Uliczne oświetlenie LED – zalety i wady

Lampy LED są uznawane za jeden z najszybciej rozwijających się wynalazków technologicznych jaki został osiągnięty w branży oświetleniowej. Lampy LED są stosowane obecnie powszechnie w biurach, szkołach, na halach, w fabryka oraz w wielu miejscach gdzie niezbędne jest zapewnienie wysokiej jakości dobrego oświetlenia. Lampy LED z powodzeniem mogą również zostać wykorzystane jako oświetlenie uliczne. Ze względu na swoje liczne zalety rozwiązanie to może okazać się wyjątkowo korzystne. Z jakich względów oświetlenie LED wykorzystane na ulicach mogłoby być dobrym rozwiązaniem?

Główne zalety oświetlenia LED

lampa uliczna LED
fot. https://luxon.pl

Lampy LED cechują się bardzo długą żywotnością, co jest wyjątkowo korzystne zwłaszcza w przypadku oświetlenia ulicznego. Tradycyjne żarówki często niespodziewanie gasną, przepalają się przez co muszą być natychmiastowo wymienione. Tak częste procedury mogą być wyjątkowo uciążliwe zwłaszcza w przypadku dużej liczby lamp do kontrolowania co jest cechą charakterystyczną dla oświetlenia ulicznego.

Wykorzystanie lampy LED gwarantuje, że żywotność będzie kilkukrotnie wyższa. Średnia żywotność lampy LED może osiągać wartości od 30 000 do 100 000 godzin, a co więcej po tym czasie lampa nie gaśnie lecz zmniejsza swoją jasność o około 30%.

Dłuższa żywotność przekłada się również na to, że zredukowana zostaje ilość odpadów jaka jest nierozłączna przy częstej wymianie. Wpływa to pozytywnie na aspekty środowiskowe i ekologiczne. Co więcej lampy LED nie posiadają w swojej konstrukcji żadnych szkodliwych substancji, które miałyby szkodliwy wpływ na przyrodę.

W przypadku lamp ulicznych sporą zaletą może być również fakt, że lampy LED cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia. W swojej budowie nie posiadają one żadnych luźnych elementów ani kruchych części na przykład szkła czy żarnika. Są one także odporne na niskie oraz bardzo wysokie temperatury, a także na wilgotność. Dobrze znoszą wszelkiego rodzaju drgania, wstrząsy czy uderzenia nie sprawiając żadnego zagrożenia dla osób znajdujących się w pobliżu.

Dodatkowymi zaletami jest również to, że diody LED gasną i zaświecają się w określonym momencie, a pełną jasność osiągają niemal natychmiast. Tradycyjne żarówki oraz świetlówki niekiedy potrzebują dłuższego czasu na ustabilizowanie parametrów pracy co może negatywnie wpłynąć na korzystanie z dróg czy ścieżek zwłaszcza w przypadku oświetlenia ulicznego.

Wady lampy LED

oświetlenie uliczne LED
fot.: https://luxon.pl

Lampy LED cechują bardzo dużą ilością korzystnych cech jednak mimo wszystko posiadają one również wady. Diody LED posiadają dużą wrażliwość na przepięcia oraz krótkotrwały przekroczenia dopuszczalnego prądu pracy. W związku z tym ich wykorzystanie wiąże się z koniecznością dostosowania elektroniki stabilizującej lub ograniczającej prąd.

Ponadto oświetlenie LED bardzo często jest również w droższe w porównaniu z innymi alternatywami oświetlenia, jednak należy pamiętać, że koszty jakie muszą zostać poniesione podczas zakupów szybko zwrócą się z tego względu, że lampy te cechują się dłuższą żywotnością i mniejszym zużyciem energii. Są one również bardziej trwałe i rzadziej należy je wymieniać się dlatego nawet jednorazowy wydatek z pewnością będzie bardziej ekonomiczny w szerszej perspektywie.

Diody LED emitują światło o ciepłych temperaturach barw, które są zbliżone do odcinki światła słonecznego. Są to jednak produkty nowe na rynku, a powszechnie wykorzystuje się moduły LED, które emitują światło zimne, które bardzo często może zmieniać percepcję wzroku i powodować, że kolory są odbierane inaczej niż w rzeczywistości. Diody LED dodatkowo zmieniają odbiór przedmiotów przez zjawisko tak zwanego niebieskiego szumu. Efektem tego jest to, że w przypadku bezpośredniego patrzenia na diodę jej światło oślepia oraz razi w oczy dlatego przy chęci zastosowania diody LED w oświetleniu ulicznym konieczne jest zastosowanie w tym momencie przesłonięcia, które wyeliminuje negatywne zjawisko.

Lampy LED w przypadku oświetlenia ulicznego mogą być dobrym rozwiązaniem, które w efekcie przyniesie korzyści w postaci oszczędności, mniejszych kosztów stałych, a także możliwości rzadszego ich wymieniania. Lampy LED nie pozostają jednak bez wad lecz odpowiednie wykorzystanie różnorodnych technik jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo i skuteczność ich działania sprawiając, że będą one mogły służyć przez długi czas.