Prywatny czy wypożyczany sprzęt zimowy – odpowiadamy

Wybór sprzętu snowboardowego nie należy do najłatwiejszych zadań, szczególnie w początkowych fazach rozwijania hobby gdy nie do końca wiemy jeszcze jakiego rodzaju sprzęt dopasuje się najlepiej do naszych umiejętności i techniki jazdy. To między innymi z tego też powodu tak prężnie działają wszelkiego rodzaju wypożyczalnie sprzętu snowboardowego, które oferują różnorodne deski, buty i wiązania snowboardowe zarówno dla całkowitych amatorów, jak i osób które zwyczajnie nie mogą zdecydować się na zakup własnego sprzętu. Która opcja: wypożyczanie, czy kupno jest jednak bardziej opłacalna i kiedy warto rzeczywiście zainwestować we własny sprzęt snowboardowy?

Prywatny, czy wypożyczony sprzęt snowboardowy – poradnik dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz jazdę na snowboardzie lub masz za sobą kilka lekcji i czujesz, że rozwija się z tego całkiem przyjemne hobby, wizja zakupu własnego sprzętu może być bardzo kusząca. Zanim jednak wybierzesz swoją nową deskę, której koszt nie należy do najniższych, warto przetestować kilka modeli właśnie dzięki wypożyczalniom. Te, które istnieją przy stokach snowboardowych dają najlepszą okazję do sprawdzenia i szlifowania twoich umiejętności snowboardowych na jednorazowym wyjeździe na zimowy urlop, a przy okazji ułatwiają podróżowanie bez ciężkiego i nieporęcznego sprzętu. Wypożyczenie deski na cały dzień jest też znacznie tańsze, niż zakup własnego snowboardu. Jako początkujący i tak nie zauważysz z pewnością różnicy, pomiędzy dobrą jakością sprzętu a deską z wypożyczalni – inwestowanie w dobry sprzęt na tym etapie to często wyrzucenie pieniędzy w błoto.

Kiedy nie warto wypożyczać desek snowboardowych

Pozostając jeszcze przez chwilę wśród osób rozpoczynających swoją przygodę z deską snowboardową, generalnie lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie sprzętu snowboardowego. Sytuacją, w której to jednak kupno mogłoby okazać się lepszym rozwiązaniem będzie dostęp do zamkniętych stoków całorocznych, w których treningi można urządzać sobie właściwie każdego dnia. W sytuacjach takich warto zwyczajnie przetestować kilka desek z wypożyczalni i zainwestować we własną, by już na wyższej jakości sprzęcie doskonalić swoją technikę jazdy.

Deski dla wprawionych snowboardzistów – zainwestuj we własny sprzęt

Mając za sobą choć trochę doświadczenia na desce snowboardowej i planując częstsze wyjazdy na stoki warto dość wcześnie zaopatrzyć się we własny sprzęt dopasowany do indywidualnego stylu jazdy i preferowanych parametrów samej deski. Choć niektóre wypożyczalnie sprzętu snowboardowego mają w swojej ofercie deski wysokiej jakości, ich wypożyczenie jest droższe niż w przypadku desek standardowych a i to nie gwarantuje lepszego zadbania w szczycie sezonu, bo choć sprzęt wypożyczalni jest regularnie serwisowany, przy dużym obrocie i częstych wypożyczeniach doprowadzenie go do stanu idealnego graniczy z cudem. Zakup własnej deski to inwestycja na kilka, a nawet kilkanaście lat, dająca pewność idealnego dopasowania sprzętu do swoich parametrów. Z taką jakością nie mogą równać się nawet najlepsze wypożyczalnie.

Sprzęt snowboardowy to nie tylko deska

Zwykle rozważając zakup lub wypożyczanie sprzętu snowboardowego główne skupienie pada na samą deskę, jednak warto pamiętać że o komforcie i bezpieczeństwie jazdy decydują tu także odpowiednio dopasowane buty i wiązania. Te pierwsze są warte zakupu niezależnie od doświadczenia snowboardzisty, głównie z powodu higieny i potrzeby naprawdę dobrego dopasowania buta do stopy. W wypożyczalni trafienie na swój rozmiar buta, który będzie trzymał stopę we właściwej pozycji i chronił przed kontuzjami bywa niezwykle trudne, a często uniemożliwia skorzystanie ze stoku. Własne buty to konieczność!

Kiedy kupić, a kiedy wypożyczyć, czyli o wyborze sprzętu snowboardowego

Wypożyczenie sprzętu snowboardowego na stoku to w stosunku do zakupu niewielki jednorazowy wydatek, który na krótkich urlopach może się opłacić. W dobrych wypożyczalniach można dziś z powodzeniem dostać najnowsze modele sprzętu, choć te oczywiście będą chętnie rozchwytywane także przez innych snowboardzistów i czasem trzeba pojawić się na stoku odpowiednio wcześnie, by mieć w ogóle szansę ich obejrzenia. Wypożyczenie oznacza też brak zmartwień o konserwację sprzętu, o którą z reguły dbają pracownicy wypożyczalni – przy sprzęcie własnym trzeba za nią płacić lub nauczyć się samodzielnego przygotowywania deski do sezonu. Z drugiej jednak strony istnieje wiele zalet przemawiających na korzyść zakupu własnego sprzętu snowboardowego i jednocześnie na niekorzyść wypożyczalni. Jeśli lubisz jeździć i korzystasz ze stoku często, zakup własnego sprzętu snowboardowego to najlepsza możliwa decyzja, której z pewnością nie pożałujesz. Wypożyczalnie zostaw do dyspozycji tym, którzy dopiero poznają uroki jazdy na snowboardzie.