Tłumaczenia symultaniczne – podczas jakich wydarzeń są niezbędne?

Organizując event musimy wziąć pod uwagę wiele elementów, aby był on sukcesem. Logistyka, atrakcje, przygotowanie i wystrój miejsca, a także marketing. Sprawa robi się jeszcze bardziej skomplikowana jeżeli zapraszamy zagranicznych gości. Możecie się wtedy zastanawiać czy warto zdecydować się na tłumaczenie symultaniczne.

Na czym polega tłumaczenie symultaniczne?

Jedne z pierwszych sytuacji, kiedy wykorzystywane było tłumaczenie symultaniczne to podpisywanie traktatu wersalskiego po pierwszej wojnie światowej. Był to moment, kiedy francuski przestawał być uniwersalnym językiem dyplomacji, a angielski nabierał na znaczeniu. Na szeroką skale zostało ono również wykorzystane po II wojnie światowej podczas procesów norymberskich. Z biegiem czasu stawało się coraz bardziej popularne, a obecnie jest wykorzystywane powszechnie.

konferencja

Tłumaczenie symultaniczne odbywa się w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że gdy mówca przemawia tłumacz od razu przekazuje wiadomości w innym języku. Oczywiście nie dzieje się to dokładnie w tym samym czasie. Pomiędzy słowami mówcy a tłumacza będzie krótka przerwa. Daje to tłumaczowi chwilę, by przeanalizować wypowiedź i dobrze ją przetłumaczyć. Oczywiście wszystko odbywa się w ciągu kilku sekund. Według badań ludzki umysł może utrwalić w pamięci krótkotrwałej około 10 słów jednocześnie. Z tego powodu mniej więcej co taki czas tłumaczy się fragmenty przemówienia. Dzięki temu mamy pewność, że tłumacz nie zapomni istotnych informacji i nie umknie mu główna wizja przemówienia.

Gdzie można wykorzystywać tłumaczenie symultaniczne?

Najprostszą odpowiedzią jest: na każdym wydarzeniu gdzie będziemy gościć ludzi pochodzących z różnych krajów i mówiących różnymi językami. Widzi się je na dużych spotkaniach, konferencjach, seminariach, szkoleniach czy warsztatach. To rozwiązanie, które sprawdza się na każdym evencie wielojęzycznym.

Dlaczego warto zdecydować się na tłumaczenie symultaniczne?

W przypadku tłumaczeń symultanicznych opóźnienie w przekazywaniu informacji z jednego języka na drugi wynosi zaledwie kilka sekund. Inne rodzaje tłumaczeń trwają pięć razy dłużej niż takie, a czasem zabierają jeszcze więcej czasu. To rozwiązanie pozwala zoptymalizować czas i bez utraty informacji – opowiada tłumacz z firmy Yellow we Wrocławiu

Co więcej tłumaczenie symultaniczne pomaga utrzymać uwagę i koncentrację odbiorców. Wystarczy sobie wyobrazić, że czytamy książkę i musimy co pięć minut robić przerwę. Ciężko będzie nam się naprawdę zaangażować w fabułę. Jeżeli na naszym wydarzeniu uczestnicy muszą być naprawdę skupieni to brak tłumaczenia tego typu jest wysokim ryzykiem. Nie będą oni mogli się skoncentrować na prezentacjach i mowach. Będą tracić cierpliwość i zainteresowanie wydarzeniem. Łatwo bowiem w takiej sytuacji stracić wątek, a to powoduje, że nawet najciekawsze przemówienie nie będzie w stanie zaangażować uczestników. Dodatkową zaletą tego rozwiązania, jest fakt, że skoro uczestnicy mają na uszach słuchawki to na pewno będą bardziej skoncentrowani na tym co słyszą i nie będą wdawać się w dyskusje z osobami siedzącymi obok.

Jeżeli organizujesz duże międzynarodowe wydarzenie to ta usługa jest zdecydowanie koniecznością. Kiedy staramy się utrzymać uwagę setek odbiorców z różnych kultur to element, który może gwarantować sukces. Jego brak z kolei może być główną przyczyną porażki.

Takie rozwiązanie gwarantuje również komfort mówcom. Nie muszą się oni co kawałek zatrzymywać, by tłumacz przetłumaczył ich słowa. Dzięki temu w stu procentach mogą skoncentrować się na swoim wystąpieniu i jego jakości. Nie martwią się przy tym, że ktoś ich nie zrozumie. To szczególnie ważne przy osobach, które nie lubią czytać z kartki i w swoich wystąpieniach są wyjątkowo spontaniczne.

konferencja wielojęzyczna

Dodatkowo tłumaczenie symultaniczne świadczy o profesjonalizmie organizatorów, ich przygotowaniu i jakości wydarzenia. Dodaje też eventowi powagi i prestiżu.

Oczywiście jeżeli firma nie ma własnej infrastruktury to organizowanie takiego rozwiązania dla każdego małego wydarzenia będzie problematyczne. Warto jednak nad tym się zastanowić, jeżeli takie eventy są częste w naszej organizacji. Natomiast przy dużych konferencjach nie ma się nad czym zastanawiać. Bardzo często wynajmowane obiekty mają już odpowiednią infrastrukturę (zawsze warto to zweryfikować). Co więcej do bezprzewodowego systemu odsłuchowego możemy dodać dowolną liczbę odbiorców, nawet słuchaczy w odległych lokalizacjach.