Wszystko co musisz wiedzieć o badaniu USG

Badanie ultrasonograficzne nazywane popularnie USG jest jedną z metod diagnozowania różnych chorób. Na podstawie uzyskanego wyniku podejmuje się decyzję o profilaktyce lub leczeniu.

Badanie ultrasonograficzne pokazuje poszczególne narządy człowieka, ich wielkość i stan, który świadczy o dobrej lub złej kondycji. Pozwala w szybki sposób wykryć wszelkie nieprawidłowości, jakie zachodzą w organizmie ludzkim. Wynik badania pokazuje wszelkie zmiany na narządach wewnętrznych w postaci nowotworów, guzów, ale także wygląd dziecka w łonie przyszłej mamy. Jego zaletą jest możliwość wielokrotnego wykonywania bez szkodliwego wpływu na organizm człowieka. USG w precyzyjny sposób pozwala wykryć wszelkie zmiany chorobowe w ludzkim organiźmie.

Na czym polega badanie USG?

usgBadanie USG jest niezwykle bezpiecznym sposobem diagnozowania, a przede wszystkim bezbolesnym i nieszkodliwym dla człowieka w przeciwieństwie do, na przykład promieni rentgenowskich stosowanych w badaniach RTG lub tomografii komputerowej. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wielokrotnego wykonywania USG. Nie wytwarza się także podczas badania silne pole magnetyczne, jak podczas rezonansu magnetycznego, które może być szkodliwe dla człowieka. Ultrasonograf na ekranie monitora tworzy obraz organów za pomocą fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości niesłyszalnych dla człowieka, które mają zdolność przenikania struktur organizmu ludzkiego. Głowica urządzenia skierowuje falę ultradźwięków w kierunku badanego organu i zbiera je po ich odbiciu od badanego obszaru. Przekłada on fale dźwiękowe na obraz, który pojawia się ekranie monitora, pokazując stan narządu wewnętrznego. Dla łatwiejszego przenikania fal przez ludzki organizm na badany obszar nakłada się specjalny żel. Dzięki różnej wielkości głowicom o odmiennym kształcie, używanym w trakcie przeprowadzania tej procedury medycznej bada się różne obszary ludzkiego organizmu. Lekarze najczęściej zlecają wykonanie USG różnych narządów, przede wszystkim: jamy brzusznej, tarczycy, węzłów chłonnych, piersi, serca, stawów, ślinianek, układu moczowego, prostaty, tętnic i żył oraz USG ginekologicznego i wielu innych. Jest ono jedną z najbezpieczniejszych procedur medycznych, wykonywanych wielokrotnie bez obaw, nawet kobietom w ciąży.

Kiedy wykonuje się badanie USG

Badanie ultrasonograficzne wykonuje się najczęściej w przypadku podejrzenia występowania jakiś zmian chorobowych w organiźmie. Dzięki niemu można wykryć pojawiające się zmiany nowotworowe, zanikowe, zwyrodnieniowe, guzy zmiany pourazowe, torbiele i inne. Przeprowadza się je także w przypadku podjęcia wcześniej leczenia i określenia po badaniu, czy należy je kontynuować, czy wystarczą działania profilaktyczne. USG jest podstawowym badaniem ginekologicznym kobiet w ciąży w celu stwierdzenia, jak rozwija się dziecko, czy w sposób prawidłowy, dzięki czemu można wykryć wszelkie nieprawidłowości i podjąć określone działania. Służy ono również określeniu płci dziecka.

Gdzie i kto wykonuje badanie USG

Badanie ultrasonograficzne wykonuje się najczęściej w przychodniach zdrowia oraz szpitalach. Jeśli odbywa się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, wtedy jest bezpłatne. Często trzeba jednak poczekać na jego wykonanie, niestety nazbyt długo, szczególnie w przypadku podejrzenia występowania poważnych zmian nowotworowych. Pacjenci z tego powodu decydują się na wykonanie badania w prywatnej pracowni, za które trzeba zapłacić. Decydując się na prywatną placówkę należy sprawdzić opinie o niej, a także, czy lekarz wykonujący USG ma odpowiedni certyfikat, informujący o jego fachowym przygotowaniu do wykonywania tej procedury medycznej. Cena USG waha się od 40 do 80 złotych.

Badanie ultrasonograficzne należy do najbezpieczniejszych i nieinwazyjnych sposobów diagnozowania różnych chorób i warto poddać mu się bez obaw.