Wywóz śmieci a prawo

Zmiany w ustawie śmieciowej z 1 lipca 2017 wprowadzają Wspólny System Segregacji Odpadów, który ma zbliżyć Polskę do unijnych standardów. Nowe prawo dotyczące wywozu odpadów ma na celu osiągnięcie wysokiego poziomu recyklingu.

Dodatkowo istnieje lista odpadów specjalnych, o które należy zadbać inaczej. Warto też wiedzieć, że osoba prywatna nie może przywieźć na wysypisko śmieci każdego rodzaju.

Wprowadzenie ustawy śmieciowej

Do czasu poprawek w ustawie, sposób segregacji śmieci nie był ustalany z góry. Ustawa śmieciowa z 2017 zmieniła przepisy, dostosowując je do przepisów unijnych. Ustawa wprowadziła zasady, które określają, jak ma wyglądać segregacja odpadów w całej Polsce. Wszyscy obywatele zobowiązani są do segregacji śmieci według czterech grup. Pojemnik na papier, w tym tekturę, odpady opakowaniowe z papieru i z tektury; drugi pojemnik na szkło, w tym odpady opakowaniowe ze szkła; następny na metale i tworzywa sztuczne, w tym odpady opakowaniowe z metali, z tworzyw sztucznych oraz wielomateriałowe; czwarty pojemnik jest na odpady biodegradalne.

Ustawa nie tylko określa jakie odpady należy dzielić, ale także ustanawia konkretną postać kontenerów na dany rodzaj śmieci. Kontener na papier powinien być niebieski, ten na szkło zielony, metale i tworzywa sztuczne wrzuca się do pojemnika żółtego, a odpady ulegające biodegradacji do brązowego. W zależności od rodzaju gminy może wystąpić również podział na szkło kolorowe oraz bezbarwne, wówczas szkło bezbarwne otrzyma pojemnik w kolorze białym.

Całkowite zrealizowanie zasad ustawy i wymiana kontenerów wypełnić się ma dopiero do 30 czerwca 2022 roku. Na razie można spotkać stare kontenery oznaczone tylko właściwymi naklejkami. Określone są także odpady specjalne, których zasady wywozy powinny być wyznaczone w regulaminie utrzymania czystości i porządku danej gminy. W regulaminie powinny znajdować się informacja o prowadzeniu punktów zbiórki odpadów specjalnych, takich jak:

  • różnych chemikaliów,
  • przeterminowanych leków,
  • wyczerpanych akumulatorów oraz baterii,
  • zużytych sprzętów RTV i AGD,
  • odpady wielkogabarytowe,
  • odpady rozbiórkowe i budowlane,
  • odpady zielone i zużyte opony.

Odpady specjalne są nazywane niebezpiecznym, gdyż mogą zagrozić zdrowiu, a nawet życiu człowieka. Pod żadnym pozorem nie można ich wrzucać do zwykłego kosza na śmieci, istnieją specjalne często darmowe punkty, do których powinno się zanosić wszelkie odpady niebezpieczne. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie bądź sprawdzić w Internecie. Na rynku istnieje także wiele firm, które oferują usuwanie elektrośmieci za groszowe pieniądze.

Wywóz śmieci

Ustawa śmieciowa zobowiązuje firmy wywożące śmieci do przestrzegania ogólnie przyjętych zasad, aczkolwiek mają one cztery lata przeznaczone na przystosowanie się do nowej ustawy. Jeśli firma taka ma zawarte umowy w ramach wywożenia śmieci w sposób niezgodny z nową ustawą, wówczas mimo to obowiązują one przez czas określony w umowie, ale nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 roku. Przepisy ustawy o odpadach określiły także prywatnego wywozu śmieci. Prawo wskazuje, że każdy właściciel posesji musi mieć zawartą umowę na usługę wywożenia śmieci.

Gmina ma prawo sprawdzać i respektować ten przepis wedle swojej decyzji. Uwaga, ponieważ osoba, która nie będzie tego rozporządzenia respektowała, czyli nie podpisze umowy, jest narażona na karę naliczenia opłaty rocznej według górnych stawek. Warto też wiedzieć, że osoba prywatna nie może wywieźć samodzielnie na wysypisko każdego rodzaju śmieci. Przepisy nakazują podejmowania się współpracy z firmą wywożącą śmieci bądź wynajęcie kontenera. Samodzielnie możemy, wywieźć na wysypisko tylko odpady budowlane, gałęzie oraz ściętą trawę.

Artykuł powstał dzięki współpracy z http://kontenernagruz.eu/