Udar – jak zminimalizować ryzyko wystąpienia?

Udar to zaburzenia funkcji mózgu wywołane uszkodzeniem naczyniowym, trwające dłużej niż doba. Najczęstsze objawy ostrzegające przed udarem to: drętwienie połowy ciała i wykrzywienie twarzy, połowiczy niedowład kończyn, zaburzenia mowy, czy widzenia oraz zawroty głowy połączone z upadkami, czy zaburzeniami świadomości. Pojawienie się takich objawów jest ostrzeżeniem ze strony organizmu i powodem do wizyty u lekarza w celu uniknięcia udaru. Lekarz wdroży prawidłowe leczenie, którego konsekwencją będzie uniknięcie poważnych uszkodzeń, a nawet inwalidztwa.

Choroby, które sprzyjają wystąpieniu udaru mózgu

Osoby obciążone ryzykiem udaru to przede wszystkim mężczyźni po 55 roku życia, rzadziej kobiety. Duże znaczenie ma tu fakt doznania udaru przez któregoś z członków rodziny. Jednak decydujący jest styl życia i związane z nim ryzyko różnych chorób, którymi są przede wszystkim nadciśnienie tętnicze, choroby serca i naczyń, głównie miażdżyca, nadwaga oraz cukrzyca. Na ryzyko udaru powinni być przygotowani palacze papierosów i osoby nadużywające alkoholu lub narkotyków. Bardzo niebezpieczny może być również zespół bezdechu sennego.

Działania chroniące przed udarem

Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, czyli na poziomie 120/80 mm Hg zabezpiecza nas przed udarem. W przypadku nadciśnienia ryzyko jest ogromne. Jeśli mamy problemy z utrzymaniem ciśnienia na prawidłowym poziomie, należy systematycznie je mierzyć. W przypadku utrzymywania się podwyższonego ciśnienia przez dłuższy czas zgłaszamy się koniecznie do lekarza, który wdroży leczenie. Zaleci na pewno zmianę diety, aktywność fizyczną  i wykluczy inne choroby sprzyjające występowaniu udaru, takie jak na przykład arytmia czy cukrzyca.

Czynnikiem ryzyka dla udaru jest nadwaga, a co za tym idzie zbyt wysoki cholesterol LDL, a zbyt niski dobry cholesterol HDL oraz nieprawidłowe stężenie lipidów i trójglicerydów. Zwiększenie aktywności fizycznej, stosowanie właściwej diety, która ma doprowadzić również do zmniejszenia masy ciała oraz unikanie nikotyny przyczyni się do zwiększenia ilości dobrego cholesterolu HDL, a zmniejszenia złego LDL oraz zmniejszenia stężenia trójglicerydów.

model mózgu udar mózgu

Najskuteczniejsza dla zmniejszenia wagi ciała jest dieta śródziemnomorska obfitująca w ryby, warzywa i owoce, a ograniczająca białko zwierzęce, zastępowane w niej również serami, mlekiem, fasolą, grochem, soczewicą. W diecie tej rezygnuje się ze stosowania tłuszczów zwierzęcych na rzecz roślinnych. Unika się białego pieczywa na rzecz zdrowszego ciemnego. Zaleca się również spożywanie dużej ilości kasz. Natomiast desery składają się głównie z owoców, a nie słodyczy. Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla utrzymania prawidłowego ciśnienia tętniczego i poziomu cukru. Zbawiennym może okazać się spacer trzy razy w tygodniu przynajmniej po 30 minut, również bieganie, nordic-walking, pływanie, jazda na rowerze i każdy inny sport powodujący nasze dobre samopoczucie.

Używki a udar mózgu

Nadużywając alkoholu i papierosów narażamy się na kilkukrotny wzrost ryzyka przebycia udaru. Już ograniczenie papierosów wypalanych w ciągu dnia zmniejsza możliwość wystąpienia udaru. Po pięciu latach od momentu rzucenia palenia tytoniu ryzyko jest takie samo, jak u osób niepalących. Jak wskazują badania, nadużywanie alkoholu, narkotyków i palenie tytoniu jest przyczyną udaru u osób młodych, ponieważ w ostatnich latach znacząco wzrosła liczba udarów u osób poniżej 55 roku życia, w przedziale wiekowym od 18 do 54 lat. Młodzi ludzie, stosując coraz więcej używek, przyczyniają się do częstszego występowania wśród nich zaburzeń funkcji mózgu, co staje się przyczyną długiej niepełnosprawności w ich życiu jako konsekwencja udaru. Rozpoznanie przez profesjonalnego neurologa czynników sprzyjających udarom spowoduje unikanie ryzyka, jakim w tym przypadku są: alkohol, nikotyna, narkotyki, zła dieta, nadwaga, brak aktywności fizycznej, wysokie ciśnienie tętnicze krwi.