Skąd wziąć pieniądze na założenie własnego biznesu?

            Marzysz, żeby się uniezależnić od szefa? Masz dość pracy na etacie, stałych godzin, w których musisz pojawiać się w firmie, swojego szefa, którego nie lubisz, jego poleceń, humorów? Chciałbyś samodzielnie kierować swoją karierą, wybierać, kiedy pracujesz i co wtedy robisz? Masz nawet pomysł na swój biznes, czujesz, że jest on niezły? Z drugiej strony jednak brak Ci odwagi, zdecydowania, śmiałości? Obawiasz się, że coś nie wypali, nie uda się, a ze skutkami swoich błędów będziesz musiał zmagać się jeszcze przez długie lata?

Co Twoje obawy mówią o Tobie?

            Z pewnością Twoje obawy mają pewne uzasadnienie. To dobrze, że jesteś rozważny, przewidujący, że nie robisz nic bez zastanowienia, pod wpływem impulsu. Tacy ludzie jak Ty mają duże szanse na sukces. Z drugiej jednak strony powinieneś zdobyć się na trochę odwagi. W końcu kto nie ryzykuje, ten później nie pije szampana. Najpierw dokładnie rozważ wszystkie za i przeciw. Zastanów się, co się wydarzy, jeśli poniesiesz porażkę. Czy w takim przypadku poradzisz sobie? Czy masz plan B, jakiekolwiek wsparcie? Zrób biznesplan, kosztorys, dokładnie wszystko rozpisz i przeanalizuj. Nadal jesteś przekonany co do swojego pomysłu? W takim wypadku nie ma co dłużej zwlekać. Nie czekaj aż ktoś zrealizuje go za Ciebie.

Rozwiązanie problemu

dotacje dla firm

Jest zapewne jeszcze jeden problem – skąd wziąć środki na realizację planów? To faktycznie nie lada wyzwanie. Jednak nie ma nic niemożliwego. Możesz na przykład zdobyć dobre dofinansowanie dla firm. Skąd? Rozejrzyj się uważnie. Poszukaj w Internecie. Wpisz odpowiednie hasło w wyszukiwarkę. Istnieje sporo instytucji i funduszy, które wspierają młodych ambitnych przedsiębiorców. Podpytaj też znajomych, których prowadzą już własne firmy. Może korzystali z jakiegoś wartego uwagi programu. Jeśli dobrze poszukasz, to na pewno coś ciekawego znajdziesz. Istnieją oczywiście inne sposoby, takie jak na przykład kredyt dla przedsiębiorców. Ale czy zapożyczanie się na pewno jest dobrym pomysłem? Przecież nie jesteś jeszcze pewien, czy plan w ogóle wypali. Może więc lepiej jednak nie ryzykować? Dofinansowanie dla firm jest znacznie bardziej pewnym rozwiązaniem. Nie będziesz musiał martwić się rosnącymi ogromnymi odsetkami, tym, czy będziesz miał za co je spłacić, czy długi nie będą dręczyły Cię do końca życia. Na kredyt więc zdecyduj się tylko wtedy, jeśli naprawdę w stu procentach jesteś pewien tego, co robisz.