Alkoholizm – nie ma chyba wśród nas nikogo kto nie znałby przynajmniej jednej osoby cierpiącej na tę chorobę. Zmaga się z nią szerokie grono ludzi, a ona sama nie należy do łatwych przypadłości, zarówno dla osoby chorej jak i dla jej otoczenia, dla rodziny. Silna, natrętna wręcz potrzeba spożycia alkoholu, i to nawet ze świadomością szkodliwości, oraz brak jakiejkolwiek możliwości kontroli nad konsumpcją. Tak właściwie można by w jednym zdaniu opisać tę dolegliwość, jednak konsekwencję jakie za sobą niesie, to już prawdziwe archiwum, archiwum nieszczęść i tragedii ludzki oraz całych ich rodzin.
Nadzieją w tym wszystkim są różnego rodzaju terapie. Organizowane zarówno poprzez popularne „AA”, czyli wspólnoty anonimowych alkoholików, prowadzące samopomoc, kluby abstynenta jak i poprzez profesjonalne ośrodki terapeutyczne specjalizujące się w uzależnianiach. To właśnie one mogą pomóc w skutecznym leczeniu alkoholizmu.
Możliwości w walce z nałogiem stwarza także leczenie farmakologiczne, stosowane jest jednak ono jako ostateczność i głównie jako element wspierający terapię psychologiczną.
Należy pamiętać, że walka z chorobą alkoholową, głównie z powodów jej psychologicznego podłoża, jest bardzo trudna i skomplikowana; wymaga wielu poświeceń i zależy głównie od chęci i dobrych woli zainteresowanego.
Terapie
Terapie zarówno grupowe jak i indywidualne, prowadzone przez szereg podmiotów, z swój cel obierają przede wszystkim edukowanie chorego w zakresie alkoholizmu, co umożliwia uzależnionemu zrozumienie i zaakceptowanie, przed samym sobą, siebie jako alkoholika. Dopiero zaakceptowanie rzeczywistości otwiera przed zaineresowanym dalsze poziomy leczenia, pomagające w przebudowie dotychczasowego stylu życia na abstynencki. Zajęcia te dają możliwość uczą także rozpoznawania i radzenia sobie z głodem alkoholowym, a także pomagają w walce z powrotem uzależnienia.
AA – Grupy anonimowych alkoholików
Samopomoc organizowana w ramach wspólnot anonimowych alkoholików, określanych popularnie jako „AA”, polega głównie na wzajemnych rozmowach i płynących z nich wsparciu. dzieleniu się siłą oraz doświadczeniami w drodze do abstynencji i trzeźwości, proponując program 12 kroków.
Kluby Abstynenta
Kluby abstynenta przeznaczone są dla niepijących, mają na celu wsparcie tychże osób w pozostaniu abstynentem oraz propagowaniu poprzez swoją postawę i wzorce modelu polegającemu na zupełnym wykluczeniu ze swojego życia alkoholu.
Profesjonalne ośrodki odwykowe
Prywatne ośrodki odwykowe cieszą się ostatnimi czasy coraz większą popularnością. Dzieje się tak, ponieważ pracownicy takich placówek mają jedną misję – pomóc osobie uzależnionej w walce o lepsze i trzeźwe życie. Jednym z najbardziej profesjonalnych ośrodków jest Przebudzenie. Ośrodek oferuje kompleksowe leczenie alkoholizmu poparte detoksem, czyli inaczej alkoholoodtruciem.
Detoks alkoholowy jest niezwykle ważny w procesie leczenia alkoholizmu, ponieważ pomaga wyzbycia się wszystkich toksyn z organizmu, które powstały na wskutek długotrwałego picia napojów procentowych. Nagłe odstawienie alkoholu może spowodować zapaść alkoholową, która jest ryzykowna dla życia alkoholika. Dlatego też stosuje się alkoholoodtrucie – by alkoholik mógł bezpiecznie przejść przez cały proces.
Leczenie Farmakologiczne
Możliwości w walce z nałogiem stwarza także leczenie farmakologiczne, polega ono głównie na działaniu awersyjnym i odstraszającym. Leki stosowane w tej terapii mają powodować u osoby, która sięgnęła po alkohol bardzo silne i poważne zatrucie, charakteryzujące się rwącymi bólami głowy czy nudnościami. Działanie to, ma na celu przede wszystkim odstraszyć swoimi konsekwencjami osobę chcącą sięgnąć po alkohol.