Psychoterapia – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Psychoterapia jest ciągiem regularnych spotkań, dzięki którym my sami możemy wpłynąć na nasze funkcjonowanie.

Ile może trwać psychoterapia?

Długość terapii oraz ilość spotkań jest zależna od stanu pacjenta, od tego, czy był on wcześniej leczony oraz, jaki jest jego problem. Psychoterapeuta ma za zadanie przepracować z nami różne utarte przez nas schematy. Poza tym, jego spojrzenie na nasze prawy jest zupełnie inne.

Dzięki temu, mamy szansę zobaczyć nasz problem z innej strony i zmienić jego postrzeganie. Psychoterapeuta dodatkowo posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, które pozwalają mu na przeprowadzanie sesji. W zależności od zaawansowania naszego problemu, psychoterapia może trwać około kilku miesięcy lub dłużej. Warto w tym wypadku wziąć pod uwagę natężenie oraz rodzaj problemu.

Jak się na nią dostać

Dostanie się na terapię nie jest trudne – wystarczy zgłosić się do zaufanego i rekomendowanego psychoterapeuty, który będzie umiał nam pomóc. Musimy jedynie skontaktować się z psychoterapeutą i odbyć pierwszą wizytę. Dość często zdarzają się sytuacje, w których to zostajemy wysłani przez lekarza rodzinnego na psychoterapię. Wiele jest osób, które uczęszczają na terapię grupową lub indywidualną. Jeżeli chodzi o typ psychoterapii, jest on wybierany zarówno przez pacjenta, jak i przez psychoterapeutę. W momencie, gdy już dostaniemy się na psychoterapię, naszym zadaniem jest współpracowanie z psychoterapeutą.

Co może nam przynieść psychoterapia?

Psychoterapia stanowi dla wielu osób ogromną pomoc. Nie jest to wyjście z problemu, lecz pomocna dłoń, na którą każdy może liczyć. Psychoterapia może przynieść nam przede wszystkim korzyści, które znacznie wpłyną na sposób, w jaki postrzegamy świat.

terapia
Do psychoterapeuty mogą się również udać pary, które mają problem z rozwiązaniem własnych problemów.

Poza tym, celem psychoterapeuty jest również uświadomienie pacjentowi, że jego stan nie jest beznadziejny i że wystarczy popracować nad sobą. Często osoba ta, może uświadamiać niektórym pacjentom ile są warci, poprzez różne zadania i ćwiczenia, jakie wykonuje się na sesjach. Warto jest skorzystać z opcji, jaką jest psychoterapia. Przede wszystkim dlatego, że psychoterapeuta jest osobą na tyle wykształconą i doświadczoną, że będzie mógł pomóc nam zrozumieć każdą sferę naszego życia.

Kontrowersje

Pomimo ogromnych postępów nauki, którą jest psychologia, istnieje wiele osób, które uważają psychoterapię za efekt placebo, lub po prostu nieprawdę. W istocie, są to osoby, które mają po prostu nieprzyjemne doświadczenia z psychologią lub są jej całkowitymi przeciwnikami.

Dlatego po dziś dzień, psychoterapia stanowi dla wielu temat tabu. Nie warto jednak ulegać uczuciom jakim jest wstyd i strach lub właśnie kontrowersyjne zdania na temat terapii. Jest to forma leczenia, którą można dopasować do każdego pacjenta, co pozwala na rozwiązanie wszelkich problemów. Kontrowersyjne wypowiedzi  i artykuły w gazetach nie są jednak na tyle przekonujące – liczba osób, która pozostaje pod opieką psychologów stale wzrasta.