Problemy zdrowotne a alkohol – kto zdecydowanie nie powinien pić alkoholu?

Szkodliwe działanie alkoholu nie dotyczy tylko i wyłącznie organizmów osób od niego uzależnionych, lecz również tych, którym etanol dostarczany jest od czasu do czasu. Warto wiedzieć, że nawet okazyjne spożywanie trunków w pewnych sytuacjach nie jest wskazane. Dotyczy to w szczególności osób, których problemy zdrowotne na to nie pozwalają. Po przeczytaniu niniejszego artykułu dowiesz się, kto powinien unikać picia alkoholu i dlaczego.

Przy jakich chorobach powinno się zdecydowanie unikać alkoholu?

Picie alkoholu jest zdecydowanie zabronione u osób cierpiących na pewnego rodzaju schorzenia. Wynika to zarówno ze szkodliwego oddziaływania alkoholu na organizm, jak i z powstania niebezpiecznych interakcji, w jakie może wchodzić alkohol z niektórymi zażywanymi lekami.

Picie alkoholu po udarze mózgu

Picie alkoholu po przebytym udarze mózgu zwiększa ryzyko jego ponownego wystąpienia.  Dzieje się tak dlatego, ponieważ alkohol powoduje zwiększenie ciśnienia krwi i jej krzepliwości, co zwiększa ryzyko powstania zakrzepów i blaszek miażdżycowych. Osoby po udarze mózgu powinny całkowicie odstawić alkohol i zmienić dotychczasowy tryb życia stawiając na zdrową dietę, aktywność fizyczną, regularną kontrolę ciśnienia krwi oraz redukcję stresu. Picie alkoholu po udarze mózgu jest również zabronione z uwagi na interakcje, w jakie wchodzi alkohol z lekami, które chory po udarze musi koniecznie zażywać. Niezmiernie ważną informacją jet również to, iż po przebytym udarze lub po doznanym wstrząśnieniu mózgu organizm o wiele intensywniej i szybciej reaguje na spożyty alkohol, a jego skutki są bardziej odczuwalne. Więcej o tym, dlaczego nie powinieneś pić alkoholu po przebytym udarze mózgu oraz o możliwych tego skutkach możesz przeczytać tutaj: https://osrodekprzebudzenie.org/czy-po-udarze-mozna-pic-alkohol/

Picie alkoholu przez osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego

Alkohol wywiera negatywny wpływ na pracę serca oraz na układ krążenia powodując szereg niekorzystnych zmian, do których należą m.in. wzrost ciśnienia tętniczego krwi wywołany zwężeniem naczyń krwionośnych, przyspieszenie akcji serca (tachykardia), zaburzenia rytmu pracy serca (arytmia), czy kardiomiopatia rozstrzeniowa prowadząca do osłabienia pracy mięśnia sercowego i jego siły skurczów. Picia alkoholu powinny za wszelką cenę wystrzegać się osoby z problemami układu krążenia, osoby po zawale serca oraz zażywające leki stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego.

alkohol

Picie alkoholu przez osoby zażywające antybiotyki

Wprawdzie nie wszystkie antybiotyki wchodzą w interakcje z alkoholem, to przed jego spożyciem zawsze należy zasięgnąć opinii lekarza przepisującego dany antybiotyk. Należy jednak mocno pamiętać o tym, że spożywanie alkoholu osłabia działanie układu odpornościowego oraz utrudnia walkę organizmu ze wszelkimi infekcjami bakteryjno-wirusowymi. Powinny o tym szczególnie pamiętać osoby ze skłonnością do tego rodzaju infekcji oraz poddające się antybiotykoterapii.  

Picie alkoholu przez osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne

Obecnie obserwuje się coraz większą liczbę osób zmagających się z różnego rodzaju problemami psychicznymi oraz stanami depresyjnymi, które nierzadko wymagają regularnego i długotrwałego zażywania leków (tzw. antydepresantów). Łączenie ich z alkoholem jest mocno niewskazane, gdyż może prowadzić nie tylko do wystąpienia groźnych interakcji wskutek połączenia leków z etanolem, lecz również do pogorszenia stanu psychicznego, znacznego obniżenia nastroju, wystąpienia zaburzeń psychicznych, spowolnienia reakcji organizmu na bodźce, silnych zawrotów i bólu głowy oraz wzmożonej senności.

Picie alkoholu przez osoby z cukrzycą

Osoby z cukrzycą powinny ograniczyć przyjmowanie alkoholu, a najlepiej całkowicie go wyeliminować, ponieważ jego spożywanie utrudnia utrzymanie poziomu cukru we krwi na odpowiednim poziomie. Spożywanie etanolu przez osoby przyjmujące insulinę może doprowadzić zarówno do wzrostu poziomu cukru we krwi, jak i do groźnej dla życia glikemii, tj. drastycznego jego spadku mogącego doprowadzić do śpiączki cukrzycowej i śmierci. Stan ten może wystąpić nawet po 24 godzinach od spożycia etanolu, dlatego kontrolowanie poziomu cukru przez osoby z cukrzycą jest w tym wypadku niezmiernie ważne.

Ciąża i karmienie piersią a picie alkoholu

Chociaż ciąża nie jest chorobą, to żadna dawka alkoholu nie jest w tym stanie uznawana za dozwoloną i  bezpieczną. Spożycie nawet małej, zdawałoby się symbolicznej porcji etanolu, może doprowadzić do trwałego uszkodzenia płodu. Picie alkoholu w ciąży może skutkować urodzeniem się dziecka obarczonego poważnymi warami rozwojowymi, dlatego też alkohol w tym czasie powinien zostać całkowicie wyeliminowany. Analogicznie sytuacja wygląda w czasie karmienia niemowlęcia piersią. Alkohol przenika do kobiecego pokarmu tak samo jak do krwiobiegu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest całkowita abstynencja na czas karmienia. Jeżeli jednak nie chcemy całkowicie rezygnować ze spożywania alkoholu, to zalecane jest odczekanie co najmniej dwóch-trzech godzin od momentu spożycia jednej porcji trunku do czasu rozpoczęcia kolejnego karmienia niemowlęcia.

Z powyższego wynika, iż alkohol przyczynia się do pogłębienia i do zaostrzenia pewnych objawów chorobowych. Zwiększa również ryzyko ponownego zawału serca i udaru mózgu. Wskutek wchodzenia alkoholu w różnego rodzaju i często trudne do przewidzenia interakcje z lekami stosowanymi w najczęściej występujących jednostkach chorobowych, spożywanie trunków wysokoprocentowych stwarza ryzyko bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.