Rodzaje pianek do ocieplania poddasza

Przy budowie domu trzeba pamiętać o naprawdę wielu rzeczach. W końcu jest to jedna z większych, o ile nie największa inwestycja w życiu każdego człowieka. Aby wybudowany dom był funkcjonalny i by nadawał się do zamieszkania, musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim, musi być w nim ciepło i nie może ono zbyt szybko z niego uciekać. Niestety, całkiem sporo ciepła ucieka z domu przez dach, dlatego też tak ważne jest ocieplanie poddasza. Do tego celu używa się specjalnych pianek. Osoba, która chce ocieplić swoje poddasze ma całkiem spory wybór tych pianek. Jakie odmiany pianek poliuretanowych można znaleźć w sklepie i zastosować u siebie w domu?

Rodzaje pianek poliuretanowych do ocieplania

Przede wszystkim, po pierwsze warto jest wiedzieć, że na rynku istnieją trzy kategorie pianek poliuretanowych. Pierwsze z nich są sztywne, drugie elastyczne, a trzecie półsztywne (w aerozolu). Wszystkie te kategorie są bardzo chętnie wybierane przez osoby, które chcą ocieplić dom. Jednak bardzo często wybierane są pianki twarde PUR, oraz ich wersja nieco ulepszona, czyli pianki poliizocyjanurowe PIR. Oba wymienione materiały mają niesamowite właściwości termiczne. Pianki PUR wytrzymują zakres temperatury od -200 stopni Celsjusza, do +135 stopni Celsjusza. Z kolei pianki PIR są nieco bardziej wytrzymałe, jeżeli chodzi o temperatury wysokie, ponieważ dobrze sobie radzą w zakresie temperatur od -200 stopni Celsjusza do +200 stopni Celsjusza.

Izolacje natryskowe poddaszy pianką PUR i PIR są naprawdę wytrzymałe, a do tego także i lekkie. Są także odporne na różnego rodzaju czynniki chemiczne oraz biologiczne. Jednak tak, jak wszystko, mają one swoje wady, którymi są: słaba odporność na promieniowanie UV, oraz kiepską izolację dźwiękową.

ocieplania poddasza Wrocław
Przygotowane do ocieplania poddasza. BRRS.

Jednak to są tylko pianki twarde. A co z elastycznymi? Na rynku istnieje pianka PUF, jednak profesjonaliści ostrzegają, że jej cechą charakterystyczną jest słabe przewodzenie ciepła. Chociaż oczywiście także i ten materiał może zostać użyty, jako termoizolacja. Mimo wszystko, radzi sobie gorzej od pianek twardych i półtwardych (w aerozolu).

Gdzie w budownictwie można wykorzystać pianki?

Jak już zostało wspomniane, oczywiście dane pianki mogą zostać wykorzystane konkretnie do ocieplania poddasza, jednak to nie jest jedyne ich zastosowanie. Prawda jest taka, że pianki poliuretanowe mogą zostać wykorzystane w budownictwie na wiele sposobów! Jest to możliwe nie tylko dlatego, że pianki te mają aż tak dobre właściwości termoizolacyjne, ale również dlatego, że mają też inne cechy użytkowe i można je aplikować różnymi metodami!

Jakie są komponenty pianki?

Na rynku można wyróżnić dwa rodzaje pianek, jeżeli chodzi o ich skład chemiczny. Mowa tutaj oczywiście o piankach jedno i dwukomponentowych. Te, które posiadają wyłącznie jeden komponent, potrzebują wilgoci z powietrza, aby zacząć twardnieć. Jeżeli więc masz taką piankę i chcesz ją używać, to minimalna wilgotność powietrza powinna wynosić 35%, a taka najbardziej odpowiednia nawet 60%. Dobrym pomysłem będzie też nawilżenie miejsca, na którym chce się taką piankę postawić.

izolacja natryskowa Wrocław
Ocieplone poddasze pianką przez BRRS – Ciepłe poddasze wykonane izolacją natryskową pianką poliuretanową.

Jeżeli natomiast chodzi o pianki, które mają aż dwa komponenty, to one utwardzają się w momencie, w którym składniki chemiczne ulegają wymieszaniu. Wilgoć otoczenia nie jest więc wymagana.

Dlaczego warto jest stosować izolacje natryskowe pianką poliuretanową?

Przede wszystkim takie pianki warto jest wykorzystywać w budownictwie, ponieważ dzięki nim można naprawdę skutecznie ocieplić cały dom. Jest to dobra alternatywa dla tych, którzy lubią korzystać z rzeczy wytrzymałych i jednocześnie prostych w użyciu.

Na rynku można znaleźć pianki wielu producentów, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli chcesz, aby twój dom był dobrze ocieplony, to taki wybór na pewno będzie dla ciebie dobry. I dzięki temu u ciebie w domu będzie ciepło i przytulnie – zawsze!