Każdy zapewne zdążył zauważyć, że kierunki informatyczne cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ wszystko co jest związane z cyfryzacją wiąże się z nie tylko dużymi zarobkami, ale także pewnym miejscem pracy. Nie inaczej jest z grafiką komputerową. Kierunek ten z roku na rok ma coraz większą ilość chętnych.
Pocieszające jednak jest to, że by zostać grafikiem nie jest wymagane ukończenie studiów. Rzecz jasna są one niezwykle pomocne, ponieważ wzbogacają w konieczną wiedzę, terminologię związaną z tworzeniem grafik komputerowych i zapoznają z dostępnymi programami graficznymi. Jednak obok wiedzy dużo większą wartość ma talent studenta. Bądź co bądź tworzenie grafiki komputerowej jest swego rodzaju współczesnym rodzajem sztuki. Wybitni graficy zajmują się bowiem malowaniem całych obrazów i powstają naprawdę prawdziwe dzieła sztuki. Dobrze, ale co należałoby zrobić, aby taki komputerowy obraz stworzyć? Przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Graficy w tym względzie są zgodni – najlepsze do tego typu rzeczy jest urządzenie dotykowe, na przykład tablet. Gdy takowy już zostanie nabyty, to następnym krokiem jest zaznajomienie się jakimś programem. Ich obsługa do najłatwiejszych nie należy, dlatego przed tworzeniem lub przerabianiem grafiki dobrze byłoby zapoznać się z jego tajnikami. Gdy wiedza na jego temat będzie wystarczająca można rozpocząć swoją przygodę. Zacząć trzeba od utworzenia nowego dokumentu i zdecydowania się czy ma być to grafika wektorowa czy może rastrowa.
Są to dwie podstawowe grafiki, w których wpisywany jest obraz. Pierwszy typ grafiki jest o tyle lepszy, że jest w nim możliwość edytowania wielkości obrazów podczas całego procesu tworzenia (chodzi o tak zwane skalowanie). Jest to zatem idealne podłoże dla początkujących grafików lub takich, którzy tak do końca nie są w stanie się zdecydować jakie proporcje obrazu będą najlepsze. Nie jest jednak ona dobra do rysowania bardziej realistycznych grafik. Dobrze, program zakupiony, dokument utworzony, wiadomo jaki typ grafiki został wybrany i co dalej? Można przystąpić do pracy. Oczywiście rysowanie należy rozpocząć od najprostszych kształtów, może to być na przykład koło, albo jakiś prosty do narysowania owoc, jak: jabłko, śliwka czy banan. Nie ma co zaczynać od trudniejszych obrazów, bo łatwo można się zniechęcić.
Tworzenie grafiki komputerowej to nie jest to samo co praca w edytorze tekstu, czy zabawa w paint- chociaż i tam wybitni graficy potrafią stworzyć przecudne rzeczy. Można wykorzystać wiele metod pracy. Wszystko tak naprawdę zależy od pomysłu, talentu, ale przede wszystkim (na samym początku) od samozaparcia. Co bowiem po pomyśle, jak nie będzie się miało cierpliwości do ukończenia obrazu? Przystępując do rysowania należy pamiętać o wybraniu odpowiedniej rozdzielczości, ale także odpowiedniego modelu z przestrzeni barw. Trzeba wiedzieć czy chce się korzystać z modelu CMYK czy może RGB. Wszystko tak na dobrą sprawę zależy od rozdzielczości i tego, czemu ma służyć tworzona grafika komputerowa.