Osoby decydujące się na psa są świadome tego, że czworonoga trzeba wyprowadzać nawet kilka razy dziennie, nie tylko dla ruchu, ale i by mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Niestety, nie dla wszystkich oczywisty jest fakt, że nieczystości po piesku należy sprzątać. Obowiązek taki mają wszyscy opiekunowie wyprowadzający psy poza własnym terenem i co ciekawe, niedotrzymanie tego obowiązku może grozić mandatem.
Zbieranie psich odchodów nie powinno być jednak kwestią przymusu, a przejawem dobrej kultury – skoro sami nie chcemy przypadkiem wdepnąć w psią kupę na chodniku czy trawniku, sami również zbierajmy odchody po swoich pieskach. Jak robić to w sposób ekologiczny, higieniczny i przełamać niechęć do zbierania psich kup?
Podnoś odchody po swoim piesku
Woreczki i papierowe torby służące do podnoszenia odchodów po pieskach są dostępne niemalże w każdym markecie z działem dla zwierząt, a także wszystkich stacjonarnych i internetowych sklepach zoologicznych. Łatwa dostępność w połączeniu ze stosunkowo niską ceną za duże paczki woreczków to ukłon producentów w stronę właścicieli – nie ma żadnej wymówki, dla której pozostawienie odchodów psa tam, gdzie piesek się załatwił było lepszym wyjściem, niż ich zebranie. To nieestetyczne zachowanie, nieprzyjemne dla osób postronnych i świadczące o braku kultury oraz odpowiedzialności za swojego pupila.
Korzystając z terenów wspólnych, musimy wspólnie o nie zadbać, mając przy tym na uwadze także względy ekologiczne. Wyrzucenie odchodów do kosza bez woreczka raczej nie wchodzi w grę, więc coraz większą uwagę zwraca się obecnie na materiały z jakich produkowane są woreczki i torebki. Papier oraz ekologiczne, biodegradowalne folie to wybór znacznie lepszy niż plastikowe reklamówki ze sklepu czy klasyczne woreczki śniadaniowe. Dlaczego?
Ekologiczne sprzątanie po psiakach – jakie woreczki wybrać?
O ile właściciele kotów muszą zastanawiać się nad wyborem żwirku, kuwety czy odpowiedniego sposobu utylizacji odchodów zwierzaka, właściciele psów muszą wybrać jedynie dobrej jakości woreczek na odchody i pozbyć się go w dedykowanych do tego śmietniczkach lub klasycznych koszach na odpady zmieszane. Sam wybór woreczków nie jest jednak tak oczywisty – podnoszenie psich odchodów w foliowym woreczku śniadaniowym nie jest najlepszym wyborem z punktu widzenia ekologii.
Na rynku pojawia się na szczęście coraz więcej opcji woreczków ekologicznych, z biodegradowalnej folii lub papieru. Te ostatnie, choć oczywiście korzystne dla środowiska, mogą okazać się niezbyt komfortowe dla właściciela – nie radzą sobie z zatrzymaniem zapachu i kupowane w małych ilościach mogą być o wiele droższe, niż folie biodegradowalne. Te ostatnie zostały opracowane z myślą o szybkim rozkładzie i bezpieczeństwie dla środowiska, ale jednocześnie komforcie użytkowania dla właścicieli psów. Kilka warstw specjalnej folii produkowanej z przetworzonego plastiku lub materiałów biodegradowalnych zapobiega wrażeniu, że odpady pieska podnosisz gołą dłonią oraz pozwala na dobre zabezpieczenie worka na psie kupy i zabranie go ze sobą do pobliskiego kosza.
Pamiętaj, by przy każdym wyjściu z pieskiem zabrać do kieszeni kilka woreczków na psie odchody lub przypiąć je do smyczy w specjalnym pojemniczku i zbierać po pupilu każde nieczystości, jakie po sobie pozostawia. To przejaw kultury i szacunku wobec innych ludzi, ale i obowiązek, którego podejmujesz się, zabierając do domu pieska. Właściciele kotów muszą sprzątać własne mieszkania, a właściciele piesków tereny wspólne.