Wyprawa na szczupaka – jak dobrać odpowiednią przynętę?

Wędkarstwo jest sport, który dla wielu ludzi przerodził się w prawdziwą pasję. Wydawać by się mogło, że łowienie ryb nie budzi większych emocji i należy do bardzo prostego zajęcia — oczywiście są to tylko pozory. Wędkarze, którzy od lat zajmują się połowami wiedzą, kiedy, gdzie i w jaki sposób można złowić wybrany gatunek ryby. Osoby początkujące najczęściej udają się nad rzekę w celu złowienia czegokolwiek, by przyniosło im satysfakcję, o tyle doświadczeni wędkarze stawiają sobie coraz większe wyzwania w swoich połowach.

Połów szczupaka – jak znaleźć idealne miejsce do polowania na drapieżnika?

Szczupaki to ryby, które należą do tych, które jest bardzo ciężko złowić. Więc jeżeli mamy w planach złowić tego drapieżnika to wcześniej warto sprawdzić, gdzie w naszej okolicy żerują te niezwykle ciężkie w połowie ryby.

Zasadzając się na szczupaka w okresie jesiennym warto wybrać płytką wodę i gęstsze zarośla, gdzie żeruje na mniejsze rybki, by nabrać tuszy przed zimą. Zimą zaś znajdziemy go w głębokiej wodzie, tam gdzie temperatura wody jest wyższa.

Czym żywią się szczupaki?

Szczupak to ryba, która została stworzona do polowań. Sprzyja temu zarówno budowa mięśni, jak i układ płetw, czy wielkość paszczy i bardzo charakterystyczne uzębienie. Szczupaki żywią się każdym dosłownie typem ryby, a roślin nie jedzą wcale, dlatego śmiało możemy zaliczyć je do drapieżników.

Zamierzając udać się na połów szczupaka — warto zaopatrzyć się wcześniej w przynętę, która dla szczupaka będzie stanowić nie lada kąsek.

Rodzaje przynęt, które doskonale sprawdzą się przy połowach na szczupaka

W połowie szczupaków zaleca się korzystanie z dwóch rodzajów przynęt — pierwszym z nich jest na martwą rybkę. Szczupaki niekiedy żerują przy dnie w poszukiwaniu martwych rybek, które zjadają. Wówczas w zależności od wielkości drapieżnika, na którego polujemy, dobieramy wielkość przynęty. Przebijamy jej pęcherz pławny, tak by nie wypłynęła na powierzchnię. W Polsce dozwolone jest w tym przypadku stosowanie maksymalnie dwóch haczyków, które zaczepiamy w okolicy ogona zanęty i zarzucamy.

szczupak

Korzystając z dwóch haczyków zmniejszamy ryzyko zerwania się ryby. Drugą metodą jest skorzystanie z gotowej martwej rybki, czyli przynęty Savage Gear, która cechuje się bardzo wysoką skutecznością połowu. Przynętę Savage Gear można obciążyć ołowianymi obciążnikami, tak by leżała na dnie. Drugą możliwością jest nieobciążanie jej i pozwolenie na dryfowanie tuż pod taflą wodą. Szczupaki żywią się również żywymi rybami. Dlatego wybranie przynęty Savage Gear będzie dobrym rozwiązaniem.

Jaką przynętę do połowu szczupaka wybrać – podsumowanie

Decydując się na jedną z powyżej opisanych metod, musimy zastanowić się nad tym, co chcemy osiągnąć korzystając z konkretnej przynęty. W przypadku przynęty na martwą rybkę dobrym wyborem jest prawdziwa martwa ryba, ponieważ drapieżnik wyczuje jej zapach pod wodą. Jednak zalety w tym momencie się kończą. By skorzystać z tej metody najpierw musimy złowić niewielką rybkę, dodatkowo jest to jednorazowy użytek. Nie możemy zabrać niewykorzystanej martwej rybki na kolejną wyprawę, bo zwyczajnie się zepsuje. Jeżeli połów się nam nie powiedzie — musimy coś z taką martwą rybą zrobić. Wybierając przynętę Savage Gear nie tylko uzyskamy ten sam efekt, jaki w przypadku martwej rybki, ale też mamy możliwość dwojakiego jej użycia.