Walka o prawidłową postawę – nigdy nie jest za późno

Dziś ludzie coraz częściej mają siedzącą pracę, dlatego niejednokrotnie pojawiają się problemy z nieprawidłową postawą. Warto sprawdzić, jak o nią dbać. 

Co warto wiedzieć na temat postawy?

Postawa jest inaczej sposobem, w jakim utrzymuje się swoje ciało. Wyróżnia się dwa rodzaje postawy: dynamiczną i statyczną. Postawa dynamiczna dotyczy tego, jak się człowiek porusza, chodzi i pochyla. Z kolei postawa statyczna jest to postawa w czasie stania, siedzenia lub leżenia. Najważniejszym czynnikiem, jeśli chodzi o właściwą postawę, jest pozycja kręgosłupa. Dzięki temu można liczyć na optymalne zrównoważenie i pozycje ciała. W efekcie są stworzone odpowiednie warunki ułożenia i działania organów wewnętrznych. 

Jak nieprawidłowa postawa wpływa na zdrowie?

Nieprawidłowa postawa może negatywnie wpłynąć na układ mięśniowo-szkieletowy. Może ona także przyczynić się do większej kruchości i podatności na kontuzje kręgosłupa, dolegliwości bólowych szyi, ramion i pleców. Kolejne aspekty dotyczą zmniejszonej elastyczności ciała, upośledzenia wydolności stawów, zaburzonej równowagi, utrudnionego trawienia, oddychania i zaburzonego działania układu nerwowego. 

Jak poprawić postawę ciała?

Pierwszą rzeczą jest świadomość swojego ciała. Należy przede wszystkim uważać podczas codziennych czynności, na przykład w trakcie zmywania naczyń, czy oglądania telewizji. Świetnym rozwiązaniem jest też aktywność fizyczna. Warto wykonywać ćwiczenia, które skupiają się na okolicy mięśni pleców, brzucha i miednicy. Świadomości własnego ciała nauczy joga. Koniecznie trzeba też zadbać o właściwą wagę. Nadwaga może przyczynić się do osłabienia mięśni brzucha. Może też doprowadzić do dolegliwości bólowych krzyża. Dobre rezultaty przyniesie też rezygnacja z wysokich obcasów. Panie, które często chodzą w wysokich szpilkach, mogą doprowadzić do przeciążenia kręgosłupa. 

Co zrobić, aby poprawić swoją postawę podczas siedzenia?

Bardzo wiele osób spędza czas w pozycji siedzącej. Dlatego, aby poprawić swoja postawę, warto pamiętać o kilku przerwach i częstej zmianie pozycji. Podczas przerwy warto poświęcić pięć minut na to, aby się przejść, wykonać proste zadanie lub rozciągnąć. Prawidłowa postawa podczas siedzenia powinna wyróżniać się prostymi stopami ułożonymi na podłodze. Nóg nie należy krzyżować. Świetnie sprawdzi się tutaj podnóżek. Plecy powinny być dobrze podparte, ramiona rozluźnione, a łokcie spoczywać na biurku. Należy również zadbać obowiązkowo o ergonomiczne siedzisko. 

Jak zadbać o swoją postawę podczas stania?

Konieczne jest także odpowiednie zadbanie o swoją postawę także podczas stania. Należy stać prosto i delikatnie odciągnąć ramiona do tyłu. Kolejnym elementem jest napięcie mięśni brzucha. Ciężar stopy powinien spoczywać raz na piętach, raz na palcach, gdy trzeba stać przez dłuższy czas. Głowę należy trzymać prosto i nie napinać do przodu. Z kolei ramiona powinny swobodnie opadać wzdłuż tułowia. 

kręgosłup

Jak zmotywować dzieci do aktywności fizycznej?

Dziecko aktywnych rodziców będzie dużo chętniej podejmowało aktywność fizyczną. Natomiast pociecha kanapowców z pewnością nie będzie miała dobrego przykładu, ani świadomości, że ruch to zdrowie. Należy również urządzać wspólne wycieczki rodzinne. Świetnie sprawdzi się tutaj jazda na rowerze, spacery po lesie i basen. Wybrane aktywności muszą sprawiać przyjemność uczestnikom. Warto także się kimś zasugerować, na przykład znaleźć sportowca, który zapali dziecko do aktywności fizycznej. Nic nie zastąpi również motywacji i kibicowania. 

Umiarkowana aktywność fizyczna bardzo dobrze wpływa na zdrowie. Sukces uda się osiągnąć przez zmianę nawyków. Warto zacząć od małych zmian i zadbać o to, aby były one przyjemne. Dzięki temu ciało odpłaci się z nawiązką. Jest to świetna opcja dla osób pracujących lub uczących się zdalnie. Jednakże aktywne spędzanie wolnego czasu poleca się osobom, które pracują za biurkiem i mają siedzący tryb życia. Gdy nieprawidłowa postawa już się wytworzyła, należy udać się na przykład do Centrum Rehabilitacji w Gdańsku i dzięki temu zadbać o siebie, ponieważ na walkę o prawidłową postawę nigdy nie jest za późno.