Protetyk – czym dokładnie się zajmuje?

Zastanawialiście się zapewne, kiedyś skąd wzięła się właściwie noszona przez was proteza lub aparat ortodontyczny? Jeżeli w ogóle zawróciliście sobie sprawę taką kwestią, bez wątpienia myśleliście zapewne, że wykonał ją wasz stomatolog lub ortodonta, otóż nic bardziej mylnego. Tworzeniem i naprawą protez oraz aparatów ortodontycznych, które następnie nosimy, zajmuje się specjalnie wykształcona w tym kierunku osoba, protetyk. To właśnie on współpracuje z dentystą lub ortodontą, który przekazuje mu odpowiednie wytyczne co do parametrów protezy bądź aparatu.

Protetyka – czym jest?

Żeby zrozumieć pracę protetyka, trzeba najpierw zrozumieć czym on tak właściwie się zajmuje, a trudzi się on dziedziną, od której rzecz jasna pochodzi nazwa jego zawodu czyli protetyką. Protetyka jest odrębną dziedziną stomatologii, która zajmuję się leczeniem naszych wad zgryzu, nieprawidłowości szczękowo-twarzowych i korygowaniem różnorakich niedoskonałości naszych zębów. To między innymi właśnie za pomocą protetyki, sprawiamy że nasz zgryz, staje się prosty, a także i estetyczny.

Protetyka Gdańsk
Protetyka Gdańsk

Czym zajmuje się protetyk?

Wiedząc czym jest sama protetyka, można dopiero ustalić pracę samego protetyka. A zajmuje się on swoim zawodem w specjalistycznych pracowniach protetycznych,  które są zazwyczaj niewielkimi pomieszczeniami, a czasami nawet znajdują się w samych gabinetach dentystycznych, w których to właśnie technik przygotowuje własnoręcznie i od podstaw wszystkie swoje wytwory, a jest ich naprawdę dużo.

Zaczynając od protez stałych, protetycznych, ovedenturowych, zwanych inaczej nakładkowymi, przez wykonywane z różnego materiału mosty, a na koronach i licówkach, które również wykonywane są z różnorakich materiałów, kończąc. Ponadto protetyk zajmuje się także wykonywaniem szynoprotez i protez szkieletowych, szyn relaksacyjnych (przeznaczonych dla sportowców), szyn terapeutycznych oraz aparatów przeciw chrapaniu.

Zajęcie protetyka jest niezwykle ciężką pracą umysłową, ale także i fizyczną. Wymaga od niego niezwykłej dokładności, cierpliwości oraz koncentracji nad wykonywanym zadaniem. Wymagania są bardzo wysokie, gdyż protetykiem może zostać jedynie osoba, która przede wszystkim posiada wysokie zdolności manualne, rozróżnia barwy, posiada ostry wzrok i dobrą pamięć – opowiada protetyk z gabinetu stomatologicznego Podralscy.

aparat zębowy

Do produkcji wszelkich wykonywanych przez siebie urządzeń, protetyk używa własnych rąk oraz specjalnych narzędzi, którymi obrabia ceramikę, tworzywa czy metale. Wymaga to od niego nie lada umiejętności technicznych. Pomimo tego, że protetyk jest przez nas praktycznie niewidywany i jest raczej skrytą w cieniu postacią drugoplanową, to bez niego dentysta nie mógłby oferować swoim pacjentom  różnego rodzaju protez, aparatów, licówek, koron i wielu innych usług.

Aby zostać protetykiem, należy ukończyć studia na kierunku specjalista technik dentystyczny, po ich ukończeniu możliwa jest praca w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Bardziej dochodowe jest założenie własnej pracowni i świadczenie swoich usług gabinetom dentystycznym lub praca w prywatnej klinice.