Rola ekranów akustycznych w środku miasta

Ekrany akustyczne widoczne przy drogach szybkiego ruchu, a coraz częściej także w środku miasta są naturalnym elementem ewolucji cywilizacyjnej i jednym z najprostszych, najbardziej efektywnych sposobów rozchodzenia się hałasu i zaburzania komfortu życia mieszkańców.

Choć same ekrany akustyczne nie wyglądają najczęściej wyjątkowo estetyczne, do ich obecności w miastach zdążyliśmy się już dość dobrze przyzwyczaić. Ich rola nie ogranicza się jednak wyłącznie do ochrony przed hałasem drogowym. Gdzie i jak wykorzystuje się ekrany akustyczne w środku miasta?

Ekrany akustyczne w mieście – nie tylko przy drogach

Pierwszym i najważniejszym elementem obecności ekranów akustycznych w mieście jest fakt, że ich rozmieszczenie, wysokość czy wygląd nie są w żadnym wypadku przypadkowe i ich montaż, podobnie jak konstrukcja, odgrywają istotną rolę w życiu codziennym ludzi zamieszkujących większe miasta. Do niedawna ekrany akustyczne mogły drażnić, przede wszystkim wizualnie. Dziś robi się wszystko, by naturalnie włączyć je w krajobraz i wykorzystać jako element architektury. Dlaczego?

Ekrany akustyczne, a właściwie ekrany dźwiękochłonne mają za zadanie pochłaniać energię fal akustycznych i hałas generowany między innymi przez wzmożony ruch na drogach. W przypadku dużych miast, natężenie ruchu z roku na rok rośnie, a często uczęszczane drogi pojawiają się nie tylko na strategicznych szlakach w centrum miasta, ale nawet na mocno zabudowanych osiedlach. Ekrany akustyczne pozwalają poprawić komfort życia w blokach, które sąsiadują bezpośrednio z głośnymi drogami, a jednocześnie podnoszą bezpieczeństwo tych, którzy obok takich dróg poruszają się na pieszo.

ekrany akustyczne w mieście

W ostatnich latach coraz większą rolę w miastach zaczęły odgrywać ekrany akustyczne ustawiane nie przy drogach, a przy obiektach przemysłowych, a nawet budynkach biurowych. Ich rola jest nieco inna niż ekranów przy drodze, jednak idea pozostaje ta sama. Ekrany mają chronić przed hałasem i ograniczać odbijanie się fal dźwiękowych od kolejnych budynków. Przy obiektach przemysłowych hałas ten generowany jest przez pracujące systemy wentylacyjne i energetyczne. Ich drażniący efekt został zauważony stosunkowo niedawno, gdy świadomość wpływu hałasu na zdrowie i samopoczucie człowieka zaczęła wzrastać. W związku z tym ilość ekranów akustycznych w centrach miast może w najbliższych latach znacząco się zwiększyć.

Do czego służą ekrany akustyczne w miastach?

Ekrany akustyczne posiadają wiele zastosowań. W miastach sprawdzają się przede wszystkim jako instalacje ograniczające rozprzestrzenianie hałasu pochodzącego od instalacji przemysłowych i wentylacyjnych, a także od ruchu komunikacyjnego którego z centrum miast nie da się przecież wykluczyć. Wraz ze wzrostem natężenia ruchu pojawiają się więc kolejne normy i ograniczenia związane z poziomem hałasu w miastach będące próbą zachowania odpowiedniego poziomu komfortu i bezpieczeństwa dla ludzi, którzy nie zdecydowali się wyprowadzić poza centrum. Ekrany dźwiękowe działają jednak nie tylko na korzyść ludzi.

ekran akustyczny w centrum miasta

Przeciwdziałanie hałasowi wpływa pozytywnie na rozwój obszarów zieleni w mieście i przy coraz gęstszej zabudowie nawet pozornie proste ekrany akustyczne pokryte roślinnością mogą odbudować poczucie bliskości z naturą w centrum miasta. Na rozwiązanie takie decyduje się coraz więcej miast. Ekrany akustyczne zajmują stosunkowo mało miejsca wzdłuż ciągów komunikacyjnych bądź przy budynkach i wbrew pozorom mogą być dobrze dopasowane do estetyki otaczającej architektury. Wystarczy jedynie dobry pomysł i projekt oparty przede wszystkim na idei ograniczania hałasu.

Projektowaniem oraz montowaniem ekranów akustycznych zajmuje się na przykład firma Longar działająca na terenie całego kraju.

Dlaczego stosowanie ekranów akustycznych w mieście jest tak ważne?

Ekrany akustyczne stawiane w mieście nie są pomysłem, którego główną rolą jest poprawa estetyki. Ich podstawowe zadanie to wspomniane już ograniczenie hałasu, a więc poprawa komfortu życia ludzi i wpływu hałasu na środowisko. Zbyt duże natężenie ruchu połączone z rosnącą w dalszym ciągu rolą przemysłu sprawia, że ustalone za bezpieczne normy związane z hałasem są wielokrotnie przekraczane, a ekrany dźwiękowe to jedyne sensowne rozwiązania zapobiegające takiemu zjawisku. Warto instalować je dla samego komfortu i wielu mieszkańców osiedli w miastach doskonale się już o tym przekonało.