Porada.edu.pl

  • Kontakt
  • O Nas

Porada.edu.pl

  • Kontakt
  • O Nas
Porady Zdrowotne,

Psychodrama w psychoterapii – na czym polega?

by Redakcja8 sierpnia, 2018

Psychodrama pozwala osobom poddawanym leczeniu na badanie i analizowanie problemów działając. Takie podejście obejmuje odgrywanie ról, które pozwala uzyskać lepsze spojrzenie na kwestie emocjonalne, konflikty lub inne trudności. Dzięki temu, że odbywa się w bezpiecznym, zaufanym środowisku łatwiej jest się zmierzyć z trudnościami.

Osoby uczęszczające na terapię odkrywają, że ta technika jest korzystna dla rozwoju emocjonalnego, poprawia samopoczucie, a dodatkowo rozwija zdolności poznawcze i behawioralne.

Historia i rozwój psychodramy

Jacob Moreno, dwudziestowieczny psychiatra, zaczął stosować psychodramę na początku XX wieku. Podejście to rozwinęło się z uznania znaczenia terapii grupowych, a także z zainteresowania filozofią i teatrem. Pod koniec lat 30 założył on szpital, w którym funkcjonował teatr terapeutyczny.

Jak działa psychodrama?

psychodrama

Podejście to oparte jest na kreatywności i spontaniczności. Bazuje na teoriach dynamiki grupy i teorii ról. Stosuje je, aby wywołać reakcje poznawcze, emocjonalne i behawioralne u osób poddawanych leczeniu i pomagać im osiągnąć nową perspektywę. Dzięki odgrywaniu ról pacjenci mogą lepiej zrozumieć swoje życiowe wybory, to jak wchodzą w interakcje z innymi, oraz wyzwania, które towarzyszą im w konkretnych sytuacjach.

Ta technika pozwala przepracować przeszłe, teraźniejsze i możliwe w przyszłości sytuacje. Rozwija u leczonych umiejętność posługiwania się językiem i zmieniania perspektywy. Dzięki psychodramie możemy zobaczyć siebie i pewne sytuacje z zewnętrznej perspektywy. Cała sytuacja odbywa się w bezpiecznej przestrzeni terapii. Dzięki temu spokojnie możemy odkrywać nowe rozwiązania trudności.

Jak wygląda psychodrama?

Sesje tego typu często odbywają się jako cotygodniowe spotkania terapii grupowej, zazwyczaj złożonej z 8-12 członków. W takich sytuacjach grupa koncentruje się na przeżyciach danej osoby, a członkowie grupy w ramach potrzeb odgrywają role. Dzięki temu konkretna sytuacja jest analizowana dając nam wgląd w przeszłe problemy, obecne wyzwania i przyszłe możliwości.

Kto może skorzystać z psychodramy?

Po wprowadzeniu tej techniki bardzo szybko okazało się, że jest ona korzystna w wyrażaniu silnych emocji i uczuć. Jest niezwykle skuteczna dla osób, które pracują nad kontrolowaniem swoich emocji. Ze względu na to, że wykorzystuje ciało i działanie, a także emocje i myśli jest uważana za holistyczną i dobroczynną przy szerokim zakresie problemów. Korzystają z niej osoby doświadczające trudności związanych z relacjami, funkcjonowaniem społecznym, emocjonalną traumą, nierozwiązaną stratą, a także uzależnieniem – opowiada psycholog Katarzyna Kazimierczak z gabinetu Skrzydła w Legnicy.

Okazuje się, że psychodrama jest skuteczną metodą terapii u osób z zaburzeniami nastroju, osobowości lub odżywiania, które są wywoływane problemami tożsamościowymi i/lub negatywnym obrazem siebie. Jest tak, ponieważ w trakcie sesji pacjenci zyskują bezpieczną przestrzeń, aby pokazać swój ból i pokonać swoje problemy.

