Terapia rodzinna to jeden z wielu sposobów przeprowadzania leczenia psychologicznego, na które kierowane są całe rodziny lub rodzice z dzieckiem. Może być to wskazane w wielu różnych przypadkach. Jest to sposób na ponowne nawiązywanie więzi między członkami rodziny oraz na leczenie różnych problemów i lęków zarówno tych u dzieci, jak i u dorosłych. Kiedy warto wybrać się na terapię rodzinną i jak ona dokładnie wygląda?
Czym jest terapia rodzinna?
Terapia rodzinna jest jednym z najważniejszych sposobów leczenia problemów natury psychologicznej u dzieci. Wielu profesjonalnych terapeutów decyduje się na rozpoczęcie tego typu procesu ze względu na to, że wiele problemów u dzieci ma początek w ich problemach z relacjami z rodzicami lub starszym rodzeństwem. W takiej sytuacji terapia rodzinna jest najlepszym możliwym rozwiązaniem, które pozwala zarówno dorosłym, jak i dzieciom uporać się ze swoimi demonami i lękami, i jednocześnie zbudować trwałą relację między poszczególnymi członkami rodziny.
Taka terapia to doskonały sposób na to, aby nauczyć się wzajemnej rozmowy przez rodziców i ich pociechy. To także moment, w którym można uświadomić sobie, że podejmowane przez rodziców decyzje mają ogromny wpływ nie tylko na nich samych, ale również na ich pociechy, bez względu na to, w jakim dokładnie są wieku. Na terapii rodzinnej cała rodzina traktowana jest jak system powiązanych elementów, gdzie jeden działa na drugi i dochodzi do różnych reakcji.
W czasie terapii prowadzona jest rozmowa. Na początku wydaje się ona trudna i widoczne są bariery komunikacyjne wynikające z różnych powodów, na przykład ze strachu, wstydu czy po prostu braku umiejętności nazwania niektórych problemów i ich zdefiniowania. Jednak dzięki dobrze prowadzonej terapii rodzinnej rozmowa z czasem staje się płynna i naturalna, i zaczyna mieć również miejsce poza gabinetem psychologa bądź terapeuty, co jest niezwykle istotne w budowaniu relacji dziecka z rodzicami i odwrotnie.
Kiedy warto udać się na terapię rodzinną?
Wspólna wizyta na terapii jest polecana w wielu różnych przypadkach i kryzysach, które spotykają rodziny na całym świecie. Nie ma tu znaczenia warstwa społeczna, narodowość, wiek rodziców czy dzieci. To sposób na zażegnanie konfliktów, wyjaśnienie sporów oraz naukę komunikacji i prowadzenia zdrowej rozmowy między poszczególnymi członkami rodziny. Jest to niezwykle ważne i sprawia, że z czasem zupełnie naturalne staje się rozwiązywanie prostych problemów wspólnie.
Na terapię rodzinną dobrze jest się wybrać, gdy członkowie rodziny mają problemy z komunikowaniem się nawet w prostych, codziennych sprawach. Dotyczy to zarówno problemu dogadania się z dzieckiem, jak i przez rodziców między sobą. Problemy małżeńskie mogą mieć bardzo duży wpływ na samopoczucie pociechy. Terapia sprawdzi się również, gdy rodzice mają przypuszczenia, że coś poważnego dzieje się z ich dzieckiem, ale nie są w stanie dojść do tego, co to takiego jest.
Udanie się na terapię rodzinną jest wskazane również w przypadku kryzysu, który dotyka całą rodzinę, na przykład włamanie do domu i zakłócenie spokoju ogniska domowego lub utrata kogoś bliskiego. W takiej sytuacji wspólna wizyta u psychologa pomoże uporać się z traumą i podzielić z najbliższymi swoimi odczuciami na ten temat.
Wspólna wizyta u psychologa jest polecana w wielu przypadkach. To sposób na przepracowanie wielu problemów. To możliwość wypracowania własnej formy komunikacji i rozmowy między członkami rodziny oraz uporanie się z traumami. W przypadku jakichkolwiek problemów małżeńskich, rodzicielskich i rodzinnych warto wybrać się po pomoc do psychologa, który pomoże znaleźć odpowiednią terapię i rozwiązanie, które zadowoli wszystkich członków rodziny.