Słuchowiska dla dzieci

Chyba każdy pamięta ulubione bajki z dzieciństwa – Kopciuszek, Kot w butach, Pinokio, Czerwony kapturek to zaledwie malutki ich ułamek. Nie ma chyba ani jednego dziecka, które ich nie zna. Warto zadbać o to, aby i nasze pociechy mogły opowiadać te ciekawe historie i z biegiem lat do nich wracać.

To jak istotne jest czytanie dzieciom bajek wie chyba każdy rodzic. Opowieści wpływają na rozwój maluszków – przyspieszają proces nauki, zwiększają wyobraźnię oraz zasób słów. Czytanie dziecku to świetny sposób na zapewnienie mu rozwijającej rozrywki, jak i uspokojenie go przed położeniem spać. Nie zawsze jednak rodzice mają czas, ochotę albo siłę do tego, aby codziennie wieczorem usiąść i otworzyć cieniutką książeczkę. W tym przypadku ciekawym rozwiązaniem jest puszczenie dziecku słuchowiska.

Poznanie bajek ze słuchowiska z pewnością będzie niezapomnianą przygodą dla dziecka, zapewniając mu nie tylko przyjemność, ale także rozwijając jego zdolność zapamiętywania oraz utrzymania koncentracji.

Wpływ słuchowiska na rozwój dziecka

W słuchowiskach dziecko nie będzie mogło skorzystać z podpowiedzi, jakimi są obrazki. Każdą sytuację będzie zmuszone wyobrazić sobie samodzielnie, co z pewnością wpłynie na rozwój tej części mózgu. Przy regularnym słuchaniu bajek dziecko będzie miało także możliwość poćwiczyć poziom koncentracji czy skupiania uwagi.

Dla najmłodszych dzieci słuchowiska to okazja do poznania nowych słów, nauczenia się ich poprawnej wymowy oraz zapamiętania ich znaczenia. Aktorzy, którzy nagrywają słuchowiska, posiadają dobrą dykcję, więc dziecko z pewnością poprawi swój sposób wypowiadania się za pomocą podświadomego naśladowania.

Słuchowiska są nagrywane w sposób zrozumiały dla najmłodszych, nierzadko mające charakter edukacyjny. Maluchy uczą się otaczającego ich świata i poznają jego problemy za pomocą bajkowych opowieści.

Słuchowisko – zawsze i wszędzie

Współcześnie rodzice mają dużo obowiązków, co przekłada się na ich energię poświęcaną na zabawę z dziećmi. Puszczenie maluchowi słuchowiska to również świetna okazja do odpoczynku, a także uchronienie dziecka przed nadmiernym spędzeniem czasu przed telewizorem lub ekranem komputera.

Słuchowiska dla dzieci świetnie sprawdzają się również w podróży. Planując wielogodzinny wyjazd wakacyjny warto w samochodzie mieć kilka płyt i w odpowiednim momencie włączyć dziecku bajkę. Maluch skupi swoją uwagę na słuchowisku, dzięki czemu lepiej zniesie podróż.

Jakie słuchowisko sprawdzi się dla dziecka?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele słuchowisk, przez co trudno jest podjąć decyzję odnośnie tego, które będzie ciekawe, dobrze wykonane oraz zainteresuje nasze dziecko. Istotne jest również jaką bajkę wybierzemy.

Dobrej jakości nagrania to przede wszystkim seria Bajki-Grajki. W swojej ofercie posiadają zarówno klasyczne polskie bajki, jak i światową literaturę dla dzieci. Warto wybrać te słuchowiska, które zostały nagrane w latach 60. Oraz 70., ze względu na ich oryginalność, a także nienaganną dykcję czytających je aktorów.

Dla dzieci świetnie sprawdzą się słuchowiska bajek, które już wcześniej poznały, jak Czerwony Kapturek czy Pinokio. Świetnym pomysłem jest również zakup zestawu bajek tematycznych na długie wieczory czy Boże  Narodzenie. Na rozwój wyobraźni wpłyną także bajki nieznane, pochodzące z różnych stron świata, jak i wiersze dziecięcych poetów.

Słuchowiska dla dzieci – dlaczego warto?

Słuchowisko dla dzieci to sposób na nową, niecodzienną rozrywkę. Słuchanie bajek to alternatywa dla oglądania ich na ekranach telewizorów. Słuchowiska angażują dzieci do zabawy, pobudzają jego kreatywność i ciekawość świata, jednocześnie dbając o jego wyobraźnię.