Spokojna lekcja wuefu – szachy i inne gry

Czasem zdarza się, że pomysłów na zajęcia sportowe brak, a pogoda za oknem raczej nie zachęca do wychodzenia. Na takie sytuacje jednak też są sposoby! Wystarczy pomyśleć, jak atrakcyjnym pomysłem dla dzieci jest game room i na miarę możliwości zorganizować takie miejsce w szkole. Turniej szachowy dla mistrzów? Gra w rzutki? Atrakcyjne gry planszowe? Możliwości jest mnóstwo, wystarczy jedynie kilka akcesoriów…

Inspirujące pomysły na spokojną lekcję

Czy szachy mogą być dla dzieci atrakcyjne? Jak najbardziej, pod warunkiem, że postarasz się o wyłożenie zasad gry w przystępny i interesujący dla kilkulatków sposób. Wykorzystaj figury takie jak laufer, król i królowa, po czym w formie opowieści wyjaśnij, jak i dlaczego figury jednego koloru mają stopniowo usuwać z szachownicy figury przeciwnika. Dlaczego warto postawić na szachy?

Są one dobrym rozwiązaniem, uczącym myślenia krytycznego (nie każdy ruch prowadzi do zwycięstwa). Dziecko uczy się przewidywać ruchy swoje i przeciwnika, poza tym, nie jest to gra która, miałaby szybki przebieg. Każdy ruch wymaga myślenia strategicznego oraz wysokiej koncentracji, zatem dziecko ma czas i okazję na opanowanie tych dwóch rzeczy. 

Jakie korzyści osiąga dziecko regularnie grające w szachy? Łatwiej przychodzi mu rozwój intelektualny, częściej odnosi sukcesy w szkole, może nauczyć się również myślenia przyczynowo-skutkowego, dzięki czemu będzie lepiej radzić sobie na zajęciach wymagających myślenia logicznego i wyłapywania zależności.

Weźmy jednak pod uwagę to, że dzieci mogą niekoniecznie być zainteresowane jedynie szachami przez całą lekcję, dlatego zadbaj także o zabawy alternatywne. Warto przyjrzeć się popularnej grze w rzutki. Uczy ona celności rzutu, koncentracji na celu, a przede wszystkim jest mniej skomplikowana niż szachy, zatem będzie dobrą alternatywą, gdy dziecko będzie już zmęczone opanowywaniem złożonych reguł. Jest również świetnym sposobem na wspomaganie prawidłowego rozwoju manualnego. Na rynku dostępne są różne rodzaje rzutek, np. w formie piłeczek (najbezpieczniejsze), lotek z ostrym zakończeniem (odradzamy dla dzieci), lub z zakończeniem magnetycznym (polecane dla dzieci w wieku około 5 lub 6 lat). Tarcze do rzutek oraz inne akcesoria dostępne są na stronie sklepu Powerman Sport.

Gry planszowe – atrakcyjna forma integracji

Smoki, księżniczki, świat bajek i fantazji – to i wiele innych ciekawostek może zaoferować dobrze dobrana gra planszowa. Może polegać na dobieraniu się w zespoły lub grze indywidualnej przeciwko wszystkim pozostałym, a gdy gra tego jasno nie określa, ostateczną decyzję pozostaw dzieciom, jeśli to możliwe. Gra planszowa, tak jak szachy, również pomaga w rozwinięciu takich cech, jak myślenie strategiczne, umiejętność zdrowej rywalizacji lub kooperacji, podnosi poziom integracji w grupie, a także rozwija fantazję. 

gry rekreacyjne dla dzieci - szachy

Nowa forma szachów i innych gier

Jeśli zdarzyło Ci się obejrzeć pierwszą część Harry’ego Pottera, być może pamiętasz scenę, w której główni bohaterowie zajmują miejsce pionków szachowych, by poprowadzić rozgrywkę. Możesz to rozwiązanie zaadaptować na potrzebę poprowadzenia lekcji. Oczywiście, bez zbijania się tak, jak wyglądało to na filmie. Gdy dzieci wcielę się w rolę poszczególnych pionków, ich zaangażowanie w grę znacznie wzrośnie, poczują się one częścią pewnej przygody, a nic nie działa bardziej na wyobraźnię dzieci. W podobny sposób można poprowadzić również gry takie jak warcaby czy chińczyk oraz wiele innych. Służą ku temu specjalne, gotowe maty, lecz można taką ”planszę” wykonać równie dobrze samodzielnie. Po zapoznaniu maluchów z zasadami gry można z entuzjazmem przystąpić do dzieła. Będzie to lekcja, której ani Ty, ani dzieci nie będziecie chcieli skończyć!