W jaki sposób zadbać o zniwelowaniu poziomu hałasu w twoim życiu?

Hałas jest nie tylko irytujący: może powodować głuchotę, zmęczenie, a nawet problemy psychologiczne. Jeśli chcesz się odciąć od zanieczyszczenia hałasem swojego życia, pracuj nad wyeliminowaniem głośnych dźwięków wydawanych przez maszyny, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Jeśli to konieczne, dźwiękoszczelny dom to strzał w dziesiątkę, dzięki czemu można uzyskać spokój i ciszę. Podejmowanie działań w celu zapobieżenia zanieczyszczeniu życia hałasem pomoże Tobie i twoja rodzinie, sprawi to, że  poczujecie się szczęśliwsi i zdrowsi.

Zacznij redukcję hałasu od mieszkania

Warto zabezpieczyć przed dźwiękiem swoje mieszkania. Kiedy nie można zatrzymać hałasu u jego źródła, można zrobić co w twojej mocy, by zostawić go z dala od ciebie. Wygłuszenie domu pomoże Ci odpocząć łatwiej w nocy i utrzymać dom cichszy w ciągu dnia. Jeśli nie można udźwiękoszczelnić całego domu, warto zainwestować w dźwiękochłonne sypialni, dzięki czemu będziesz miał co najmniej jedno wytchnienie od codziennego zgiełku, kiedy po prostu nie można już dłużej tego znieść.

Jeśli nie chcesz zrekonstruować ścian i podłóg z materiałów budowlanych, które są dźwiękoszczelne, należy rozważyć tańsze możliwości instalowania wykładzin i pokryć ściennych, które zmiękczają i pochłaniają dźwięki.
Akustyczne płyty piankowe są tanim, łatwym w instalacji rozwiązaniem, gdy chcesz szybko udźwiękoszczelnić swój pokój. Dla jeszcze łatwiejszego rozwiązania, spróbuj wiszących koców na ścianach lub zainstaluj dodatkowych regały wypełnione książkami.

Przechowuj hałaśliwe urządzenia z dala od sypialni i pomieszczeń mieszkalnych. Usytuuj swój dom tak, aby łóżko nie było tuż obok pieca lub urządzenia klimatyzacyjnego, które są hałaśliwe. Jeśli są jakieś inne źródła ciągłego hałasu, spróbuj zlokalizować je z dala od swojej części dziennej i sypialnej, dzięki czemu można uzyskać trochę ciszy i spokoju.

Można również rozważyć użycie tych maszyn rzadziej, aby dać sobie odpocząć od hałasu. Wyłącz klimatyzator i otwórz okna, nawet jeśli oznacza to, że powietrze będzie trochę cieplejsze niż normalnie. Może się okazać, że mniej hałasu da ci więcej komfortu niż chłód.

Spędzaj czas z dala od hałasu. Czasami jest to po prostu niemożliwe, aby naprawdę uciec od hałasu. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy z dużą ilością pojazdów, wiesz, że nigdy tak naprawdę nie odpoczywasz od dźwięków ruchu, syren i klaksonów na skrzyżowanaich. Uciec od tego wszystkiego? To dobry sposób, aby przywrócić równowagę emocjonalną. Idź do cichego miejsca, które jest wolne od dźwięku, jeżeli to możliwe. Bądź tam i ciesz się ciszą przez kilka godzin, aż poczujesz że twój umysł się regeneruje.

Redukujemy poziom hałasu w twoim otoczeniu

Sprawdź, czy możesz iść na spacer w spokojnym, naturalnym miejscu z dala od ruchliwych dróg. Jeśli nie możesz udać się do spokojnego miejsca na zewnątrz, spróbuj posiedzieć w bibliotece przez kilka godzin. Bibliotekarze upewnią się, że twój czas w tym miejscu pozostanie miły i spokojny.
Kościoły i cmentarze są również dobrym miejscem, aby znaleźć spokój i ciszę.

A może poszukać ciszy wewnątrz siebie?

Naucz się medytować. Wraz z rozwojem coraz większych obszarów wiejskich, głośnych silników i dźwięków budowlanych, hałas nie zniknie w najbliższym czasie. Dowiedz się, jak medytować – to może pomoc Ci uporać się z hałasem i odstresować się bez konieczności rzucania wszystkiego i wyjechania z dotychczasowego miejsca zamieszkania.

Gdy czujesz się przytłoczony, siedź nieruchomo, zamknij oczy i skup się na podjęciu głębokich oddechów. Odliczaj do 10 oddechów i spróbuj odpędzić od siebie myśli, ignorując szumy wokół siebie. Nie ważne gdzie jesteś, czy to w hałaśliwym metrze, czy w samochodzie lub we własnej kuchni, można spróbować tej techniki, aby uspokoić swoje ciało.

Innym sposobem na oderwanie się od hałasu jest stosowanie wyciszeń – możesz je zastosować nie tylko w swoim miejscu pracy ale także w domu. Nowoczesne wyciszenia doskonale izolują pomieszczenia od dźwięków zewnętrznych, co pozwoli ci odetchnąć od codziennego zgiełku.