Planszówki znów królują – nowy wymiar terapii logopedycznej

Planszówki znów królują – nowy wymiar terapii logopedycznej

Oczywistym jest, że w terapii logopedycznej jednymi z najczęściej wykonywanych ćwiczeń są te aktywujące mięśnie artykulacyjne jamy ustnej. O ile ich wykonywanie zdaje się być w niektórych sytuacjach konieczne, o tyle dzieci nie zawsze chętnie podejmują próby. By je motywować i urozmaicać cały proces, bardzo często sięga się po popularne niegdyś planszówki – które zresztą w ostatnich czasach wróciły z prawdziwym przytupem. Gdzie zatem je kupić?

Z pewnością na liger.net.pl, gdzie wiodą prym wśród pomocy logopedycznych. Poza tym na stronie wystawione na sprzedaż są nie tylko gry stricte logopedyczne. To bardzo często również gry edukacyjne, które nauczają podstaw matematyki, słownictwa czy historii. Kolorowe planszówki tego typu, to szereg zalet – przyjrzyjmy się więc kilku podstawowym.  

Zalety edukacyjnych gier planszowych

Powracające do łask gry planszowe mają wiele zalet. Przede wszystkim uczą współzawodnictwa. Przygotowują niejako dziecko na sytuacje z którymi prędzej czy później i tak przyjdzie mu się zmierzyć. Co więcej, w obliczu konkurowania z innymi uczą też zasad fer play. Logiczne myślenie, a raczej nabycie umiejętności logicznego myślenia, to kolejna zaleta gier planszowych. Dzięki nim dziecko uczy się bowiem odczytywać pewne fakty, analizować je i stawiać wnioski. Przy niektórych grach poszerza wręcz wiedzę –  z matematyki, języka polskiego czy historii lub biologii.

Granie razem z rodzicami w popularne planszówki, to również okazja do treningu umiejętności przewidywania. By wygrać, maluch musi nie tylko maksymalnie się skoncentrować, ale i myśleć o kolejnym kroku przeciwnika. To sprzyja rozwijaniu wyobraźni i uczy obmyślania prawidłowej strategii. Choć niekiedy, niektóre typy gier wykształcają w dziecku również zdolności współpracy. Bywa bowiem, że grupy grających są wieloosobowe.
Gry edukacyjne i logopedyczne – uczą. W takich sytuacjach najmłodsi uczą się pomagać i działać w grupie.

Co najważniejsze jednak – planszówki uczą. Są doskonałym sposobem na przyswajanie wiedzy z zakresu wielu dziedzin, poprzez zabawę i czas spędzony z najbliższymi. Dzięki nim maluchy zapoznają się bowiem z zasadami czytania, pisania czy liczenia. Taka metoda nauczania jest też o wiele efektywniejsza i co ważne – przyjemniejsza dla samego dziecka, niż standardowe siedzenie z książką w nosie. W końcu żadne dziecko nie odmówi odrobinie rozrywki. A firmy zajmujące się sprzedażą tego typu produktów doskonale o tym wiedzą. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym grom, które nie dość, że są zabawne i przyjemne dla graczy, to jeszcze edukacyjne. 

Planszówki, które rozwijają zmysły dziecka

Wracając jednak do gier wspomagających terapię logopedyczną dziecka, a także tych, które po prostu rozwijają jego zmysły warto wskazać parę przykładów…

Na liger.net.pl kupić można na przykład grę o wdzięcznej i znajomej już nazwie „Grzybobranie”. Dzięki tej logopedycznej wersji popularnej niegdyś gry, dzieci podczas zabawy uczą się poprawnej wymowy. Producent, by stanąć na wysokości zadania i zaspokoić gusta współczesnych graczy pokusił się też o trójwymiarową oprawę graficzną planszówki. Dzięki niej malce mogą zatem rozwijać wyobraźnię przestrzenną.

Kolejną, polecaną  na wspomnianej stronie grą jest „Zamek Strachów i Pszczółki Śpioszki”. Jako logopedyczna planszówka ta ciekawa, dedykowana dzieciom przedszkolnym i wczesnoszkolnym gra rozwija w szczególności umiejętność wymowy głoski „r” w grupach spółgłoskowych tr, dr, kr, gr, pr, br, śr. Co więcej, dzięki niej  dzieci rozwijają również zmysł słuchu, a także poszerzają swój słownik. Pszczółki Śpioszki wspomagają bowiem terapię głosek ś/si, ź/zi, ć/ci, dź/dzi.