Projektowanie wnętrz – dlaczego warto?

Nowo urządzane, czy też remontowane – świeże, idealnie zaprojektowane wnętrze to coś, o czym marzy wiele osób. Funkcjonalność połączona z gustownie dobranymi dodatkami i elementami dekoracyjnymi, a wszystko zamknięte w praktycznej i estetycznej aranżacji. Nie ma wątpliwości, że dobrze zaprojektowane wnętrze wymaga znajomości trendów, a także podstaw architektury i wystroju wnętrz. Zlecenie zadania profesjonaliście jest na ogół widziane jako droga i zbędna inwestycja, jednak istnieją podstawy by wierzyć, że zlecenie pracy profesjonalnemu projektantowi wnętrz jest najbardziej opłacalną metodą tworzenia przestrzeni domowej. Dlaczego?

Przestrzeń widziana z zewnątrz

Osoby wstrzymujące się przed zatrudnieniem profesjonalnego projektanta wnętrz wykorzystują często argument „własnego poczucia przestrzeni”. Chodzi im przy tym przede wszystkim o to, że ostatecznie to oni będą na co dzień przebywać w danym pomieszczeniu i rozwiązanie, które wydaje się być dobre dla architekta, może okazać się niezbyt praktyczne w życiu codziennym. Podejście to jest już jednak trochę przestarzałe i cofa nas do czasów, kiedy to faktycznie wiele rozwiązań wnętrzarskich stanowiło wyłącznie elementy dekoracyjne. Dziś projektanci wnętrz stawiają przede wszystkim na komfort i wygodę i ponad wszelką wątpliwość stosują się do wytycznych zadanych im przez klienta. Nie ma zatem mowy o tym, by to projektant wnętrza puścił wodze fantazji. Największym priorytetem profesjonalnych projektantów wnętrz jest wsłuchiwanie się w potrzeby i wizje klientów i adaptowanie ich tak, by te pogodziły w sobie estetykę i praktyczną stronę wnętrza w pełnej harmonii. Ponad to zewnętrzny, profesjonalny projektant wnętrz to świeże spojrzenie na pomieszczenie. Projektowanie wnętrz pozwala na funkcjonalne wykorzystanie powierzchni wnętrza i zagospodarowanie go tak, by jego powierzchnia była optycznie i fizycznie największa z możliwych.

Możliwości projektantów wnętrz

 

projektowanie wnętrz dlaczego warto

Stworzenie zupełnie nowego projektu wnętrza wymaga precyzyjnych pomiarów, dobrego pomysłu i określonego budżetu. Osoby rozważające zatrudnienie profesjonalnego projektanta wnętrz powinny pamiętać przede wszystkim, że choć to z pozoru większy wydatek niż tradycyjny remont, ostateczne koszty prac wykonanych przez projektanta wnętrz mogą okazać się niższe, niż zatrudnianie specjalistów z każdej dziedziny i próba wytłumaczenia im „z powietrza” pomysłu na przestrzeń.

Profesjonalne projektowanie wnętrz to przede wszystkim udokumentowany proces tworzenia pomieszczeń, podczas którego dokonuje się wszelkich pomiarów, planuje ustawienia mebli, a nawet projektuje meble pod wymiar pomieszczenia. Ustawienie i aranżacja pomieszczenia to jednak nie koniec. Projektanci wnętrz mogą zająć się projektem posadzek, elektryki, schematów przyłączy hydraulicznych, oraz stworzeniem specyfikacji materiałowej projektów. Jedyne, co pozostaje wówczas w rękach właściciela powierzchni to zatrudnienie ekipy, która zgodnie z wytycznymi przełoży projekt na rzeczywistość. Aranżacja to wyłącznie czubek góry lodowej zwanej projektowaniem wnętrz, często mylony jako pojęcie nadrzędne.

Jakie wnętrza można projektować?

Odpowiedź jest, że oczywiście wszystkie. Należy przy tym pamiętać, że nieco inaczej podejdziemy do sprawy aranżacji zupełnie nowego, świeżego pomieszczenia czy domu, a inaczej do sprawy ponownego wystylizowania zamieszkałej już przestrzeni. Wielu klientów nie decyduje się na pomoc profesjonalisty tylko dlatego, iż obawiają się oni konieczności pozbycia się sentymentalnych elementów wystroju. Problemem będzie oczywiście chęć zatrzymania wszystkich mebli i właściwie prośba o niezmienianie niczego, ale w momencie gdy projektant wnętrza jest poproszony o zachowanie w nim miejsca dla jednego konkretnego mebla, nie powinno to stanowić większego problemu. Jednocześnie zyskujemy więc świeże, zupełnie nowe wnętrze, nie koniecznie tracąc wszystko, co cenne w poprzednim wystroju.


Warto skorzystać z usług profesjonalisty np. Wizualizacja wnętrz The Frame