisty i jego dokładnych badań zależało będzie ich wczesne zdiagnozowanie. Osoby, które powinny zwrócić szczególną uwagę na tempo pogarszania się ostrości wzroku oraz objawy charakterystyczne dla dwóch najbardziej powszechnych chorób oczu to przede wszystkim osoby w których rodzinie pojawiły się już przypadki jaskry lub zaćmy oraz osoby po 40 roku życia, u których zaleca się regularne wizyty w gabinecie okulistycznym wykluczające szanse na przeoczenie pierwszych zmian wskazujących na jedną z trudniejszych do leczenia chorób wzroku.

Wizyta u okulisty dla osób z wadami wzroku

Nieostre widzenie, tendencja do mrużenia oczu podczas czytania czy kłopoty z prawidłowym postrzeganiem odległości mogą oznaczać dość zaawansowane wady wzroku i powinny zostać jak najszybciej zbadane przez okulistę. Wiele osób, szczególnie starszych, u których pogorszenie się jakości wzroku jest naturalnym procesem starzenia się oczu decyduje się na sięgnięcie po gotowe okulary „do czytania”, nie zdając sobie sprawy że nieodpowiednio dobrane szkła mogą powodować nie tylko silne bóle głowy, ale też pogłębiać problem pogarszającego się wzroku. To najlepszy dowód na to, że wizyty u okulisty nie należy się bać – samodzielne diagnozowanie problemów z oczami może doprowadzić jedynie do pogorszenia sytuacji. Jeśli masz wadę wzroku lub zauważasz niepokojące objawy, wizyta u okulisty może uchronić Cię przed poważnymi problemami z jednym z najważniejszych zmysłów w ciele człowieka.