Ujemne kalorie w produktach

Jeśli marzysz o pięknej i zgrabnej sylwetce, musisz sprawdzać, co jesz. Dlatego też każdy, kto się odchudza i stawia przy tym na zdrową dietę, pod uwagę bierze przede wszystkim kaloryczność spożywanych przez siebie produktów i posiłków, co oczywiście nikogo z nas dziwić nie może. Trzeba pamiętać, że chcąc zrzucić na tkance tłuszczowej, do organizmu musimy dostarczać zdecydowanie mniej kalorii od naszego zapotrzebowania. Co zatem jeść, aby móc cieszyć się naprawdę wspaniałą figurą? W tym wpisie nieco bliżej przyjrzymy się produktom, które zawierają w sobie tak zwane ujemne kalorie. Czym są i czy ich stosowanie z odżywkami odchudzającymi pomoże nam uzyskać sylwetkę, o jakiej marzyliśmy od dawna.

 

Czym są ujemne kalorie?

Jeżeli jesteśmy przy produktach, które zawierają ujemne kalorie, zauważmy od razu, że jest to swego rodzaju przenośnia, bo oczywiście każdy produkt jest mniej lub bardziej kaloryczny. W tym przypadku jednak ich kaloryczność jest na bardzo niewielkim poziomie. Dlatego też więcej nasz organizm zużyje kalorii na ich spalanie. Przykładowo przy produkcie, którego kaloryczność wynosi 50 kcal, a jego trawienie 100 kcal mamy ujemny bilans wynoszący 50 kcal. W rzeczywistości jest to więc bardzo proste.

 

Produkty z ujemnymi kaloriami

Na jakie zatem artykuły trzeba tutaj stawiać? Oczywiście będą to wszelkie produkty, które zawierają w sobie sporą ilość błonnika pokarmowego. Warto mieć bowiem na uwadze, że to właśnie jego rolą jest wypełnianie żołądka. Dzięki temu pozwalają one na zachowanie uczucia sytości przez długi czas. W praktyce warto więc sięgać po jakieś niskokaloryczne owoce i warzywa z dużą dawką błonnika, wody oraz enzymów, które ułatwiają trawienie i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Do takich produktów zaliczymy między innymi fasolkę szparagową, szparagi, kapustę, sałatę, marchew, ogórki, rzodkiewki, brokuły, paprykę, rzepę, pomarańcze, mandarynki, ananasy, maliny, jabłka oraz brzoskwinie. Bez wątpienia spożywając takie produkty, możemy dosyć szybko zrzucić na wadze. Szczególnie jeżeli dodatkowo będziemy też wspomagać się wszelkimi suplementami. Jak doskonale wiemy odżywki, które mają nam pomóc w zrzuceniu na wadze, są dziś bardzo popularne i z ich nabyciem żadnego problemu mieć nie będziemy.

 

Zrównoważona dieta

Pamiętajmy jednak, że spożywanie tylko i wyłącznie produktów, które mają ujemny bilans kaloryczny może nie być korzystne dla naszego zdrowia. Wszystko dlatego, że nie będziemy do organizmu dostarczać wystarczającej ilości odpowiednich składników. Dlatego też należy dążyć do tego, aby dieta była zrównoważona, a jednocześnie bilans kaloryczny był ujemny. Na pewno warto o takich produktach pomyśleć jednak w sytuacji, kiedy nachodzi nas głód i zaczynamy podjadać. Z pewnością o wiele lepiej zjeść wówczas rzodkiewkę czy ogórka, aniżeli tabliczkę czekolady, bułkę czy chipsy. Na koniec odnieśmy się też do tego, że do deficytu energetycznego doprowadzić mogą także niektóre zioła oraz rośliny zielone, a więc seler, szczaw, szpinak, mniszek lekarski, szałwia czy bazylia. Warto mieć to na uwadze przygotowując sobie posiłki czy też układając swoje dzienne menu. Pamiętajcie też, że jeżeli nie będziecie w stanie samodzielnie ułożyć swojego planu żywieniowego, zawsze pomoże Wam w tym dobry dietetyk, który weźmie pod uwagę tak samą dietę, jak i stosowane przez Was odżywki. Wówczas będziecie mieć pewność, że odżywiacie się zdrowo i prawidłowo, nie narażając się na żadne problemy zdrowotne, co powinno być dla Was najważniejsze.