Smycz dla małego psa – na co zwrócić uwagę?

 Wybór smyczy dla małego psa wymaga przemyślenia kilku kwestii, o czym warto pamiętać. Często wydaje nam się, że skoro mały pies nie ma tyle siły co duży i nie może nas zbytnio pociągnąć, to nie ma potrzeby szczególnie się nad tą kwestią rozwodzić. Niesłusznie. Liczy się również kilka innych rzeczy, o których opowiemy poniżej. Odpowiemy na pytania, jakie podczas wyboru właściciele stawiają sobie najczęściej: smycz czy szelki? Smycz przepinana czy flexi?

Jak dobieramy smycz małemu psu?

Dużo zależy od tego, jak bardzo mały jest nasz pies. Małym psem może być określony zarówno york lub chihuahua, jak i sięgający kolan kundelek. W zależności od tego staramy się, by smycz była odpowiedniej grubości. Zbyt cienka nie będzie komfortowa ani dla Ciebie, ani dla psa, zaś zbyt gruba może okazać się za ciężka i niewygodna.

Ważne jest również zachowanie psa na spacerze. Idzie grzecznie przy nodze, czy musi obwąchać wszystko w promieniu 50 km? W tym drugim przypadku smycz musi być odpowiednio mocna, by nie uległa zbyt łatwo przerwaniu lub przegryzieniu, gdy pragnący pełnej wolności pupil zapragnie się z niej zerwać. Dobrze dobrana smycz jest także łatwa w pielęgnacji, dlatego też zwracamy uwagę na materiał, który można z powodzeniem prać.

Smycz krótka czy długa? Zbyt krótka nie da psu pełnej swobody poruszania się, zaś zbyt długa może spowodować utratę kontroli nad psem, dlatego też jeśli nie mamy pewności co do tego, jak długa lub jak krótka powinna być smycz w danym przypadku, warto zastanowić się nad smyczami o regulowanej długości.

Smycz przepinana czy flexi?

I jeden i drugi rodzaj ma swoje wady i zalety. Smycz przepinana jest wygodna przede wszystkim dla właścicieli. Dzięki rozmieszczonym na całej długości kółkach można z powodzeniem zmieniać długość smyczy w zależności od aktualnych potrzeb. Dzięki temu smycz tego typu sprawdzi się dobrze zarówno w mieście, jak i na otwartym terenie. Nie jest ona wyposażona w rączkę do trzymania, lecz łatwo można ją stworzyć samodzielnie. Można jednak znaleźć informacje o tym, że smycz przepinana jest cięższa od zwykłej, może się zatem zdarzyć, że dla niektórych psów będzie zwyczajnie za ciężka.

maly pies ne smyczy na spacerze

Smycz typu flexi cechuje się tym, że dzięki specjalnemu mechanizmowi rozwijającemu, możemy dowolnie wydłużać i skracać długość smyczy, wraz z możliwością zablokowania na wybranej długości poprzez puszczenie przycisku. Smycze flexi dzielą się na linkowe oraz taśmowe, przy czym te drugie są na ogół lepszym wyborem, ze względu na większą wygodę i wytrzymałość, a także dużo mniejsze ryzyko podcięcia kogoś podczas spaceru. Pamiętajmy jednak, że smycz flexi nie jest dobra dla psów, które nie umieją jeszcze dobrze chodzić na smyczy. Zbytnie jej wydłużenie może spowodować utratę kontroli nad psem, zwłaszcza gdy zbyt mocno wydłużymy smycz.

Szelki czy smycz?

Trzymanie psa na klasycznej smyczy zapewnia większą kontrolę nad jego głową, a co za tym naturalnie idzie, nad jego zachowaniem. Szelki dobrze sprawdzą się u psów z krótką szyją, dzięki czemu nie powstanie ryzyko uciskania tchawicy. Nie są one jednak dobrym rozwiązaniem w przypadku psów miniaturowych, gdyż zwierzę może się łatwo zaplątać.

Dobór najlepszej szelek lub smyczy dla małego psa to bardzo obszerny temat, przy którym warto zasięgnąć porady w zaufanym miejscu. Jednym z nich jest sklep z akcesoriami dla zwierząt furkidz.eu, w którym znajdziesz nie tylko akcesoria z górnej półki w dobrej cenie, lecz także i porady dotyczące wyboru najważniejszych gadżetów dla zwierząt domowych.