Pustynia Namib w Namibii – dlaczego warto ją zobaczyć?

“Namib” w narzeczu afrykańskim oznacza “miejsce, w którym nic nie ma”. Teoretycznie tak jest – co ciekawego może być na pustyni? A jednak. Bogactwo kolorów, a przy tym niezwykle urokliwa flora i fauna, pośród których wiele gatunków nie występuje nigdzie indziej. Co możemy zobaczyć na pustyni Namib? Kiedy najlepiej tam pojechać? Jakie rośliny i zwierzęta ją zamieszkują?

Pustynia Namib – krótki opis

Pustynia Namib liczy sobie już 55 milionów lat! To bardzo sędziwy wiek, czyniący to miejsce najstarszą pustynią świata. Jej obszar przekracza 80 tys. km2, swoim obszarem sięga w głąb lądu pasmami wahającymi się w swojej szerokości od 80 do 200 kilometrów, a jego łączna długość to aż 2000 km.

W najgorętszych porach dnia temperatura piasku sięga nawet do 80 stopni. Suma rocznych opadów nie przekracza tutaj kilkunastu milimetrów, zdarzają się jednak kilkudniowe burze, podczas których znajdujące się na pustyni suche rzeki zamieniają się na te kilka dni w rwące potoki.

Czy istnieją zatem organizmy, które są w stanie przetrwać w takich warunkach? Jak najbardziej. Znaleźć tu można liczne gatunki zwierząt, które wykształciły w sobie wyjątkowo skuteczne mechanizmy przetrwania na pustyni, a także aż ok. 3500 gatunków roślin.

Ciekawe przykłady flory i fauny

Zaczynając od zwierząt, żyją tutaj m.in. złotokrety, odkryte stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Ich sierść ma piękny, wręcz metaliczny połysk, a do tego złotokrety cechują się świetnie rozwiniętym słuchem. Na ogół żyją samotnie, nie łączą się w pary, lecz wykorzystują każdą okazję, w której mogą się rozmnożyć.

Innym interesującym przykładem może być kameleon Namaqua, który dysponuje szeroką gamą kolorystyczną swojego umaszczenia, od bieli aż po czerń. Nie jest przystosowany do wspinaczek po drzewach, lecz w zamian za to jest bardzo szybki. Wskazówka: nie zbliżamy się do kameleona, gdy zmienia umaszczenie na czarne. Jest to oznaka zdenerwowania.

Kolejnym zwierzęciem, na które warto zwrócić uwagę, jest oryks. Pamiętajmy jednak, by zachować bezpieczną odległość. Antylopy te mają swoje terytoria, których lepiej nie naruszać. Oryksy to  bardzo interesujące zwierzęta, choćby ze względu na fakt, że są w stanie przetrwać bez wody. Czerpią ją z roślin, które spożywają. Ciekawostką dla zainteresowanych może być to, że oryks jest uwieńczony w godle państwowym Namibii.

Przechodząc zaś do roślin, warto zwrócić uwagę na drzewo kołczanowe. Jego nazwa wywodzi się stąd, że drewno pozyskiwane z niego doskonale nadaje się do wytwarzania kołczanów, z czego też chętnie korzystają okoliczne plemiona. Drzewo to należy do rodziny aloesowatych, a przed utratą wilgoci broni się poprzez pokrywanie kory lepką, białą wydzieliną.

Kiedy i dlaczego warto odwiedzić pustynię Namib?

Sezon turystyczny trwa tam cały rok, więc najlepszy czas na wyjazd będzie zależał od najważniejszych dla Ciebie czynników, takich jak pogoda czy cena. Ze względu na pogodę, najlepszy jest czas między lipcem a październikiem, kiedy temperatura jest umiarkowana, oscyluje w granicach 20 stopni. Jest to jednak szczyt sezonu, więc jest najdrożej. Jeśli chcesz zaoszczędzić, wybierz maj lub czerwiec. Temperatura jest znośna, jest świeżo po porze deszczowej, więc masz duże szanse zobaczyć liczne stada zwierząt.

Dla większego bezpieczeństwa możesz również skorzystać z wycieczek na pustynię Namib, organizowane przez lokalne biura podróży. Namibia żyje przede wszystkim z turystów, zatem nie ma obaw o bezpieczeństwo podczas podróży.

Szukasz dobrej oferty wycieczkowej? Zajrzyj na stronę namibia.com.pl i sprawdź ofertę podróży.