Przegrywanie kaset VHS na DVD

Jak archiwizować stare filmy? Jak uchronić bezcenne nagranie ze ślubu, komunii, chrzcin czy z przeprowadzki do nowego domu albo z pamiętnych wakacji? Obecnie rynek usług oferuje wiele możliwości. Radzimy, co warto wybrać.

VHS na DVD? To nie takie trudne!

Robiąc porządki w szafie czy w pawlaczu można czasem znaleźć zapomniane skarby w postaci kaset VHS. Rzadko jednak w domach ktoś posiada do tej pory sprawny odtwarzacz video, na którym można by odświeżyć sobie pamięć i obejrzeć zapomniane filmy. Być może nawet z łezką w oku. Jednak bez sprawnego odtwarzacza trudno się przekonać, czy w ogóle kaseta da się odtworzyć – tymczasem z upływem czasu kasety VHS, a zwłaszcza kasety 8mm, nagrywane jeszcze w latach 80., znacząco tracą jakość. Okazuje się bowiem, że pod wpływem ciepła, wilgoci, światła czy działania pola magnetycznego zapis na kasetach ulega znacznym zniekształceniom, tak że z czasem może stać się nie do odzyskania.

Dlatego zamiast szukać w domu kabli do video (skoro prawdopodobnie i tak nie mamy działającego odtwarzacza), by przegrać kasetę na DVD, lepiej jest oddać ją do firmy zajmującej się tym rodzajem usług. Na czym to polega? To proste – kaseta jest umieszczana w odtwarzaczu i w czasie odtwarzania zapisu następuje przegrywanie materiału na nośnik DVD lub na komputer. Dzięki temu film zapisany jest w jakości znacznie lepszej, w pliku AVI lub MPEG2 albo na płycie, którą odczyta większość domowych odtwarzaczy.przegrywanie 8mm

Czy warto przegrywać kasety 8mm?

Wśród starszych kaset można znaleźć te nagrane w technologii 8mm. Była to technika szczególnie popularna w latach osiemdziesiątych minionego stulecia, i bardzo wiele osób korzystało z możliwości Video8. Niestety ten rodzaj zapisu nie jest zbyt trwały, nie przedstawia też bardzo dobrej jakości. Ze względu na znaczenie nagrań dla ich posiadaczy wykonuje się również przegrywanie 8mm, aby dać tym ludziom możliwość powrotu do swoich wspomnień.

Dlatego wiele firm oferuje również tę usługę. Warto skorzystać z ich oferty – nieumiejętne samodzielne przegrywanie może zniszczyć kasety i zapisane na nich nagrania – czy to filmowe, czy dźwiękowe. A szkoda stracić swojej wspomnienia utrwalone na filmach.