Taras z drewnianych palet – co musisz wiedzieć?

Urządzając ogród w nowym domu, często zastanawiamy się, jak prosto i szybko zorganizować przestrzeń, w której odpoczniemy po całym dniu lub zrelaksujemy się w wolnym czasie. Idealnym miejscem na wiosenne i letnie wieczory okazuje się prywatny taras, zaprojektowany zgodnie ze stylem właściciela. Oryginalnym i praktycznym pomysłem będzie wykonanie go z drewnianych palet, zapewniających unikalny i ponadczasowy wygląd.

Dlaczego warto zdecydować się na taras z palet?

Wśród różnorodnych inspiracji na budowę tarasu znajdują się zarówno popularne konstrukcje, jak i te nowoczesne i skomplikowane. Tarasy z drewnianych palet wyróżniają się łatwym wykonaniem oraz trwałością, która zapewnia domownikom komfortowe użytkowanie przez długie lata. Drewniane palety znakomicie urozmaicą wystrój ogrodu i zastąpią klasyczne płytki czy beton, stając się przy tym nietypową, podkreślającą klimat ozdobą. Zanim jednak zdecydujemy się na urządzenie swojej przestrzeni za pomocą drewnianych palet, powinniśmy poznać szczegóły dotyczące tego rozwiązania.

Jak stworzyć taras z drewnianych palet?

Wykonanie tarasu z palet jest wyjątkowo proste i nie zajmuje wiele czasu, dlatego niemal każdy może podjąć się jego realizacji. Wystarczy zaopatrzyć się w potrzebne narzędzia, takie jak wkrętarka, szlifierka, czy przycinarka do drewna i odpowiednio przygotować się do pracy. Jej przebieg możemy podzielić na kilka głównych etapów:

  1. Przygotowanie podłoża i fundamentów pod taras.
  2. Ułożenie palet.
  3. Uzupełnienie dużych przerw między deskami.
  4. Ułożenie drugiej warstwy palet.
  5. Szlifowanie i impregnacja.

Podstawa tarasu z palet, czyli odpowiednie podłoże

Zanim zaczniemy realizację projektu, powinniśmy precyzyjnie wyznaczyć obszar, na którym znajdzie się nasz taras, a następnie właściwie ubić znajdującą się na nim glebę. Za fundamenty do tarasu z drewnianych palet posłużą fragmenty betonowych płyt, które należy równo ułożyć i utwardzić zaprawą cementową. Stosuje się je jako bazę dla całej konstrukcji, zapobiegającą szybkiemu gniciu drewna.

Drewniane palety – sposób ułożenia przy budowie tarasu

Kolejnym krokiem podczas tworzenia tarasu jest ułożenie palet na wyznaczonym przez nas obszarze. Aby cała konstrukcja była trwała, powinniśmy złączyć je ze sobą za pomocą wkrętów i odpowiednio dociąć, tak by zapełniły ustaloną przestrzeń. Przestrzenie między poszczególnymi deskami w paletach są zwykle nieco duże, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie uzupełnienie ich dodatkowymi kawałkami drewna. W celu umocnienia konstrukcji na pierwszą warstwę palet kładzie się kolejne deski, które zapewniają bezpieczną i trwałą zabudowę.

Wybierając drewniane palety do tarasu, warto zwrócić uwagę na ich jakość oraz widoczne ślady użytkowania. Najlepszym wyborem jest zakup palet bezpośrednio od firmy, która zajmuje się produkcją palet. Jeśli zdecydujemy się na zamówienie palet specjalnie do projektu tarasu, możemy ustalić ich wymiary oraz doprecyzować ciężar, jaki będą mogły utrzymać. Dzięki temu unikniemy kłopotliwego docinania palet i z łatwością stworzymy wymarzoną przestrzeń.

Wykończenie tarasu z palet

Ostatnim etapem realizacji tarasu jest szlifowanie i impregnacja drewnianych desek. Dzięki tym czynnościom nasz taras będzie równy i odporny na niesprzyjające warunki pogodowe. Pozwoli ci to również cieszyć się nim znacznie dłużej. 

Taras z paletjak wybrać dodatki?

Taras wykonany z drewnianych palet to idealne rozwiązanie dla miłośników surowych i klimatycznych przestrzeni, a także tych w stylu rustykalnym czy skandynawskim. Ponadczasowe drewno komponuje się zarówno z wiklinowymi meblami, jak i gustownymi poduszkami. Elementami podkreślającymi piękno tego materiału będą również klimatyczne lampiony czy donice, które uzupełnią przestrzeń drewnianego tarasu.