Ortopeda czy fizjoterapeuta – kogo wybrać w leczeniu wad postawy?

Wady postawy to nieprawidłowości w ustawieniu poszczególnych segmentów ciała w stosunku do siebie i podłoża. Mogą one dotyczyć kręgosłupa, kończyn czy miednicy. W zależności od charakteru wady, może ona być wrodzona lub nabyta w trakcie życia.

Najczęstsze wady postawy to skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa), lordoza (przeciwnie ustawione wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym) oraz kifoza (zbyt duże wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym). Poza tym mogą występować wady stawów biodrowych, koślawość czy szpotawość kolan.

Kto jest na nie narażony i jak często występują wady postawy?

Wady postawy mogą dotyczyć osób w każdym wieku. Szczególnie narażone na ich rozwój są dzieci i młodzież, głównie z powodu intensywnego wzrostu oraz nieprawidłowej postawy podczas siedzenia w szkole czy przed komputerem.

Według statystyk, ponad połowa populacji, w tym dzieci i dorosłych, ma pewne nieprawidłowości w postawie. Nie zawsze są one jednak na tyle poważne, by wymagały interwencji leczniczej. Niemniej jednak, każda nieprawidłowość powinna być obserwowana, aby zapobiec jej pogłębianiu się.

Przyczyny i skutki wad postawy

Przyczyn wad postawy jest wiele. Mogą to być czynniki genetyczne, urazy, schorzenia neurologiczne, czy też niewłaściwe nawyki postawowe. Często przyczyną są długotrwałe, nieergonomiczne pozycje przy pracy czy niewłaściwa technika wykonywania różnych czynności.

Skutki wad postawy mogą być różnorodne – od bólu i dyskomfortu, przez zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych, po ograniczenia w ruchomości czy nawet trwałe niepełnosprawności. Dlatego tak ważna jest ich wczesna diagnoza i leczenie.

Gdzie szukać pomocy w przypadku wad postawy?

W przypadku podejrzenia wady postawy pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza, który przeprowadzi dokładne badanie i ewentualnie skieruje na dalsze diagnostyki. Najczęściej pomocne są tutaj badania obrazowe, takie jak rentgen czy rezonans magnetyczny.

W wielu przypadkach, zwłaszcza w początkowej fazie, bardzo skuteczna jest terapia manualna w Opolu czy innych miastach. Może ona pomóc w korekcie postawy oraz w likwidacji bólu.

Fizjoterapeuta czy ortopeda – kto lepiej pomoże w przypadku wad postawy?

Kiedy pojawiają się problemy związane z postawą ciała, często pojawia się pytanie: do kogo zwrócić się o pomoc? Zarówno fizjoterapeuci, jak i ortopedzi mają umiejętności i wiedzę, by pomagać pacjentom w zakresie wad postawy. Wybór specjalisty zależy jednak od specyfiki problemu, jak również od stopnia jego zaawansowania.

Ortopeda – jest to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu, leczeniu oraz w przypadku potrzeby, operowaniu schorzeń układu ruchu. Ortopeda zna się na strukturze i funkcjonowaniu kości, stawów, mięśni i więzadeł. W przypadku poważnych wad postawy, które mogą wymagać interwencji chirurgicznej lub innych zaawansowanych procedur medycznych, ortopeda jest najlepszym wyborem. Wizyta u ortopedy może również być niezbędna do postawienia dokładnej diagnozy opartej o różne badania obrazowe, takie jak rentgen czy rezonans magnetyczny.

fizjoterapia

Fizjoterapeuta – to specjalista, który skupia się na rehabilitacji, terapii manualnej i poprawie funkcji ruchowych ciała. Fizjoterapeuta wykorzystuje różne techniki, w tym ćwiczenia, masaże i edukację pacjenta, aby pomóc w korekcie postawy i zapobieganiu dalszym nieprawidłowościom. Dla wielu pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych wad postawy, terapia prowadzona przez fizjoterapeutę jest często najbardziej skuteczna. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego przypadku, fizjoterapeuta jest w stanie skupić się na konkretnych problemach pacjenta i dostosować plan leczenia do jego potrzeb.

W zależności od sytuacji, w wielu przypadkach optymalnym rozwiązaniem jest skonsultowanie się zarówno z ortopedą, jak i fizjoterapeutą. Ortopeda dostarczy diagnozę i zalecenia dotyczące leczenia, podczas gdy fizjoterapeuta może przeprowadzić pacjenta przez proces rehabilitacji, ucząc go jak dbać o swoje ciało i zapobiegać przyszłym problemom z postawą.