Właściwości techniczne roweru damskiego

Oto kilka rad jak wybrać odpowiedni rower górski dla kobiety. Tak naprawdę wielkość, waga i dokładne parametry mają ogromne znaczenie i muszą być odpowiednio dobrane na potrzeby użytkownika. Większość rowerów górskich jest produkowana z myślą o mężczyznach, dlatego tak istotnym jest aby poznać wszelkie wymogi i oczekiwania kobiet.

Waga damskiego MTB

Zakup roweru damskiego należy rozpocząć od wczucia się we wszelkie potrzeby kobiet, dlatego poza kwestiami technicznymi silne znaczenie będą miały wygląd i wygoda. Przede wszystkim budowa takiego roweru powinna odpowiadać sylwetce danej kobiety. Rama musi być lekka i jednocześnie wytrzymała. W przeciwnym razie sterowanie rowerem będzie utrudnione i niewygodne.  Na ogół kobiety są posiadaczkami drobnej budowy ciała. Z tego powodu cała konstrukcja ramy musi być odpowiednio dopasowana. Przede wszystkim materiał wykonania powinien być bardzo lekki, dlatego polecana jest rama wykonana z aluminium. Rowery męskie na ogół są wykonane ze stali konstrukcyjnej, jednak taki rower z pewnością będzie za ciężki dla większości kobiet. Aby sprawdzić, z jakiego metalu jest wykonana rama, można w tym celu przeprowadzić szybki i prosty test przy pomocy magnesu. Aluminium nie przyciąga magnesu w przeciwieństwie do stali. Reasumując, taki rower musi być lekki, aby kobieta mogła sama przykładowo wnieść go po schodach.

MTB kobiecy
Interesuje Cię zakup nowego roweru górskiego? Rozejrzyj się wśród takich marek jak Kross, Trek czy Haibike w sklepie PM BIKE.

Konstrukcja roweru górskiego

Odpowiednia konstrukcja to kolejny czynnik, ponieważ budowa roweru musi być odpowiednio dopasowana do sylwetki danej kobiety. Przede wszystkim rama roweru powinna być właściwie obniżona, dzięki temu kobieta będzie mogła wygodnie wsiadać na rower jak i z niego zsiadać. Kolejnym istotnym czynnikiem jest grubość ramy oraz jej rozstaw. Rama nie powinna być za szeroka oraz cienka, aby była lżejsza i wygodniejsza dla płci pięknej. Ostatnim ważnym elementem będzie wybór siodełka. Z wiadomych przyczyn, będzie się ono znacząco różnic od siodełka przeznaczonego dla mężczyzn. Kobiety posiadają szersze biodra i szerszą kość, dlatego ich siodełko powinno posiadać większą powierzchnię i nie być zbyt wąskie.

Wyposażenie MTB dla pań

Dodatki w przypadku kobiet będą mieć ogromne znaczenie o ile nie najważniejsze. Z uwagi na uwielbiane przez kobiety zakupy i posiadanie zbyt dużej ilości rzeczy, taki rower powinien być zaopatrzony w jakieś kosze i kieszenie. Rower górski jest modelem sportowym, dlatego świetnym rozwiązaniem będą specjalne kieszenie na ramę oraz specjalny, wodoodporny pojemnik na telefon. Jeżeli mowa o telefonie, warto pomyśleć o specjalnej ładowarce na dynamo, dzięki czemu nie zależnie od długości podróży na rowerze, telefon będzie zawsze gotowy o użycia. Ostatnim koniecznym elementem będzie bidon, który przyda się w upalne dni. Tak wyposażony rower z pewnością spełni oczekiwania każdej kobiety.