Termoizolacja budynków zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych jest niezwykle ważna nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także redukcję opłat za ogrzewanie. Wykonanie prawidłowego systemu ogrzewania domu pozwala zachować wiele właściwości grzewczych oraz zmniejszyć wykorzystanie energii związanej z ogrzewaniem pomieszczeń.
Materiały do ocieplania budynków – wełna mineralna czy styropian?
Głównymi materiałami, które wykorzystywane są do ocieplania budynków jest wełna mineralna oraz tradycyjny styropian. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady. Każdy materiał powinien być dopasowany do warunków, w jakich będzie pełnił rolę izolatora oraz możliwości technologicznych. Warto wiedzieć, że prawidłowe dobranie materiału pozwoli jak najlepiej wykorzystać oraz zaprojektować termoizolację budynku oraz zmniejszyć rachunki np. za ogrzewanie do minimum.
Styropian ze względu na sposób produkcji pochodzi z nienaturalnych składników – jest produkowany jako materiał sztuczny. Zaletą wykorzystywania styropianu do ociepleń budynków jest niska chłonność wody oraz łatwość w ewentualnym schnięciu. Zarówno pierwszy, jak i drugi z wymienionych materiałów mają dobre zdolności do zapobiegania ucieczce ciepła z domu. Dodatkowo w porównaniu z wełną, styropian jest znacznie lżejszy oraz łatwiejszy w montażu.
Wełna mineralna jest niezwykle elastyczna przy zachowaniu największego współczynnika trwałości. Warto wiedzieć, że materiał jakim jest wełna pozwala na łatwą przepuszczalność pary oraz idealne dopasowanie do podłoża, na którym jest montowana. Oznacza to, że nada się do montażu przede wszystkim na powierzchniach nierównych oraz takich, które wymagają dobrego dopasowania materiału. Ważny jest też fakt, że wełna jest jedynym materiałem ociepleniowym, który nie zachodzi w reakcję z ogniem – krótko mówiąc jest niepalny.
Jak dopasować materiał do miejsca wykonywania ocieplenia?
Dobór odpowiedniego materiału wykorzystywanego do ociepleń zależy głównie od samej specyfiki budynku, lokalizacji oraz osobistych wymagań inwestora. Warto wiedzieć, że projekty domów, które dostępne są w dzisiejszych czasach zawierają w sobie wytyczne odnośnie termoizolacji ścian. Styropian idealnie sprawdzi się do ocieplenia zewnętrznych ścian, balkonów, piwnic oraz podłóg. Wełna natomiast jest dobrym rozwiązaniem w przypadku budynków, które narażone mogą być na działanie ognia oraz pożary. Dodatkowo wełna ma właściwości akustyczne – wycisza pomieszczenia. Z tego względu rekomenduje się jej stosowanie w budynkach mających swoje miejsce blisko ruchliwych ulic. Wełna mineralna może być też wykorzystywana do ociepleń stropów oraz zabezpieczeń przed rozprzestrzenianiem się pożaru. Oczywiście obydwa materiały mogą być stosowane zamiennie. Należy jednak pamiętać aby zawsze uwzględnić specyfikę budynku oraz lokalizację, w jakiej znajduje się budynek.
Dlaczego warto dbać o ocieplenie budynku?
Pomimo tego, że ocieplając budynek należy ponieść pewne koszty z tym związane, warto inwestować w tego typu przedsięwzięcia. Dobra termoizolacja budynku to przede wszystkim niższe koszty jego utrzymania. Dzięki ociepleniu ścian ciepło jest zatrzymywane na dłużej w pomieszczeniach dzięki czemu można zaobserwować znacznie niższe koszty związane z ogrzewaniem domu bądź lokalu użytkowego. Dodatkowo odpowiednio wykonana termoizolacja pozwoli zapobiegać rozprzestrzeniającym się ewentualnym pożarom. Wykorzystując odpowiednie materiały do ocieplenia np. domu można zapewnić sobie oraz wszystkim domownikom znacznie cichszą egzystencję ze względu na lepszą akustykę budynku. Warto też wspomnieć o fakcie, że podczas wykonywania zewnętrznej termoizolacji zmienia się także bezpośrednio wygląd ścian, a więc walory estetyczne związane z domem. Istotne przy dokonywaniu prac ociepleniowych jest dobranie odpowiedniego materiału, który najlepiej sprawdzi się w danym miejscu – styropianu bądź wełny mineralnej.
Ocieplenia styropianem i wełną mineralną we Wrocławiu na wysokim poziomie są możliwe dzięki Stylbud.