Jedno z badań pokazało, że psychodrama jest skuteczna w leczeniu traumy u dziewcząt w wieku gimnazjalnym. Po uczestnictwie w terapii tą metodą po 20 tygodniach zgłosiły zmniejszenie depresji i wycofania.

drama

Ograniczenia psychodramy

Ta technika kładzie bardzo duży nacisk na zaufanie i bezpieczeństwo. Z tego powodu psychoterapeuci zazwyczaj wstępnie oceniają i przygotowują członków grupy do procesu psychodramy. Taka wstępna kontrola jest bardzo ważna zarówno przy tej metodzie, jak przy innych formach terapii grupowej.

Dzięki temu osoby biorące udział w tej formie leczenia czują się komfortowo i są otwarte na pracę nawet w delikatnych kwestiach. Jeżeli ktoś jest zdeterminowany, by skorzystać z tego typu terapii, ale wg oceny specjalisty nie jest gotowy, terapeuta jest etycznie zobowiązany do skierowania go na indywidualną terapię. Co więcej wybór osób, które pasują do siebie nawzajem i mogą tworzyć grupę bywa bardzo czasochłonnym procesem dla psychoterapeuty.

Zdarza się również, że członkowie grupy potrzebują dłuższej fazy rozgrzewki, aby wszyscy czuli się komfortowo i potrafili spontanicznie pokazywać aspekty swojego życia. To ważne szczególnie kiedy pracujemy nad obawami lub wyzwaniami. Terapeuta musi posiadać specjalistyczne umiejętności, by zbudować zaufanie i umiejętnie pokierować grupom w taki sposób, aby w naturalny sposób przeszła ona do prowadzenia dramatycznej scenki.

psychodramapsychoterapia
Previous

Protetyk – czym dokładnie się zajmuje?

8 sierpnia, 2018
Next

Jak wybrać strój do kitesurfingu?

8 sierpnia, 2018

Related posts

astygmatyzm
Porady Zdrowotne,

Czy astygmatyzm może się pogłębiać?

by Redaktor MK29 listopada, 2021
wady postawy
Porady Zdrowotne,

Jak dobrać odpowiedni tornister szkolny?

by Redaktor MK10 października, 2021
winorośli-przed-gazow-pożarowych_19-139290
Porady Zdrowotne,

Przyczyny alkoholizmu

by Redakcja20 września, 2021
Alkoholizm - terapia uzależnień
Porady Zdrowotne,

Czy istnieją leki na alkoholizm?

by Redakcja6 września, 2021

Nowe porady

  • Gitara – jak się za to zabrać?

    Gitara – jak się za to zabrać?

    16 grudnia, 2021
  • Czy astygmatyzm może się pogłębiać?

    Czy astygmatyzm może się pogłębiać?

    29 listopada, 2021
  • Gotowy, czy indywidualny projekt domu — jaki wybrać?

    Gotowy, czy indywidualny projekt domu — jaki wybrać?

    29 listopada, 2021
  • Czy dokumentację medyczną można przekazać policjantom?

    Czy dokumentację medyczną można przekazać policjantom?

    10 listopada, 2021
  • Tłumaczenia aktów unijnych – czy każdy może to robić?

    Tłumaczenia aktów unijnych – czy każdy może to robić?

    29 października, 2021
  • Jakie są minusy życia w Niemczech?

    Jakie są minusy życia w Niemczech?

    21 października, 2021
  • Jak zaprojektować kuchnię we włoskim stylu?

    Jak zaprojektować kuchnię we włoskim stylu?

    20 października, 2021
  • Dlaczego przy przeprowadzce warto pozbyć się starego sprzętu AGD?

    Dlaczego przy przeprowadzce warto pozbyć się starego sprzętu AGD?

    20 października, 2021
  • Budowlane
  • Domowe
  • Inwestycyjne
  • Marketingowe
  • Motoryzacyjne
  • Ogólne
  • Prawne
  • Rozrywkowe
  • Techniczne
  • Zdrowotne