Stosowanie środków ochronnych w czasie pandemii

Polska podobnie jak cały świat zmaga się z pandemią wirusa SARS-Cov-2, który jest przyczyną groźnej choroby zwanej COVID-19. Wirus ten przenosi się głównie drogą kropelkową, dlatego środki ochrony indywidualnej odgrywają ogromne znaczenia w zapobieganiu zarażeniom i rozprzestrzenianiu się choroby. Przed wprowadzeniem ich do sprzedaży muszą przejść szereg procedur mających na celu ocenę zgodności, która potwierdza spełnienie przez nie postanowień Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, dotyczących środków ochrony indywidualnej, jak również wymagania Światowej Organizacji Zdrowia.

Działania zapobiegawcze ograniczające zakażenie

Obowiązkiem każdej osoby, dbającej o swoje zdrowie, jest zastosowanie wszelkich środków zabezpieczających przed chorobą. Do nich należy przede wszystkim częsta higiena rąk, polegająca na ich myciu wodą z mydłem oraz środkiem dezynfekcyjnym z alkoholem, unikanie dotykania śluzówki ust, nosa i oczu. Niezbędnym warunkiem uniknięcia zarażenia jest higiena dróg oddechowych, polegająca na zasłanianiu ust łokciem lub chusteczką w trakcie kaszlu bądź kichania. Kolejnym środkiem jest stosowanie maseczki i rękawic oraz zachowanie dystansu społecznego w wymiarze przynajmniej dwóch metrów, szczególnie od osób wykazujących jakiekolwiek objawy ze strony układy oddechowego. Środki ochrony indywidualnej pozwolą zadbać o bezpieczeństwo wszędzie tam, gdzie istnieje jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia osób, czy to w miejscach publicznych, w komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, czy podczas pracy. 

Maseczki ochronne i ich skuteczne użytkowanie w ochronie przed wirusami i bakteriami

Noszenie maseczek ochronnych jest absolutną koniecznością w większości miejsc publicznych. Dzięki nim możemy skutecznie ochronić siebie przed chorobą. Stanowią one lepsze i skuteczniejsze zabezpieczenie przed wirusami i bakteriami niż przyłbica. Jednorazowe maseczki ochronne są bardziej higienicznym rozwiązaniem niż takie wielokrotnego użytku, ponieważ nie trzeba ich prać i odpowiednio przechowywać po użytkowaniu. Można je po prostu wyrzucić, nie narażając się na przeniesienie wirusów lub bakterii. Rynek środków ochronnych oferuje tanie maseczki ochronne w cenie 2 złotych za sztukę. Są to trójwarstwowe jednorazowe maseczki chirurgiczne, uchodzące za najbardziej skuteczne w ochronie przed transmisją wirusów. Zaopatrzone w delikatny drucik i rozciągliwe troczki bardzo dobrze przylegają do powierzchni twarzy, zabezpieczając zarówno osobę noszącą jak i będącą z nią w bliskim kontakcie.

Zewnętrzna warstwa chroni noszącego przed widocznym zagrożeniem, środkowa ma za zadanie filtrować zanieczyszczenia, natomiast wewnętrzna zapobiega podrażnieniom skóry i zapewnia komfort użytkowania. Są one tak skuteczne, że filtrują większość zanieczyszczeń powietrza. Na rynku można się zaopatrzyć w tego typu produkty ochronne pakowane po 50, 100 i 1000 sztuk. Należy w trakcie ich użytkowania pamiętać o optymalnym czasie ich noszenia, który wynosi 30 minut. Po tym czasie należy wymienić maseczkę na nową. 

Rękawice lateksowe i ich skuteczne użytkowanie w ochronie przed wirusami i bakteriami

Koronawirus przenosi się na dłoniach, dlatego ochroną przed wirusami i bakteriami są nie tylko maseczki, ale również rękawice lateksowe. Dzięki nim dłonie są chronione nie tylko przed uszkodzeniami z powodu częstego stosowania środków dezynfekujących, czy mydeł antybakteryjnych, ale także przed kontaktem z przedmiotami, na których wirus utrzymuje się przez długi czas. Należy pamiętać, że noszenie rękawiczek nie zwalnia absolutnie od zachowania należytej dbałości o higienę rąk. Rękami w rękawiczkach bezwzględnie nie dotykamy twarzy, a przede wszystkim błon śluzowych oczu lub nosa, ponieważ w ten sposób zarazki mogą przedostać się do naszego organizmu.  Błona śluzowa nosa i oczu jest furtką dla wirusów i bakterii, poprzez którą mogą się one dostać do naszego organizmu.

ochrona dłoni przed wirusami

Najskuteczniejszą ochroną jest jednak według lekarzy mycie rąk według określonych zasad, a rękawiczki mogą nam przypominać o niedotykaniu twarzy. Są one produktem jednorazowego użytku i należy je zmieniać, wyrzucając noszone wcześniej po odpowiednim zdjęciu z dłoni w taki sposób, aby wirusy i bakterie nie miały bezpośredniego kontaktu z ciałem. Prawidłowym sposobem zdjęcia z rąk rękawiczek lateksowych jest złapanie rękawiczki przy nadgarstku i zdjęcie jej do połowy dłoni. Podobną czynność wykonujemy z drugą rękawiczką. Potem obie ściągamy chwytając od wewnętrznej strony i wyrzucamy do kosza, gdyż jest to produkt jednorazowy. Używanie rękawiczek jednorazowych może zmniejszyć ryzyko zakażenia i zabezpieczyć nas przed groźną chorobą COVID-19.

Stosowanie środków ochrony indywidualnej jest w okresie pandemii koronawirusa absolutną koniecznością dla zachowania zdrowia i życia populacji ludzkiej.