Przyczyny zachorowań na zaćmę – naturalne, mechaniczne, polekowe

Zaćma powszechnie uważana jest za jedną z najczęściej występujących chorób oczu. Cierpią na nią osoby po 6o roku życia. Zaćma powoduje problemy z widzeniem, utrudniając normalne funkcjonowanie w codziennym życiu. Można ją jednak leczyć.

Zaćma, inaczej określana mianem katarakty, to szybko postępujące mętnienie soczewki oka. Jej występowanie najczęściej związane jest ze starzeniem się organizmu – może być jednak wadą wrodzoną. Współczesna medycyna umożliwia skuteczne wyleczenie zaćmy, a jednocześnie całkowicie wyeliminować proces złego widzenia. Jakie są jednak przyczyny zachorować na zaćmę?

Wiek głównym czynnikiem zachorowań?

Uważa się, że naturalnym czynnikiem, który powoduje chorowanie na zaćmę jest wiek. Narażone na zachorowanie na zaćmę są już osoby po 50 roku życia, a ryzyko zwiększa się wraz z wiekiem. Zmiany chorobowe mogą powstać zarówno w jednym, jak i w drugim oku, z różnym postępem. Niestety, niemożliwe jest wcześniejsze zapobieganie katarakty.

Do objawów zaćmy spowodowanej wiekiem można zaliczyć zaburzenia widzenia, charakteryzujące się niewyraźnym i zmętnionym obrazem, a nawet całkowitą utratę widzenia. W trakcie rozwoju choroby zmniejsza się ostrość wzroku do tego stopnia, że gołym okiem można zaobserwować zmiany koloru źrenicy na szarobiały.

Naturalne przyczyny występowania zaćmy

Rodzaje zaćmy dzieli się na dwie kategorie – wrodzona oraz nabyta. Wrodzona pojawia się u człowieka już w momencie narodzin bądź rozwija się w pierwszych lata życia dziecka. Wada rozwija się poprzez anomalie chromosomalne oraz metaboliczne. W niektórych przypadkach zaćma rozwija się już u płodu w łonie matki przyjmującej niektóre leki. Przyczyną powstawania zaćmy wrodzonej mogą też być choroby wirusowe matki, która podczas ciąży chorowała na różyczkę, grupę lub żółtaczkę. Najczęściej jednak katarakta rozwija się poprzez dziedziczne uwarunkowania genetyczne i u dziecka może pojawić się dopiero wraz z wiekiem.

Zaćma mechaniczna – co to jest?

Inną przyczyną występowania zaćmy nabytej są różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oka. Drobne urazy gałki ocznej mogą być spowodowane przez ciała obce – drobinki metali, szkodliwe promieniowanie. Długotrwałe narażenie wzroku na te czynniki mogą uszkodzić soczewkę, jednocześnie powodując rozwój katarakty.

starsza kobieta

W większości jednak przypadków zaćma mechaniczna rozwija się po uderzeniu oka, głowy czy okolic oczodołu. Podczas takiego wypadku siła uderzenia rozchodzi się po tkankach, przez co łatwiej o zmętnienie soczewki.

Najbardziej niebezpieczną przyczyną powstawania zaćmy jest jednak uraz mechaniczny, wynikający z przebicia gałki ocznej ostrym przedmiotem. Zaćma spowodowana takim urazem może rozwinąć się nawet w ciągu kilku godzin, prowadząc do całkowitego zmętnienia soczewki. W większości przypadków choroba rozwija się jednak latami.

Zaćma polekowa – częsta przyczyna występowania?

W wielu przypadkach główną przyczyną występowania zaćmy jest długotrwałe zażywanie leków, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby. Najczęściej spowodowane jest to lekami należących do grupy kortykosteridów. Szansa występowania zaćmy wzrasta wraz z dawką oraz czasem przyjmowania leków. Nieistotne jest jednak w jaki sposób przyjmujemy sterydy – zaćma może rozwinąć się nawet w przypadku stosowania kropli do oczu czy areozoli do nosa. Ta przyczyna zachorować na zaćmę jest o tyle przykra, iż choroba może rozwinąć się bardzo szybko i mocno ograniczyć ostrość widzenia.

Czy choroby ogólne są przyczyną występowania zaćmy?

W niektórych przypadkach choroby ogólne oraz złe odżywianie się stają się jedną z przyczyn zachorowań na zaćmę. Chorobę może wywołać cukrzyca, podczas której w okolicach soczewki oka odkładają się metabolity glukozy. Problem dla osób w młodym wieku może być jedynie przejściowy, ale konieczne są częste wizyty u okulisty w celu kontroli stanu soczewki. Natomiast u starszych osób, które chorują na cukrzycę, zaćma może pojawić się znacznie szybciej.

Przyczyny zachorowań na zaćmę – czy warto się przejmować?

Wpływ na rozwój zaćmy ma wiele czynników – mogą one występować naturalnie, poprzez uraz mechaniczny oraz poprzez nadużywanie leków. Nie można temu w żaden sposób zapobiec, a jedynym sposobem na leczenie zaćmy jest operacja. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa zaledwie kilka minut. Warto więc się na nią zdecydować, aby poprawić komfort życia.


Dłuższy artykuł na temat przyczyn zachorowań na zaćmę znajdziesz na blogu OneDayClinic.